Víkendová velká voda je na ústupu

Hladiny rozbouřených řek se díky ochlazení vracejí do koryt a vodohospodáři postupně odvolávají povodňové stupně. Ohrožení trvá už jen na dvou místech republiky. Nejvyššího bodu dosáhlo i Labe v Ústí nad Labem. Hladina tam překročila šest metrů, škody na majetku ale nenapáchala. Ani v příštích dnech by se situace na řekách neměla horšit. Noční teploty zůstanou nízké, sníh z nižších poloh již odtál a do pátku meteorologové neočekávají vydatné srážky. Ministr zemědělství Jaroslav Palas ale upozorňuje, že sněhu je na horách ještě stále velké množství a situace se může opakovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zaplavená silnice v Ústí | Foto: Libor Zavoral

Hladina Labe v Ústí nad Labem ráno vystoupala na 645 centimetrů, voda ale nedosáhla k hrázi z pytlů plných písku, kterou Ústečané postavili na pravém břehu Labe. Magistrát lidi v zátopové oblasti informuje o stavu vody pomocí hlásičů na sloupech veřejného osvětlení i SMS.

Zaplavena zůstává silnice u Benešova mostu, která je součástí hlavního tahu Praha-Ústí-Děčín. Policisté odklánějí nákladní dopravu už v Lovosicích a osobní auta jezdí centrem města. Kvůli vysoké vodě už v sobotu přestal jezdit přívoz mezi českým Hřenskem na Děčínsku a německou obcí Schöna.

Hasiči a policisté stále nenašli chlapce, který v sobotu spadl do koryta Podkrušnohorského přivaděče v Jirkově na Chomutovsku. Pátrání po něm bude pokračovat až klesne hladina. Zatím jedinou potvrzenou obětí záplav tak zůstává vodák, který v sobotu na Havlíčkobrodsku utonul v řece Sázavě.

Ve Zruči zůstává Sázava na druhém stupni, její hladina ale klesla pod hranici tří metrů a lidem už žádné nebezpečí nehrozí. O víkendu voda zaplavila část náměstí a dostala se do několik sklepů. Hasiči je odčerpali a pomohli s instalací vysoušečů. Situace se uklidnila i ve Žlebech a Vrdech na Doubravě.

Pohotovost platí také na Labi v Mělníku a v Brandýse nad Labem. Na prvním povodňovém stupni, bdělosti, je ještě hladina Vltavy ve Vraňanech, Berounky v Berouně a ve Zbečně, Mastníku v Radíči, Chotýšanky v Líbeži a Blanice v Louňovicích.

V Jihočeském kraji trvá třetí, nejvyšší povodňový stupeň už pouze na Nežárce v Hamru na Jindřichohradecku. Druhý stupeň, tedy stav pohotovosti, platí na Nežárce v Lásenici na Jindřichohradecku a na celé Lužnici. Prvního stupně dosahuje řeka Blanice v Heřmani na Písecku.

Oproti neděli klesá i řeka Morava v Olomouci. Očekává, že bude odvolán možná i druhý stupeň povodňové aktivity. Voda klesla i v Třebůvce, Moravské Sázavě či Bečvě. Vodu ze svých obydlí dnes začali odstraňovat lidé v Litovli, kde se v sobotu večer přehnala asi dvacetiletá voda.

Také v Jihomoravském kraji po nočním ochlazení hladiny řek podstatně klesají. V Židlochovicích u řeky Svratky hlídkovaly ještě ráno desítky hasičů, situace se ale nezhoršila. V poledne mohl být stav ohrožení odvolán. Před skutečnou velkou vodou město ochránila o víkendu Brněnská přehrada.

Ministr zemědělství Jaroslav Palas ale upozorňuje, že sněhu je na horách ještě stále velké množství. "Musím říci, že jsme vyhráli bitvu, nikoli válku. Pokud dojde ke změně počasí, pak ty zásoby sněhu, které jsou ve výškách nad 600-700 metrů, mohou začít prudce odtávat a situace z 16. a 17. března se může opakovat."

Kvůli lokálním záplavám musejí počítat s omezeními i motoristé. Voda přetéká přes silnici mezi obcemi Mladeč a Nové Zámky na Olomoucku, rychlost je tam omezena na 30 kilometrů v hodině. V obci Okluky voda podle silničářů odplavila vozovku v délce asi 50 metrů.

Nesjízdné jsou rovněž dvě silnice třetí třídy na Havlíčkobrodsku a Třebíčsku. Zaplavenou silnici z Ocmanic do Naloučan na Třebíčsku museli silničáři v neděli přebagrovat, aby voda odtekla a nestrhla můstek. Zatím nelze říci, kdy bude silnice průjezdná. Stále zůstává uzavřena silnice mezi Vlastějovicemi a Budčicemi na Kutnohorsku.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Pojišťovny evidují stovky pojistných událostí způsobených o uplynulém víkendu rozvodněnými řekami. Většinou jde jen o vytopené sklepy, a tak způsobená hmotná ztráta nebude velká. Také ministr zemědělství Jaroslav Palas tvrdí, že velké množství tajícího sněhu zadrželi vodohospodáři v nádržích a škody se tak podařilo snížit. "Přesný přehled škod v této chvíli mapujeme. Jednalo se především o zatopení sklepů. Pokud se týká škody na zemědělské úrodě, ty teprve vyčíslujeme prostřednictvím našich agentur, ale nebudou významné."

Lenka Šumová, Jana Zemanová, Martin Hromádka, Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme