Rychlý přehled událostí: smrt George Bushe, zpráva evropských právníků o Babišovi i demonstrace v Paříži

Víkend pomalu končí a server iROZHLAS.cz připravil přehled těch nevýznamnějších událostí, které se staly doma i ve světě. První adventní víkend byl zvlášť bouřlivý v Paříži, kde se demonstrace zvrhly ve výtržnosti a policie musela zadržet skoro 200 lidí. Klidné to ale nebylo ani v Bruselu a koneckonců ani na české politické scéně. Mnoho reakcí vyvolala analýza právníků Evropské komise k možnému střetu zájmů Andreje Babiše (ANO).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace v Paříži, Summit G20 v Argentině, los na Euro 2020, smrt George Bushe staršího i zprávu o právní analýze Evropské komise k českému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) - to vše přinesl končící víkend | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Zemřel George Bush

V sobotu nad ránem středoevropského času zemřel bývalý prezident USA George Bush. Bylo mu 94 let. Bush starší byl jediným prezidentem USA, který navštívil tehdejší  Československo.

Pohřbu Bushe staršího se zúčastní i Trump. Na den předtím vyhlásil státní smutek

Číst článek

Jeho vztahy s exprezidentem Václavem Havlem připomenul ve vysílání Radiožurnálu například bývalý velvyslanec Michael Žantovský. Bush byl v úřadu v době, kdy se hroutily komunistické režimy v Evropě. S tehdejším sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem se dohodl na odzbrojení a otevřel cestu ke sbližování těchto velmocí.

Právníci zanalyzovali Babišův možný střet zájmů

Zahraniční deníky zveřejnily zprávu o právní analýze Evropské komise, která se týká premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho možného střetu zájmů. Právníci se zabývali tím, zda je Babiš ve střetu zájmů a zda čerpání dotací nebyla porušena pravidla EU.

Babiš to odmítl, stejně jako mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.  Část českých politiků bude chtít po premiérovi vysvětlení, někteří se hodlají obrátit na ministerstva.

Guardian: Evropská komise viní Babiše ze střetu zájmů v souvislosti s dotacemi Agrofertu

Číst článek

Naopak například předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) považuje právní analýzu za pouhý právní názor, po němž musí následovat debata.

Summit G20 ovlivnila i kerčská krize

V argentinském Buenos Aires se o víkendu sešli zástupci ekonomicky nejsilnějších zemí světa. Na Summit G20 dorazila se zpožděním německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž letadlo mělo potíže.

Atmosféru summitu poznamenal probíhající konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem, který začal tento týden poté, co Rusové zastavili v Kerčském průlivu tři ukrajinské lodě a zadrželi 24 námořníků. Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval  Německo, aby posílilo námořní přítomnost v Černém moři. S podobnou žádostí a také s návrhem na sankce proti Rusku se Ukrajina obrátila i na další země. Podle Ruska jde o záměrnou ukrajinskou provokaci.

Desítky zraněných při protestech ve Francii

Ve Francii se protestovalo proti zdražování benzinu, demonstrace v Paříži se ale zvrhla v násilnosti. Útočníci zapalovali auta a také poškodili Vítězný oblouk. Při incidentech bylo zraněno mnoho desítek lidí, kolem dvou set účastníků policie zadržela.

Protestující se střetli s těžkooděnci u Vítězného oblouku na Champs-Élysées | Zdroj: Reuters

V reakci na tyto události  inicioval prezident Emmanuel Macron setkání  vládních činitelů. Ministr vnitra Christophe Castaner uvedl, že bude uvažovat o vyhlášení výjimečného stavu.

Los pro Euro 2020

Pro české sportovní fanoušky je nejdůležitější víkendovou zprávou rozlosování na mistrovství Evropy 2020. Českou fotbalovou reprezentaci čeká ve skupině A Bulharsko, Černá Hora a Kosovo.

V souvislosti s fotbalem se hodí připomenout pro tento víkend ještě jednu zprávu, a sice tu o životním jubileu autora nejslavnější penalty. Vršovický dloubák Antonína Panenky vstoupil do dějin. V neděli tento bývalý fotbalový reprezentant oslavil 70. narozeniny.

pak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme