Víkend ve znamení kultury i silných motorů

Před námi je druhý májový víkend a pokud jste se zatím nerozhodli, jak ho strávit, snad najdete inspiraci v dalším vydání našeho pravidelného magazínu tipů na volný čas. Pozveme vás například do unikátního Muzea útrpného práva v Českém Krumlově, k prohlídce Staroměstské radnice v Praze nebo na sraz motorkářů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Popravu odsouzence stětím hlavy, upálení čarodějnice i středověkou vězeňskou celu mohou spatřit návštěvníci unikátního Muzea útrpného práva v Českém Krumlově. A jak dodává autor projektu Zdeněk Kočík, expozici najdete ve sklepení přímo pod tamní radnicí.

Muzeum útrpného práva najdete ve sklepeních pod radnicí v Českém Krumlově.

Tuto neděli se otevřou dveře nejzajímavějších historických a reprezentačních budov v majetku hlavního města Prahy. Návštěvníci si budou moci prohlédnout prostory Staroměstské radnice, Clam-Gallasova paláce v Husově ulici a Rezidenci primátora hlavního města Prahy na Mariánském náměstí. Den otevřených dveří začíná v 10 hodin a potrvá do 17. hodiny odpolední.

Také další pozvánka je určena především Pražanům. Výstava nazvaná Praha na úsvitu dějin - zrození metropole je k vidění v Muzeu hlavního města a nabízí pohled na historii Prahy zhruba od konce 5. století našeho letopočtu. Expozice představuje především repliky archeologických nálezů, mince, drobné železné předměty, modely obydlí a výbavu hrobů. Jen pro zajímavost - prostor Prahy je osídlen už několik tisíciletí. Největší pohřebiště z doby germánských kmenů se nacházelo mezi Dejvicemi a Podbabou, kde archeologové nalezli zbytky keramických nádob, kopí a šípů, přezky, kostěné hřebeny a jantarové i skleněné perly. V 6. století se na území dnešní Prahy usídlili Slované, kteří později vybudovali tři velká hradiště v Bohnicích, Butovicích a Šárce.

Pro obdivovatele automobilů značky Tatra je v Regionálním muzeu v Kopřivnici otevřena výstava, mapující více než stoletou historii závodních vozů této automobilky. Návštěvníci si mohou prohlédnout více než 360 fotografií z muzea i soukromých sbírek. Ty nejvzácnější přibližují první závod Tatry z roku 1899, kdy se vozy kopřivnické automobilky poprvé představily na vídeňské Klusácké dráze a obsadily první dvě příčky. Expozice potrvá do poloviny června a otevřeno je denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin.

Historickou lékárnu si mohou prohlédnout návštěvníci gotického hradu Loket na Sokolovsku. Vybavení lékárny z 19.století je původní a na zakázku lékárníka ho tehdy vyrobily porcelánky v Lokti a v Horním Slavkově. Na hradě najdete také stálou expozici porcelánu a v nejbližší době i nové muzeum knižní vazby a výstavu nálezů z archeologického průzkumu hradu a jeho okolí.

Na středověký hrad Helfštýn se zítra sjedou veteráni z celé republiky i ze zahraničí. Koná se tam 9. ročník tradičního Veterán salónu. Jak nám řekla správkyně hradu Marcela Kleckerová, je to závod historických vozů do roku 1945.

Za historickými vozy se můžete vydat zítra na hrad Helfštýn.

A motory ještě jednou. Vyznavači silných jednostopých strojů se dozajista vydají do západních Čech. Ode dneška až do neděle totiž bude patřit bývalý tábor u Újezda mezi Domažlicemi a Babylonem 10. ročníku mezinárodního srazu motorkářů "Moto country Babylon 2001". Ostatně zúčastnit se můžete - a to nejlépe s motorkou - také vy. Kubatura, stáří, ani oblečení nerozhodují. Na Domažlicko se na svých strojích sjíždějí milovníci legrace, klidu, pohody a také country muziky. O programu dnešního večera a zítřejšího dne nám více řekl hlavní pořadatel Josef Holý.

Ostravský Dopravní podnik připravil na tento víkend hlavní program oslav 100. výročí provozu elektrických tramvají ve městě. Podrobnosti má Ivan Sekanina z tamního studia Českého rozhlasu.

Den otevřených dveří je na zítřek připraven v pražském Nostickém paláci. Nosticové, kteří přišli do Čech z Lužice v 16. století, ho postavili nejen jako své reprezentační sídlo, ale i jako centrum kultury a společenského života tehdejší Prahy. Palác, který je součástí Pražské památkové rezervace a je zapsaný také v seznamu světových památek UNESCO, v současné době prochází rozsáhlou rekonstrukcí. O tom, jak jeho opravy pokračují, se můžete přesvědčit mezi 10. a 16.hodinou. Připravena je prohlídková trasa v přízemí a v 1.patře budovy, kde budou také připraveny panely se zajímavými informacemi a fotografiemi.

Vývoj Hustopečí na Břeclavsku a jejich okolí zachycuje výstava historických pohlednic, která probíhá v hustopečském Městském muzeu. Pohlednice pocházejí ze soukromé sbírky manželů Hrabcových z nedalekých Pouzdřan. Největší část sbírky, čítající 300 vzácných exponátů, pochází z období rakousko-uherské monarchie, další vznikly v době první republiky a v 50. letech. Hustopeče, kde dnes žije asi 6000 obyvatel, jsou známy především díky vinařské tradici. Není bez zajímavosti, že v katastru obce bývala větší výměra vinic než zemědělské půdy. Své sídlo tu měl i proslulý horenský soud, který reguloval poměry na vinicích a trestal prohřešky proti viničnímu právu.

Rozsáhlou výstavní akci nazvanou Sláva barokní Čechie můžete i o tomto víkendu navštívit v několika pražských palácích. Expozice představuje především nejznámější české barokní stavby a zaměřuje se na detaily barokní architektury. Souběžně s touto výstavou pořádá Národní galerie také několik menších výstav v českých centrech v zahraničí - například v Paříži je k vidění soubor 45 snímků české barokní architektury od fotografa Vladimíra Uhera.

10. ročník festivalu Folkový kvítek se dnes a zítra uskuteční v přírodním divadle na Konopišti. Finále soutěže mladých folkařů do 18 let letos doprovodí vystoupení řady profesionálních hudebníků. V průběhu dvacetihodinového hudebního maratónu vystoupí kromě dvanácti finalistů Vladimír Mišík se skupinou ETC, skupiny Nadoraz, Jablkoň, Klíč, Lehká noha, Fleret a Kamelot. Festival začíná dnes v 17 hodin a pokračovat bude zítra hodinu před polednem. Pro návštěvníky je zajištěno tábořiště a v neděli ráno i vlak z Benešova.

V magazínu víkendových tipů jsme ani tentokrát nezapomněli na vodáky. Informace pro ně má Jaroslav Zvára.

Miroslav Škraňka, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme