Víkendový přehled: nekonečný Pinocchio, nepřipoutaný princ Philip i australské léto Petry Kvitové

Víkend pomalu končí a server iROZHLAS.cz připravil přehled těch nejvýznamnějších událostí, které se staly doma i ve světě. Tak například v Paříži se protestovalo už desátý víkend v řadě, lidé ale vyšli do ulic i v Maďarsku či Řecku. Piráti mají lídra pro eurovolby, prezident by rád posílil pravomoci hlavy státu. A dařilo se i českým sportovcům.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O víkendu lidé protestovali, ale dařilo se i českým sportovcům | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Česko v posledních dnech zasypal sníh. Na mnoha místech způsobil nemalé problémy, ale jinde pomohl. Díky srážkám už totiž některé obce nepotřebují nouzové zásobování vodou. Stav sucha ale podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dál přetrvává v nižších polohách na Moravě a na východě Čech. 

Česko už čtyři roky sužuje sucho. ‚Srážek je teď hodně, vyhráno ale nemáme,‘ varuje hydrolog

Číst článek

Na Brusel

Piráti si o víkendu vybrali lídra pro volby do Evropského parlamentu. Stal se jím 38letý, veřejnosti téměř neznámý, Marcel Kolaja. V europarlamentu se chce zabývat hlavně stagnujícím technologickým rozvojem Evropy, jak prozradil v rozhovoru pro iROZHLAS.cz

Za volantem bez pásu

Manžel britské královny Alžběty II. princ Philip dostal varování od policie poté, co byl vyfotografován, jak usedl za volant, aniž se připoutal. Stalo se tak jen dva dny poté, co princ vyvázl nezraněn z nehody. 

Olověné střely

S Evropskou unií souvisí i olověné broky. Konkrétně jejich údajný plošný zákaz, proti němuž protestují čeští rybáři a myslivci. Celá věc má ale háček: jak Radiožurnálu potvrdila mluvčí Evropské komise, jednat se má jen o zákazu munice v mokřadech. A takový zákaz už v Česku platí od roku 2011. 

Prezident a Čína

Kauza firmy Huawei, jejíž výrobky jsou podle českých úřadů potenciální bezpečnostní hrozbou, rezonuje veřejným prostorem už přes měsíc. Čínská společnost má podporu prezidenta Miloše Zemana. Proč? Podle sinoložky a redaktorky serveru Sinopsis Anny Zádrapové hlava státu na Číně postavila politickou kariéru a sázka je nyní v ohrožení. Více v rozhovoru Ondřeje Golise.

Paříž, Budapešť, Atény...

Žluté vesty vyšly v sobotu opět do ulic francouzských měst, aby už desátý víkend v řadě protestovaly proti prezidentovi Macronovi. Demonstrace se ale konaly i v Maďarsku, kde se odboráři bouří proti novele zákoníku práce. V Aténách se pak demonstranti střetli s policií kvůli Makedonii.

Veto

Prezident se v nedělním rozhovoru pro Blesk.cz vyjádřil, že není zcela spokojen s pravomocemi hlavy státu. Například by chtěl, aby k přehlasování prezidentského veta bylo potřeba 120 místo současných 101 poslaneckých hlasů. 

Živé billboardy v metru

Potkali jste v metru člověka se svítícím billboardem na zádech? Pak vězte, že jde o reklamní akci jednoho z pražských fitcenter. Dopravní podnik o tom ale neví. 

Nekonečný Pinocchio

Americký prezident Donald Trump v neděli načal druhou polovinu svého mandátu. Půl na půl je na tom i se splněnými a porušenými sliby. Horší je to ale s pravdivostí jeho veřejných vyjádření. Zpravodaj Českého rozhlasu v USA Jan Kaliba hovořil s Glennem Kesslerem, vedoucím specializovaného týmu listu The Washington Post, který výroky ověřuje. „Úroveň mylných výroků a lží, včetně těch opakovaných, je u prezidenta Trumpa taková, že jsme tu nic podobného zatím neměli,“ slyšel od něj.

Vulgární Preiss

Když jsem to odmítl, tak jsem napsal velmi sprostou, stylově sprostou SMS, aby si pan režisér nemyslel, že jsem nějaký suchar,“ vzpomínal v rozhovoru pro Český rozhlas Pardubice herec Viktor Preiss na to, že roli v seriálu Dabing Street nejprve odmítnul. A režisér Petr Zelenka ho přesvědčil odpovědí, že ho asi řídí manželka.

Australské léto Petry Kvitové

Spousta věcí se děla i ve sportu. Zatímco Tomáš Berdych se už s grandslamem v Melbourne rozloučil, Petru Kvitovou zastihlo australské léto ve výtečné formě. Už je ve čtvrtfinále a na Australian Open ještě neztratila ani set

V tvrdé konkurenci válejí i čeští bobisté. Posádky dvojbobu i čtyřbobu během Světového poháru v rakouském Innsbrucku dýchaly na záda vítězným Němcům.

Petra Kvitová při podání | Foto: Kim Kyung-Hoon | Zdroj: Reuters

A nakonec jeden tip na příští týden: v pondělí v 5.41 nastane poslední úplné zatmění Měsíce v tomto desetiletí.

miz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme