Víkendový kongres ODS by měl 'zůstat pouze programový'

Před víkendovým kongresem ODS se v posledních týdnech ozvaly hlasy části nespokojených občanských demokratů se svým předsedou Mirkem Topolánkem. Přesto bude zřejmě 20. kongres strany programový tak, jak byl plánovaný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek | Foto: Tomáš Adamec

Předpokládá to i předseda senátu za ODS Přemysl Sobotka. V rozhovoru pro Rádio Česko vzkázal těm, kteří volají po změně kongresu na volební, aby si zopakovali stranické stanovy. Ty, podle Sobotky, v polovině dvouletého mandátu současného vedení ODS jeho převolbu prakticky ani technicky v podstatě neumožňují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Radiožurnálu Petr Nováček mluvil o kongresu ODS v pořadu Stalo se dnes.

Podle scénáře Mirka Topolánka by měli delegáti v pražských Vysočanech o víkendu demonstrovat jednotu a sílu. Výsledkem dvoudenní debaty pak má být formulace vize ODS pro příštích deset let. Schválení střednědobé vize, kterou chystá jeho programový tým, bude podle svých slov vnímat Topolánek jako potvrzení svého mandátu.

"Mandát dostal na kongresu a máme podle stanov dvouleté období, takže tady nevidím vůbec žádný problém. To, že chceme tento kongres mít programový, je jasné, protože musíme občanům v daném okamžiku sdělit, co opravdu chceme," řekl Rádiu Česko Sobotka.

Volit teď předsedu? Netaktické!

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor časopisu Týden Miroslav Korecký mluvil o kongresu ODS v Rádiu Česko.

Vnitrostraničtí kritici ale mají za to, že Topolánek své straně k volebnímu vítězství nepomůže. Proto někteří stále volají po okamžité volbě nového předsedy. Další část strany navrhuje uspořádat volební kongres počátkem roku. Měnit předsedu strany před volbami je, jak řekl Sobotka, velmi netaktické.

"Změnit tento kongres, který je původně nevolební na volební, je věc, která je technicky prakticky nemožná. A otázka únorového volebního kongresu? Tam jde o strategii k volbám. Destabilizovat členskou základnu a hlavně naše voliče několik měsíců před volbami, bych považoval za velmi netaktické," dodal předseda senátu za ODS.

Nicméně těch, kteří mají výhrady k Mirkovi Topolánkovi, v ODS neustále přibývá. Upozorňuje na to komentátor Radiožurnálu Petr Nováček, který ale zároveň dodává, že ODS nemá v současné době nikoho, kdo by mohl Topolánka nahradit.

Martin Dorazín, Petr Nováček, Martin Křížek, Milada Richterová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme