Víkendový přehled: skvělé vykročení českých hokejistů, nečekaná nabídka pro Fajta i brněnské gastrotoulky

Nejen oslava Dne matek se pojí s již téměř uplynulým víkendem. Přípravili jsme pro čtenáře iROZHLAS výběr důležitých, nebo podle nás zajímavých událostí, zpráv a reportáží z domova i ze světa.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Víkendový přehled podle iROZHLAS.cz. | Foto: koláž Český rozhlas

Hokej, hokej, hokej

Čeští hokejisté navázali na páteční vítězství proti Švédsku a i ve druhém zápase základní skupiny mistrovství světa vyhráli. Nory porazili 7:2. Blýskli se především tříbodoví Filip Hronek, Michael Frolík a Dominik Kubalík. Další zápas čeká reprezentaci v pondělí proti Rusku. A co by vás nemělo minout? Určitě Radiožurnál SPORT >

Nabídka pro Fajta

Národní galerie nabídla Fajtovi místo finančního ředitele. ,Absurdní divadlo,‘ reaguje odcházející ředitel

Číst článek

Česká televize zveřejnila v neděli část dopisu, ve kterém Národní galerie nabízí svému odvolanému řediteli Jiřímu Fajtovi místo finančního ředitele či kurátora. „Pozici finančního ředitele jsem odstupujícímu generálnímu řediteli Jiřímu Fajtovi nabídnul, nemohl jsem ani učinit jinak,“ napsal Radiožurnálu Ivan Morávek, který je pověřený vedením Národní galerie v Praze. Oslovení odborníci však tvrdí, že jde o poněkud paradoxní nabídku. Více zde

Bojovník s vizuálním smogem

Reklamní plachty vlající na zábradlích ve městech je těžké přehlédnout. Nezřídka kdy přitom nejde o legální reklamu. Firmy či živnostníci si tak pověsí reklamu, ale nemusí platit nájem. A také to vizuálně hyzdí veřejný prostor, říká Zdeněk Jahn. Liknavý přístup úřadů ho vedl k aktivistickému přístupu: začal reklamy sám strhávat, popsal v rozhovoru pro iROZHLAS.cz. 

Proti údajným nepravdám o řepce

Babiš označil soběstačnost v zemědělství za katastrofální. Vyzval k boji proti údajným nepravdám o řepce

Číst článek

Jako katastrofální označil v neděli český premiér Andrej Babiš (ANO) údaje o potravinové a zemědělské soběstačnosti České republiky. Na sněmu Agrární komory v Brně uvedl, že Česko dováží vepřové i kuřecí maso, ale i vejce a další zemědělské produkty.

Šťastné přistání, dvakrát

Hned dvakrát jsme zaznamenali během víkendu, že muselo letadlo nouzově přistát s poškozeným podvozkem. A v obou případech vše naštěstí dopadlo dobře. Z riskantního přistání existuje videozáznam. Najdete ho v článcích:

Nahrávky Rittiga

Státní zástupce chce obžalované kvůli úplatkům v Nemocnici Na Homolce usvědčit důkazy z jiných kauz. Požádal soud, aby povolil použití prostorových záznamů z hotelu Ventana zachycujících lobbistu Ivo Rittiga a jeho spolupracovníky nebo elektronického diáře Rittigova spolupracovníka Jana Valtra. Žalobce Zdeněk Matula by tak rád vyvrátil tvrzení, která zazněla u hlavního líčení. Obhajoba ale namítá, že použití ani jednoho materiálu není možné. Více v článku Ondřeje Golise tady.

Čečenci dál mučí gaye

Připevnili svorky a pustili proud. Čečenci dál mučí gaye a Moskva tiše souhlasí, varuje organizace

Číst článek

Čečensko letos na začátku roku obnovilo represe proti gayům, lesbám a bisexuálům: policisté je bijí, mučí elektrickým proudem, znásilňují a vyzývají jejich rodiny k „vraždám ze cti“. Uvádí to aktuální zprávy organizací na ochranu lidských práv. Vyšetřování ze stany Ruské federace, jíž je severokavzkazská republika součástí, přitom vázne a země čelí kritice za to, že nevyšetřila ani vlnu teroru z roku 2017, která vzbudila mezinárodní pobouření.)

10 let čekání na svobodu

Křesťanku Asii Bibiovou vyvlekli z jejího domu, zmlátili a zatkli. Příběh plný nenávisti, strachu a bolesti trval deset let. Osudným se jí stal spor s muslimkami kvůli vodě. Byla první ženou, kterou Pákistán poslal za rouhání na popraviště. A mohla být prvním člověkem, kterého za přečin i popravili. Vrcholní politici, kteří se jí zastali, zemřeli. Soudcům muslimové vyhrožovali smrtí. Po letech se ale Asii podařilo uniknout, je konečně volná. Její příběh najdete v článku, který připravila Anna Kottová.

Brno válcuje Prahu, píše gastroblogerka

Pochoutka na závěr. Naše odbornice na mlsné jazyky tentokrát navštívila Brno. A přivezla 'skandální' odhalení: prý tam mají lepší bistra než v hlavním městě, pomyslném souputníkovi druhého největšího města v Česku. Posuďte sami.

bar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme