Víkendový přehled: volnost pro Ratha, volby ve Strakonicích, změny na železnici i Vrbův konec

Strávili jste víkend offline nebo jste prostě neměli čas sledovat, co se děje v Česku a v zahraničí? Aby vám nic neuniklo a mohli jste do pracovního týdne naskočit pěkně zčerstva, přináší vám server iROZHLAS.cz přehled těch nejdůležitějších zpráv, které se udály v posledních dnech.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Víkendový přehled 15. prosince 2019 | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Nechtěný park

Stát zřejmě přijde o více jak 200 milionů, které poskytl v roce 2013 jako dotaci na stavbu Technologického parku v Písku. Už od počátku dotace budila pochybnosti, majitelé byli neznámí a v žádosti o dotaci neuváděli pravdu. Okolnosti, za jakých byla dotace přiklepnuta, prověřuje policie. V pátek se stavba, která nikdy nezačala fungovat, prodávala v dražbě. A nikdo o ni neměl zájem ani za vyvolávací cenu sto milionů korun.

Britské volby

Předčasné volby ve Velké Británii skončily pro premiéra Borise Johnsona nad očekávání dobře. Drtivé vítězství Konzervativní strany však není jediným zajímavým momentem čtvrtečního hlasování. Pozornost poutá i značný úspěch skotských nacionalistů a převaha separatistů v Severním Irsku. „Británie se probudila do situace, kdy se radikálně změnily voličské preference a to, co chtějí různé části unie,“ říká pro iROZHLAS.cz expert Jiří Přibáň.

Další referendum ve Skotsku?

Volbami posílený premiér Johnson hned další den odmítl v telefonátu s předsedkyní Skotské národní strany Nicol Sturgeonovou odmítl vyhlášení nového referenda o skotské nezávislosti. V rozhovoru pro BBC skotská první ministryně uvedla, že na hlasování trvá. „Nemůžete držet Skotsko proti jeho vůli,“ vzkázala Johnsonovi Sturgeonová.

Hodnocení vlasovců

V pražských Řeporyjích podle rozhodnutí tamějšího zastupitelstva vznikne památník vojáků Ruské osvobozenecké armády neboli vlasovců. Proti tomu se vymezil ruský velvyslanec v Praze. Jakou roli měli za války vlasovci? Dá se jejich působení jednoznačně vyložit? Tomáš Pancíř se ve Dvaceti minutách Radiožurnálu zeptal historika z Ústavu pro studium totalitních režimů Jaromíra Mrňky.

Rath chce volnost

David Rath v teplickém vězení nestrávil ještě ani čtvrt roku a už požádal o změnu – chce volnější režim. Soud o tom bude rozhodovat po Novém roce. Pokud by uspěl, mohl by začít pracovat za mřížemi třeba jako zdravotník, vysvětlil serveru iROZHLAS.cz jeho obhájce Roman Jelínek.

Volby ve Strakonicích

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018. Krajský soud ale tehdy výsledky řádného hlasování zrušil, hnutí bylo podle něj zvýhodněné v kampani. To následně potvrdil i Ústavní soud.

Změny na železnici

V sobotu začal na železnici platit nový jízdní řád. Největší změny nastaly v regionální dopravě, v některých krajích začali působit soukromí dopravci. Českým drahám se počet spojů mírně sníží, dopravce přišel o část linek objednávaných státem nebo kraji, převezmou je soukromí dopravci. Dráhy i přesto budou mít 90procentní podíl na trhu a provozovat budou v průměru 6854 vlaků denně. Novinkou bude i možnost platby kartou ve vlacích.

Režisér Amundsena

Prázdná místa na mapě pro něj byla výzvou. V touze objevovat dosud neprozkoumané ledové pustiny se stal prvním, kdo se svou expedicí dosáhl obou pólů zeměkoule. Životní příběh norského průzkumníka Roalda Amundsena nyní zachycuje nový celovečerní snímek. Do českých kin přijde 26. prosince. Už ve čtvrtek ale proběhla jeho slavnostní premiéra v Praze, kde se snímek z velké části natáčel. Osobně ji uvedl režisér Espen Sandberg.

Spor o přehradu

Přípravy na stavbu přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku pokračují. Povodí Odry chystá další demolice budov na pozemcích, které vykoupilo. Nemá je ale všechny. Další pozemky vlastní obec, která s vodní nádrží nesouhlasí. Nehodlá se jich proto vzdát. Situace mezi státním podnikem a obecním úřadem tak zůstává napjatá.

Utopená ruská ponorka

V krymském přístavu Sevastopol se v noci na neděli potopila velká dieselová ponorka i s plovoucím dokem, v němž byla umístněná. S odvoláním na ruskou Černomořsoku flotilu o tom informovala agentura TASS. Plavidlo, údajně vysloužilé, mělo projít generální opravou, která byla ale pro nedostatek financí odvolána.

Konference bez dohody

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu v neděli skončila bez shody o základních problémech, přestože se jednání neplánovaně protáhlo o téměř dva dny. Delegáti se shodli na potřebě zintenzivnit reakci na probíhající změny klimatu, nepodařilo se ale překonat zejména rozpory okolo trhu s emisními povolenkami. Debata tak byla odložena na příští rok.

Vrbův konec?

Fotbalisté Viktorie Plzeň zakončili podzimní část sezony domácí remízou 1:1 s Teplicemi. Pro trenéra Pavla Vrbu se pravděpodobně jednalo o poslední zápas na lavičce Viktorie, což připustil i v pozápasovém rozhovoru. Domácí fanoušci se sním loučili transparenty na tribunách.

Brankářův gól při debutu

Fantastickou premiéru v dresu hokejové reprezentace Finska prožil brankář Frans Tuohimaa. V sobotním prestižním utkání turnaje Channel One Cup proti severskému rivalovi Švédsku skóroval v závěru zápasu střelou přes celé kluziště při soupeřově power play. Inkasoval jediný gól, sám ale také k výhře 5:1 jedním vstřeleným pomohl.

Smutná zpráva na závěr

Hodně krutá zpráva překvapila hokejistu Oskara Lindbloma, který působí v týmu Philadelphie Flyers. Parťákovi Jakuba Voráčka lékaři diagnostikovali vzácnou rakovinu kostí a sezona pro něj předčasně skončila. Vedení klubu uvedlo, že bude třiadvacetiletého hráče během léčby plně podporovat.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme