Víkend ve znamení rodea, meteorologie a hradů

Výstava o vývoji předpovídání počasí, cyklistický výlet po Šumavě, návštěva několika hradů a nebo Starodávný jarmark ve Valašském muzeu, to jsou všechno tipy na nadcházející dny volna, které pro vás vybral Český rozhlas 1 - Radiožurnál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prázdniny jsou obdobím cestování, ne však každý si to může dovolit - ať už z nejrůznějších důvodů. Hodně lákavá bývá například taková cesta za oceán, do Ameriky. Přitom unést atmosférou tohoto kontinentu, jeho divokého západu se můžete nechat už zítra a to přitom nemusíte nikam daleko cestovat. Stačí se vydat do Westernového městečka - Šiklův Mlýn ve Zvole nad Pernštějnem. Jak nám řekla kreativní ředitelka Eva Černá, koná se tam Rodeo show. Je to soutěž jezdů na koních v různých disciplínách.

A nebudou chybět možná ani terénní motorky a auta. Samotná rodeo show začíná ve Westernovém městečku - Šiklův Mlýn ve Zvole nad Pernštejnem zítra ve 14 hodin, doprovodný program už o půl dvanácté.

V letních měsících každé určitě zajímá, jak bude, jaké počasí pro náš příroda připravila. O tyto předpovědi se stará věda zvaná meteorologie a pokud byste se rádi dozvěděli, jak naši předkové například měřili teplotu a vlhkost vzduchu, tlak, rosný bod anebo třeba rychlost větru, vydejte se do pražského Národního technického muzea. Zve vás jeho ředitel Ivo Janoušek.

S meteorologií a její historií se můžete seznámit v Národním technickém muzeu v Praze.

Největší současnou výstavu české umělecké knižní vazby můžete až do 26. srpna navštívit v Muzeu Kroměřížska. Nabízí pohled na klasicky čisté pojetí tvorby až po experimenty. Nechybí ani humor, například zapečená kniha.

Už 15. Eldorádo začíná dnes v Sosnové na Bruntálsku. Z celé země se sejdou trampové, kamarádi a milovníci přírody, aby oslavili festival trampské a country písně. Hlavní program je připraven na zítřejší 14. hodinu.

Hudební vystoupení, průvod městem a více než sto prodejních stánků s lidovou tvorbou - to vše bude o víkendu součástí Svatovavřineckých slavností v Hodoníně. Hlavním dějištěm oslav bude Masarykovo náměstí, kde své výrobky nabídnou řemeslníci, před radnicí pak budou historické taverny a své umění předvedou šermíři.

V pohádce se ocitnete, pokud se o víkendu vydáte na zámek Červená Lhota v jižních Čechách. Na oba volné dny - vždy v 11 a ve 14 hodin - tam připravili představení Divadla Kejklíři "Tři zlaté vlasy děda Vševěda".

Doba dovolených láká nejenom k lenošení, ale také k aktivnímu odpočinku, třeba k jízdě na kole. Cykloturistika vůbec patří v poslední době k oblíbeným činnostem, a tak například na Šumavě můžete využít hned několik desítek kilometrů cyklotras v ekologicky čistém prostředí. Cílem vaší jízdy na kole může být o tomto víkendu například hrad Velhartice. Zajímavý tip přináší Jana Mertová.

Ani obyvatelé středočeského regionu se o nastávajícím víkendu nebudou nudit. Na tradiční pivovarské slavnosti láká například Vysoký Chlumec. Jak ale dodává spolupracovník Radiožurnálu Ladislav Pavlík, neoficiálním kulturním centrem regionu se stane Křivoklát a jeho okolí.

Jaké by to byly prázdniny bez jarmarku. Vždyť se jich koná každý víkend habaděj. Například o následujících dvou dnech se můžete vydat na "Starodávný jarmark" do Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm. A o čem bude? To už našemu magazínu řekl pracovník muzea Tomáš Gross.

Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť o tomto víkendu opět rozezní celé Domažlice. Už tradičně budou na pódiu u brány na náměstí po oba dny vyhrávat lidové dechové soubory. Přímo pod chodským hradem se zítra uskuteční národní přehlídka dudáků, ale už dnes večer je připraveno Šesté domažlické fechtování, hraní a ohně chrlení, které bude zakončeno ohňostrojem.

Tradiční vodnické setkání nazvané Čochtanova Třeboň se koná v tomto městě na Jindřichohradecku dnes a zítra. Zítra od rána poběží na třeboňském náměstí vodnický jarmark, kde lze koupit všechno možné a nemožné. Dalšími atrakcemi jsou například rej vodníků a dušiček, vodnické soutěže pro děti u rybníka Svět a zábavná dražba vodnických zbytečností.

Slavkov u Brna si o víkendu připomene výročí narození Napoleona Bonaparte. Město pojí se jménem francouzského císaře slavná slavkovská bitva. Od sobotního dopoledne tak budete moci obdivovat vojáky v dobových uniformách, kteří se budou procházet po historickém jarmarku. Chybět nebudou loutková představení pro děti. Stranou nezůstane ani slavkovský zámek, jehož prohlídky budou doplněny o ukázky ze života šlechty.

Pro příznivce modelařiny tu mám ještě jeden tip do Krnova na Bruntálsku. Ode dneška až do neděle se tam koná Evropský pohár obřích akrobatických modelů.

Podmínky pro vodáky jsou ve srovnání se stejným obdobím minulých let velmi příznivé. Kam vyrazit s pádlem v ruce doporučí Jaroslav Zvára.

Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme