Víkend ve znamení pohybu i výstav, třeba o jídle...

Každý potřebuje alespoň na chvíli vypnout, odpočinout si. Rádi byste tak učinili, ale nevíte jak...pak je tu právě pro vás náš magazín tipů na nadcházející dva dny volna...

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počasí se sice ještě rozhoduje mezi zimou a jarem, přesto už vybízí k procházkám do přírody anebo do příměstských parků. Výjimkou není ani středočeský Beroun, kde může procházka vyústit v zajímavou podívanou. Více už prozradí Ladislav Pavlík.

„Co nám doma chutnalo aneb nejen knedlíky“ je název výstavy v Muzeu města Ústí nad Labem. Přibližuje tradici české kuchyně tak, jak se uchovala a udržuje po dnešní dny v prostředí Sudetských Němců - tedy obyvatel Čech, Moravy a Slezska, kteří byli po roce 1945 odsunuti do Německa nebo do Rakouska. Jak nám řekl Václav Houfek z Muzea města Ústí nad Labem, jsou tu k vidění například kulinářské knihy anebo také předměty každodenní potřeby až po různé servisy, které sloužily k rodinné reprezentaci.

Na výstavu „Co nám doma chutnalo aneb nejen knedlíky“ se můžete jít podívat do Muzea města Ústí nad Labem.

Sběratelé se v sobotu určitě vydají na brněnském výstaviště. V pavilonu G2 se tam koná tradiční, už 10. mezinárodní setkání sběratelů pivních etiket a suvenýrů. Měli by přijet nadšenci nejen z celého Česka, ale i z Polska, Maďarska, Rakouska a Slovenska.

Pražské divadlo Minor v neděli uvádí klasickou pohádku Popelka. Inscenace využívá audiovizuální techniky, je pestrá, barevná a plná písniček. Začátek je v divadle Komedie ve 14 hodin.

Co se dělo u nás za minulého režimu, se máte šanci dozvědět v Severočeském muzeu v Liberci. Otevřeli tam expozici o zločinech komunismu. Výstavu připravil Státní ústřední archiv spolu s Úřadem pro vyšetřování zločinů komunismu.

Velikonoce se pomalu blíží, budou už za měsíc. Pokud hledáte inspiraci pro tento jarní svátek, najdete ji na výstavě v Okresním muzeu v Lounech. O víkendu je otevřena vždy mezi 13. a 17. hodinou.

Renesanční zámek Nelahozeves vznikal jako novostavba od poloviny 16. století. Leží jen 26 kilometrů od Prahy směrem na Teplice. A protože tam mají otevřeno celý rok, tedy i teď mimo sezónu, zeptali jsme se Aleny Březinové z agentury, která zámek provozuje, co všechny jeho prostory nabízejí.

O tomto víkendu se v Liberci koná Mistrovství České republiky Babylon 2001. Jedná se o šampionát v disciplínách break dance, electric boogie a disco dance freestyle. Zároveň je pořádána žebříčková soutěž a disko liga nazvaná Disko Český ráj. Pozvánku má Jiří Svoboda z liberecké redakce Českého rozhlasu.

Průřez celoživotní tvorbou Hany Wichterlové, která patří k nejvýznamnějším představitelům českého sochařství meziválečné avantgardy, nabízí České muzeum výtvarných umění v Praze. Kromě autorčiných zásadních sochařských děl představuje expozice také její keramiku a šperky.

A teď ještě dvakrát pohled do historie.

Jak vypadaly příměstské hospodářské usedlosti v okolí Prahy, vám ukáže výstava v pražské Staroměstské radnici. Usedlosti připomínají už jen názvy jako Kajetánka, Šmukýřka anebo Hadovka.

Hustopeče jsou významným střediskem jižní Moravy od nepaměti. Posledních 120 let tohoto jihomoravského města přibližuje expozice historických pohlednic v hustopečském Městském muzeu. Nejstarší z asi tří stovek vystavených pohlednic pochází z roku 1880.

Průřez čtyřicetiletou tvorbu současného rektora pražské Vysoké školy umělecko-průmyslové představuje výstava nazvaná „Typograf Zdeněk Ziegler“ v benešovském Muzeu umění. Autor se prezentuje ukázkami svého výtvarného pojetí knih, plakátů, grafických symbolů i drobných produktů grafického designu.

A teď něco pro vyznavače aktivního odpočinku.

21. ročník turistického pochodu „Přerovská padesátka“, který je letos poprvé zařazen do kalendáře Mezinárodní organizace pro lidový sport, připravil na zítřek Český klub turistů při Sokolu Přerov. Letos byla „padesátka“ rozšířena o kratší trasy - na ty se nejspíš vydají začínající turisté anebo rodiny s dětmi. Na jak dlouhou tůru se zítra můžete tedy vydat, nám řekl předseda přerovských turistů Vladimír Wnuk.

A co si vzít s sebou: dobré obutí, vzhledem ke kolísavému počasí dobré oblečení a především dobrou náladu.

Sněhové podmínky na českých a moravských horách se zatím nezhoršily. Všechny vleky a lanovka budou o víkendu v provozu. Další informace už od Jaroslava Zváry.

Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme