Víkend ve znamení pohybu

Co všechno můžete zažít během plavby po Baťově kanále? To vám prozradí magazín tipů na volný čas Víkend začíná. Pozve vás také například na Eurovandr, na zajímavou expozici v Poličce, na horská kola v Janských Lázních anebo na výstavu, která představuje, jak vypadal konec školního roku během posledních 200 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cykloturistika | Foto: Petr Zavřel

Pokud byste si poté, co odvolíte, rádi oddychli, máme tu pro vás pár víkendových tipů.

Muzeum Komenského v Přerově zve na výstavu s názvem pro tyto dny také víc než aktuálním - "Hurá na prázdniny aneb konec školního roku v zrcadle dvou století". Jak dodává pracovnice muzea Helena Jakešová, expozice v přerovském zámku začíná výletem, který signalizuje konec výuky a dříve byl chápán i jako vlastivědná vycházka.

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Jakešová: Hurá na prázdniny...

V Andělce nedaleko Frýdlantu na Liberecku startuje v sobotu v 9 hodin "Eurovandr 2002". Jak dodává liberecká redaktorka Ivana Bernáthová, letos se na tomto známém turistickém pochodu sejdou Češi, Němci a Poláci, kteří oslaví 10. výročí vzájemných setkání v rámci Euroregionu Nisa.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Bernáthová: Eurovandr 2002

Staročeský jarmark pro vás nachystali na sobotu na náměstí Jiřího z Poděbrad v Hořicích v Podkrkonoší. Představí se na 100 řemeslníků, nebude chybět šerm, pohádky anebo třeba sokolník.

Třistaletou bohatou historii střeleckého spolku mapuje výstava nazvaná "Karlovarský c.k. privilegovaný střelecký sbor" v Karlovarském muzeu. Najdete tam nejen nádherně malované střelecké terče z 18. století, střelecké poháry a prapory, ale také velké množství historických terčových pušek a pistolí.

Velký průvod strašidel a pravá svatba bude patřit k lákadlům akce "Historický víkend, aneb strašidla a mumraje plzeňské". Organizátoři se chtějí letos spolu s obyvateli města Plzeň převlečenými za strašidla, čarodějnice a další tajemné bytosti pokusit o zápis do knihy rekordů v co největším počtu strašidel na jednom místě.

Málo známá díla světově proslulého českého malíře Alfonse Muchy jsou vystavena v pražském Obecním domě. Jedná se o obrazy, které v roce 1900 namaloval Mucha pro rakousko-uherský pavilón na světové výstavě v Paříži a které zdobily interiér pavilónu Bosny a Hercegoviny.

Netradičně můžete strávit nedělní den na jihozápadní Moravě. K poklidnému výletu vás tam totiž láká Baťův kanál. Plavba po této památce, kterou nechal postavit nikdo jiný než slavný Tomáš Baťa, může být základnou pro další výlet, třeba cyklistický. Řekl nám to Vojtěch Bártek z Agentury pro rozvoj turistiky na Baťově kanále.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Bártek: Baťův kanál

Na plavbu se z Veselí nad Moravou do Strážnice po Baťově kanále můžete vydat po celé léto každou neděli. Z Veselí se vyplouvá v 10 a ze Strážnice přesně v 15 hodin.

Městské muzeum a galerie v Poličce připravilo výstavu nazvanou "Pojďte si hrát do galerie". Najdete ji v expozici moderního umění a je připravena tak, aby se umění dostalo co nejblíže právě k nejmenším dětem. Jak říká Světlana Kleinerová z Galerie v Poličce, hlavní úlohu nehraje ani výtvarná teorie ani fakta, ale osobní prožitek z vystavených děl.

Přehrát

00:00 / 00:00

S. Kleinerová: Pojďte si hrát do galerie

Samozřejmě výstava, která potrvá do konce měsíce, není určena jen dětem. Objevovat nepoznané mohou i dospělí.

Koláče a sváteční pečivo zavoní v sobotu ve všech objektech skanzenu na Veselém Kopci na Chrudimsku. Památkáři návštěvníkům "Vypečené soboty nabídnou ochutnávky tradičního pečiva. Návštěvníci budou moci také poprvé navštívit nový objekt, který je kopií zemědělské usedlosti z Mokré Lhoty u Nových Hradů na Chrudimsku.

Dvoutýdenní mládě zubra evropského je k vidění s jeho rodiči ve výběhu plzeňské zoologické zahrady. Šestiletému Cvukovi a stejně staré Cvarce se narodilo už druhé mládě. Zubři jsou nyní největšími obyvateli zoo v Plzni.

Jak vypadaly některé české hrady v minulosti a jaké jsou nyní, můžete porovnat v pražském Národním muzeu. Historické grafiky ze sklonku 16. až 20. století často doplňují jejich fotografie ze současnosti. Zjistíte například, jak kdysi vypadaly hrady Karlštejn, Bezděz, Loket, Kost či Zvíkov.

Vyznavači horských kol mají dostaveníčko na Černé hoře v Krkonoších. Podrobnosti o Víkendu horských kol v Janských lázních řekl Radiožurnálu Petr Hynek z pořádající Mega plus:

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Hynek: Víkend horský kol

Vydatné deště posledních dnů potěšily vodáky, zastavily letní poklesy hladin. Kam se vydat poradí Jaroslav Zvára.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Zvára: Vodácké zprávy

Pokud byste rádi, abychom o vaší akci v tomto pořadu informovali, není nic jednoduššího, než nám napsat - email: vikend@rozhlas.cz.

Příjemný víkend přeje autor tipů Petr Doležel.

Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme