Víkendový přehled: Čapí hnízdo ve dvojroli, půlmaraton s Babišem i velký úklid Česka

Jen hodiny zbývají do konce prvního dubnového víkendu, který někdo strávil na výletech, jiný zase třeba běžel půlmaraton v Praze. Každopádně zpravodajství iROZHLAS tu pro vás bylo i během těchto dvou dnů, tak jsme pro vás připravili, čemu byste mohli věnovat pozornost, pokud jste nestihli vše sledovat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Víkendový výběr editora iROZHLAS.cz. | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Inspekce vs. obhájci v kauze Čapí hnízdo

V neděli jsme vydali zprávu, že obhájci obviněných v kauze Čapí hnízdo kolem premiéra Andreje Babiše (ANO) se minulý týden ohradili proti možným únikům z vyšetřování případu. Pokud by se zveřejněné informace potvrdily, vzniká podle nich podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby. Apelovali proto, aby se věc „neprodleně“ prověřila. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) to ovšem na dotaz serveru iROZHLAS.cz odmítla s tím, že stížnost obhájců je neodůvodněná.

Skandální, vadí obhájcům z kauzy Čapí hnízdo informace novinářů. Inspekce k prošetření nevidí důvod

Číst článek

Radost v čapím hnízdě

O něco méně vážnou, ale o to více radostnou zprávu už v sobotu přinesla Česká společnost ornitologická. Ta umístila kameru na skutečné čapí hnízdo u Trutnova a natočila snesení vejce a následnou radost hrdých rodičů. Podívejte se.

Babiš se bude řešit za zavřenými dveřmi

O víkendu bylo hodně slyšet o premiérovi Andreji Babišovi (ANO). V sobotu k tomu přispělo naše zjištění, že eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger vystoupí před europoslanci kvůli jeho možnému střetu zájmů, a to už v polovině dubna. Místo standardního jednání výboru pro rozpočtovou kontrolu ale shrne závěry komise na mimořádné schůzi za zavřenými dveřmi. Více tady.

V neděli pak po rozhovoru na Primě vyšlo najevo několik premiérových závěrů:

Koukalová pomrkává po Slovensku

Cítím v sobě slovenskou krev, řekla Koukalová. ‚Máme vlastní závodnice,‘ reaguje tamní biatlonový šéf

Číst článek

Po vydání kontroverzní knihy a období stráveném v ústraní Gabriela Koukalová znovu promluvila mimo jiné o případném přestupu ke slovenské reprezentaci. A co na to Slováci? „Koukalová a slovenský biatlon není žádné téma. Máme své kvalitní závodnice,“ odpověděl předseda Slovenského svazu biatlonu na dotaz Radiožurnálu.

Ondra zabodoval

O takovém startu jsem ani nesnil, řekl lezec Adam Ondra po vítězství ve Světovém poháru. Nutno dodat, že jeho fanouškům se tak plní další sen. Více v rozhovoru, který poskytl Radiožurnálu.

Smutné výročí 

Při genocidě ve Rwandě, která vypukla z 6. na 7. dubna 1994 a skončila 18. července 1994, zmasakrovali hutuští extremisté za 100 dní na 800 tisíc menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů a asi 2,7 milionu lidí muselo uprchnout ze svých domovů. Připomněli jsme tuto strašnou událost zde.

‚Naprostý horor, zde je srdce temnoty.‘ Od hrůzné genocidy ve Rwandě uplynulo čtvrt století

Číst článek

‚Bydlení je lidské právo.‘

Tak znělo heslo protestujících v Německu, tisíce lidí vyjádřily nesouhlas s růstem nájmů. Podpisy začala sbírat i kontroverzní iniciativa, která chce vyvolat referendum. To by požadovalo vyvlastnění asi čtvrt milionu bytů, které patří velkým firmám. Více

Česko hlásí: uklizeno

Pražský půlmaraton v číslech: 21 kilometrů, 11 tisíc startujících, 43 běžců v péči záchranky

Číst článek

Rozbité jízdní kolo, cívkové magnetofony nebo stará rádia našli například dobrovolní hasiči z Nesuchyně na Rakovnicku při sobotní akci Ukliďme svět, ukliďme Česko. Do celorepublikového jarního úklidu se zapojili už pátým rokem a naplnili odpadem desítky pytlů. Taky jste se zapojili? Fotografie najdete tady.

Prahou proběhl půlmaraton

21. ročník Pražského půlmaratonu se běžel v sobotu. Vítězství obhájil keňský favorit Benard Kimeli, nejrychlejším Čechem byl podle očekávání Jiří Homoláč. Do závodu se celkem zapojilo přes 11 tisíc běžců, na které dohlíželi desítky policistů a záchranáři. Ti museli z celého startovního pole ošetřit celkem 43 běžců, podle mluvčí pražské záchranky Jany Poštové šlo o lehká zranění - kolapsové stavy a lehké úrazy.

bar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme