Víkendový přehled: Babiš je opět šéfem ANO, protesty v Barceloně a Ledecká znovu vítězí na snowboardu

Víkend pomalu končí a server iROZHLAS.cz připravil přehled těch nejvýznamnějších událostí, které se staly doma i ve světě. V Česku se konal sněm hnutí ANO, kde Andrej Babiš podle očekávání obhájil post předsedy. V Berlíně byl udělena filmová cena Zlatý medvěd a získal ji film Synonyma. Ve Francii protestovaly žluté vesty, v Barceloně lidé za souzené politiky a Ester Ledecká si ze závodů na olympijské trati v Pchjongčchangu veze zlato a bronz.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ANO si na sněmu zvolilo stranového předsedu, ve Francii a Španělku se protestovalo a Ledecká pět vítězí na snowboardu

ANO si na sněmu zvolilo stranového předsedu, ve Francii a Španělku se protestovalo a Ledecká pět vítězí na snowboardu | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Premiér Andrej Babiš podle očekávání obhájil pozici předsedy hnutí ANO. Získal hlasy 206 z 238 delegátů přítomných na celostátním sněmu, tedy 86,5 procenta. Proti hlasovalo 13 delegátů a 19 se zdrželo. 

První místopředsedou byl znovu zvolen Jaroslav Faltýnek a dalšími místopředsedy jsou ministr životního prostředí a vicepremiér Richard Brabec, středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, bývalý brněnský primátor Petr Vokřál a jediný nováček - předseda sněmovny Radek Vondráček.

Andrej Babiš v úvodním projevu mluvil o tom, že ANO je stranou pro všechny, zmínil důchodovou reformu, zrušení superhrubé mzdy, energetickou bezpečnost, množírny psů ale i stav českého hokeje. Kritizoval kumulaci funkcí a papalášství, které se ve straně začíná objevovat. Oznámil také, že ANo do eurovoleb povede Dita Charanzová.

Zahrazení cesty šéfkou Olmy

Město Velká Bystřice nedaleko Olomouce vede spor s ředitelkou Olmy a členkou představenstva Agrofertu Simonou Sokolovou. Ta koupila před několika lety pozemek a zahradila léta využívanou cestu, která do té doby byla součástí místních akcí pro stovky lidí a tradiční turistickou stezkou.

Napoprvé město vyhrálo, ale krajský úřad vyhověl odvolání majitelky. Cesta tak i nadále zůstává uzavřená a vedení města hledá řešení. 

Demonstrace ve Francii a v Barceloně

Už počtrnácté se sešly o víkendu žluté vesty. Tentokrát jich v sobotu na různých místech demonstrovalo na 40 tisíc, zatím nejméně za tři měsíce trvání protestů. Ty také ztrácí podporu, podle nedávného výzkumu pro francouzskou televizi BFMTV si 56 procent oslovených lidí přeje, aby skončily. Novinkou pak bylo i to, že se demonstrace uskutečnily i v neděli. 

‚Soudí nás všechny.‘ V Barceloně demonstrovaly statisíce lidí za katalánské politiky souzené v Madridu

Číst článek

To v Barceloně přišlo v sobotu podpořit katalánské politiky souzené v Madridu podle policejních odhadů na 200 tisíc lidí. Organizátoři mluví dokonce o půl milionu demonstrantů. 

V čele průvodu vyšli členové současné katalánské vlády, včetně jejího předsedy Quima Torry, a šéf katalánského parlamentu Roger Torrent. Lidé nesli transparenty s nápisy  „Soudí nás všechny“ či „Svobodu pro politické vězně“.

Trumpův vzkaz

Americký prezident Donald Trump v noci na neděli vyzval evropské spojence, aby si „vzali zpět“ přes 800 islamistů, které Američané zadrželi v Sýrii, a aby je postavili před soud. Jinak prý je Spojené státy propustí.

Následek stažení vojáků USA ze Sýrie. Věznění zahraniční bojovníci Islámského státu by se mohli vrátit domů

Číst článek

Jaká plánovaný odchod USA ze Sýrie ovlivňuje postoj především evropských zemích k návratů zahraničních bojovníků Islámského státu popsal v sobotu popsal Petr Jadrný. 

Antisemitismus na vzestupu

Aktuální policejní statistiky podtrhují neblahý trend, na něž upozorňují evropští Židé i odborníci: celkové vzedmutí antisemitismu. „Pro Evropu je ale ještě varovnější, že antisemitismus nikdy pořádně nevymizel,“ upozorňuje politolog z Karlovy Univerzity Jan Charvát.

Podle lidí z židovské komunity oslovených Agenturou Evropské unie pro základní práva se antisemitismus v Evropě stává buď „závažným“, nebo „velmi závažným“ problémem.

Zlatý medvěd pro Synonyma

V německém hlavním městě Berlíně vyvrcholil v sobotu 69. ročník mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Zlatého medvěda pro nejlepší film letos získala Synonyma (Synonymes) izraelského režiséra Nadava Lapida. 

Zlatého medvěda na Berlinale získal snímek Synonyma. Nejlepší režisérkou je Schanelecová

Číst článek

Velkou cenu poroty získal film Francoise Ozona o pedofilním skandálu francouzské katolické církve Díky, bohu. Cenu pro nejlepšího režiséra si za film Byla jsem doma, ale odnesla Angela Schanelecová. Stříbrné medvědy za nejlepší herecké výkony dostal snímek Sbohem, synu. Nejlepší herečkou je tak Yong Meiová a hercem její filmový partner Wang Jingchun.

Cenu za nejlepší scénář získal snímek Piraně! o teenagerských mafiánech. Stříbrného medvěda za umělecký přínos potom získal kameraman filmu Out Stealing Horses. 

Ani Česko nepřišlo úplně zkrátka. Kateřina Karhánková s filmem Plody mraků získala v rámci festivalu cenu Evropské asociace dětského filmu pro nejlepší krátký film roku 2018.

Ledecká se vítězně vrátila do Pchjongčchangu

Ester Ledecká se úspěšně vrátila do Pchjongčchangu a na trati, na které loni získala olympijské zlato, oslavila v sobotu na snowboardu sedmnáctý triumf v závodu Světového poháru.

I v neděli se zdálo, že třiadvacetiletá česká hvězda míří jasně za výhrou. V semifinále ale chybovala. Nakonec si tak ze závodu v paralelním obřím slalomu odvezla Bronz. 

Tisíce šmoulů

A nakonec jeden překonaný rekord. Na jihu Německa se sešlo 2762 šmoulů. Podle pravidel žádnému z účastníků nesměla prosvítat holá kůže a lidé v kostýmech čaroděje gargamela či jeho kocoura Azraela se nepočítali. V Lauchringenu uspěli až napodruhé, v roce 2016 se sešlo málo šmoulů, než bylo třeba k překonání původního rekordu 2510 šmoulů z Walesu.

cen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme