Víkendový přehled: Johnsonův nepodepsaný dopis, let z New Yorku do Sydney i zakázaný Tarantino

Strávili jste víkend offline nebo jste prostě neměli čas sledovat, co se děje v Česku a v zahraničí? Aby vám nic neuniklo a mohli jste do pracovního týdne naskočit pěkně zčerstva, přináší vám server iROZHLAS.cz přehled těch nejdůležitějších zpráv, které se udály v posledních dnech.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Víkendový přehled 20. října 2019 | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Reuters

Začněme tím, že babí léto se s Českem zatím neloučí. Podle meteorologů můžeme s nadprůměrnými teplotami počítat do poloviny listopadu.

Brexit

Odejde? Neodejde? Bude to letos, nebo až příští rok? Kolem plánovaného odchodu Velké Británie z Evropské unie je víc otázek než odpovědí.

Parlament chce, ať Johnson požádá o odklad brexitu. ‚Nenechám se zahnat do kouta,‘ reagoval premiér

Číst článek

Jasněji není ani po takzvané superparlamentní sobotě. Britští poslanci totiž kvůli brexitu museli do práce o víkendu, což se - pro zajímavost - stalo naposledy v roce 1982. Tehdy projednávali argentinskou invazi na Falklandy. 

Dolní sněmovna nicméně po bouřlivé několikahodinové debatě (a jednom schváleném dodatku) o dohodě dojednané Borisem Johnsonem vůbec nehlasovala, takže premiér musel do Bruselu poslat dopis s žádostí o odklad. Ale nepodepsal ho. Další kolo hlasování by mohlo proběhnout v úterý, ovšem ani to není jisté. Vyčkává proto i Brusel.

Rekondiční pobyt

„Péče byla zaměřena na rekonvalescenci dlouhodobě přetěžovaného organismu. Absolvoval rehabilitační cvičení zaměřená na posílení pohybových stereotypů, byla mu aplikována intenzifikovaná výživa,“ zhodnotila mluvčí Ústřední vojenské nemocnice v Praze čtyřdenní pobyt prezidenta Miloše Zemana. Hlava státu odjela na zámek do Lán.

Předsednictví EU

Do českého předsednictví v Evropské unii sice ještě nějaký ten pátek zbývá, ale už nyní je to téma, a to kvůli plánovanému rozpočtu. 

Nejen málo lidí, ale i obavy o bezpečnost. Babiš chce šetřit i na zajištění bezpečnosti předsednictví v EU

Číst článek

Premiér Andrej Babiš (ANO) trvá na co nejúspornějším řešení, a to navzdory výtkám ministerstev. Ta se obávají, že nebudou mít na zajištění dostatek lidí.

S požadavky ovšem neuspěl ani resort vnitra, který chtěl na bezpečnostní opatření 518 milionů, ale nakonec by měl dostat 373 milionů. To je méně, než na kolik přišla bezpečnost při předsednictví v roce 2009.

‚Čekal jsem pláč‘

Lidskoprávní organizace už roky upozorňují na to, že komunistický režim v Číně systematicky ničí identitu Ujgurů, muslimské menšiny v provincii Sin-Ťiang. Nejde přitom jen o likvidaci jejich kulturního dědictví. Ujgurský lékař Halmurat serveru iROZHLAS.cz popsal, jak jeho rodiče poslali do jednoho z neblaze známých „převýchovných táborů“. 

Mýtné

Zhruba dva a půl měsíce zbývají do zavedení mýtného na části silnic prvních tříd. Kraje se bojí, že kamiony budou zpoplatněné úseky objíždět a dopravní zátěž se přesune do obcí. Úřady tvrdí, že to hrozí nejméně na 29 místech v celém Česku. Podle propočtů Radiožurnálu se ale dopravcům objížďky spíše nevyplatí.

Klid zbraní

Turecko očekává, že Spojené státy dodrží slib a nepoužijí zdržovací taktiku, aby donutily Ankaru pozastavit operaci na severovýchodě Sýrie. Pokud se kurdští bojovníci z oblasti nestáhnou do úterý, obnoví Turecko boje. Podle agentury Reuters to v neděli řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Arabsko-kurdská koalice SDF mezitím oznámila, že stáhla své bojovníky z hraničního města Rás al-Ajn, jak bylo dohodnuto.

Elektronický růženec

Černý náramek s deseti korálky, který může uživatel aktivovat pomocí znamení kříže. A dá se propojit s mobilem. Vatikán přichází s novinkou převážně pro mladé věřící.

19 hodin a 16 minut. Tolik trval rekordní první let mezi americkým New Yorkem a australským Sydney bez mezipřistání. Boeing 787-9 Dreamliner během něho urazil vzdálenost 16 200 kilometrů. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramů paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Tarantino vs. cenzoři

Zatím poslední film Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu boduje v kinech. Plán, aby celosvětové tržby překonaly 400 milionů, se ale zadrhl v Číně. Tamní cenzoří požadovali, ať režisér přetočí údajně „zesměšňující“ vykreslení herce a mistra bojového umění Bruce Leeho. Tarantino jakékoliv změny odmítl, a tak byla premiéra zrušena.

Brad Pitt jako Cliff Booth a Mike Moh jako Bruce Lee ve filmu Tenkrát v Hollywoodu | Zdroj: Sony Pictures

Michal Zlatkovský tentokrát ve svém sloupku zavítal do vod, kde obvykle působí filmoví kritici. Podíval se na seriál Premiér, v němž hraje hlavní roli Jaromír Soukup. „Nic takového tady skutečně ještě nebylo,“ tvrdí.

Sportovní okénko

Ragbyové mistrovství světa o víkendu pokračovalo čtvrtfinálovými zápasy. Mezi nejlepší čtyři týmy světa nakonec postoupili ragbisté Anglie, Walesu, Jihoafrické republiky a Nového Zélandu, který obhajuje vítězství z let 2011 a 2015.

Adam Ondra | Foto: Naoki Nishimura | Zdroj: Reuters

Turnaj naopak končí pro vicemistry světa z šampionátu před čtyřmi roky Australany, Francouze, Iry a také domácí Japonce, kteří si i tak připsali největší úspěch historie.

Další triumf si připsal sportovní lezec Adam Ondra, který v čínském Sia-menu ovládl závod Světového poháru v lezení na obtížnost a zůstal v této disciplíně letos na velkých akcích neporažen. „Tohle je sezona snů, speciálně v lezení na obtížnost,“ řekl Ondra po závodě.

miz, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme