Víkend ve znamení masopustního veselí

Masopust, výlet na jedinou zříceninu na Opavsku, pozvánka na výstavu fotografií ze života pod pagodami, na přírůstky ve zlínské zoologické zahradě a také tipy pro lyžaře - to vše vám nabízí pravidelný magazín víkendových tipů Radiožurnálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

masopust | Foto: David Veis | Zdroj: ČTK

Víkend bude na mnoha místech patřit oslavám masopustu, na Moravě řečeném fašank. Například ve Strání na Uherskobrodsku bude ode dneška až do středy probíhat dokonce fašankový festival. V úterý pak Fašank vyvrcholí autentickým obchůzkami vesnicí a půlnočním rituálem pochovávání basy. Více poví Hana Ondryášová z Českého rozhlasu Brno.

Přehrát

00:00 / 00:00

H.Ondryášová: Moravský fašank

Na český masopust se můžete vydat do Muzea lidových staveb v Kouřimi na Kolínsku. Podle etnografa Dalibora Hobla je masopust obdobím dobrého jídla a pití, nevázaného veselí a hlavně tradičních průvodů masopustních masek. Nic z toho nebude chybět ani v kouřimském skanzenu.

Přehrát

00:00 / 00:00

D.Hobl: Masopust ve skanzenu

Na masopust jste zváni také do Zadní Třebáně na Berounsku. Zítra odpoledne tam uvidíte třeba masopustní hru, tance v podání folklórních souborů a také průvod maškar.

Největší masopust v západních Čechách začíná o tomto víkendu v Postřekově u Domažlic. Sobota je ve znamení maškarního bálu, neděle je květinová. Svobodná dívčata a rekrůti v krojích budou tančit v chodských kolečkách přes celou ves do sálu na kytičkovou zábavu. Akce vyvrcholí samozřejmě průvodem v úterý.

Přes 120 velkých i malých panenek z dílny návrhářky Anny Šlesingerové je vystaveno do 24. února v Zámeckém muzeu v Kravařích na Opavsku. Panenky jsou vyrobeny hlavně z porcelánu, ale také z papíru, textilu, kůže, popřípadě kombinací několika materiálů a zavedou vás nejen do pohádek.

Pražské Divadlo v Celetné Vás zve zítra hned na dvě představení v 19:30 to bude crazy komedie "V zajetí filmu" a ve 22:30 pak hra pro dva nazvaná "V síti". Pro děti máme pozvánku do divadla Minor Praha. V sobotu i v neděli od 15 hodin hraje loutkové zpracování klasické pohádky o Popelce.

Naše země je pověstná velkým množstvím hradů a zámků. Patří mezi ně i zříceniny, které jsou odnepaměti oblíbenou zastávkou turistů. Zatímco některá torza starověkých sídel jsou dobře známá, jinde najdete historické poklady spíše náhodou. Příkladem je okres Opava, kde je zřícenina hradu pouze jediná a jmenuje se Vikštejn. A jak dodává Martin Knitl z ostravského studia Českého rozhlasu, památka určitě stojí za návštěvu.

Přehrát

00:00 / 00:00

M.Knitl: Tip na výlet - Vikštejn

Na Život pod pagodami - přesněji na život v Barmě se můžete podívat v Náprstkově muzeu v Praze. Autor expozice František Okáč se při cestě do této asijské země nechal úplně unést upřímností tamních lidí, kteří velmi srdečně přijali návštěvníky z Evropy. Výstava dostala jméno podle fenoménu, který vytváří kolorit Barmy, tedy podle pagody. Jsou to symboly jejich náboženství. A jak nám řekl František Okáč, během návštěvy této země fotil nejprve památky.

Přehrát

00:00 / 00:00

F.Okáč: Život pod pagodami

Atmosféru dalekých končin v Náprstkově muzeu v Praze můžete nasávat až do 24. února. Mimochodem víte, že nyní se Barma jmenuje Myanma?

Do dalekých končin se můžete dostat i o tomto víkendu a přitom nemusíte daleko cestovat. Stačí zajít na první ročník přehlídky zeměpisných a přírodovědných filmů "Worldfilm", který se koná na pražském výstavišti. Připraveny jsou například snímky z cest Zikmunda, Hanzelky, Horkého anebo Lichtaga.

Více než 4000 psů bude o víkendu k vidění na brněnském výstavišti. Bude se tam konat už desátá mezinárodní výstava čtyřnohých přátel člověka. Na akci se sjedou chovatelé z jedenácti evropských zemí, kteří představí psy 268 plemen. Nebude chybět ani řada soutěží.

Letadla, vojenská technika i lodě ve velikosti od pěti centimetrů do jednoho metru uvidíte zítra na 13. ročníku setkání modelářů plastikových modelů ve Stodu na jihu Plzeňska. Organizátoři počítají, že přijede na 150 modelářů z celé republiky a k vidění bude až 300 modelů letadel a bojové techniky.

Máte-li náladu na hudbu, vydejte se na koncert. Například písničkářka Eva Henychová vystoupí zítra od 19ti hodin v plzeňském Divadle Dialog a v neděli od sedmnácti ve Kdyni, ve Sborovém domě.

Zoologická zahrada v Lesné u Zlína zaznamenala opět přírůstky. Jak nám řekl mluvčí zoo Tom Divilek, mezi nejzajímavější patří dva druhy zvířat původem z teplých oblastí Ameriky.

Přehrát

00:00 / 00:00

T.Divilek: Aligátoři a trnuchy v ZOO Lesná

Sníh na horách s trvající oblevou postupně ubývá. Stále je však ještě dost míst, kde můžete najít kvalitní podmínky pro lyžování. Víc ví ale Jaroslav Zvára.

Přehrát

00:00 / 00:00

J.Zvára: Hory a sníh

Příjemný víkend plný odpočinku přeje autor tipů Petr Doležel.

Milan Kopp, Petr Doležel, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme