Víkendový přehled: sněhová kalamita, bourání Transgasu, filmové ceny od kritiků a dění ve Venezuele

Jestli se něco stalo výraznějším tématem tohoto víkendu, alespoň co se Česka týká, bylo to počasí. Ale nejen tomu jsme se věnovali. Projděte si přehled zpráv tohoto víkendu, jak ho přichystal server iROZHLAS.cz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Víkendový přehled iROZHLAS. | Foto: Český rozhlas

Sníh

Několik letadel na letišti Václava Havla v Praze nemohlo kvůli sněhu přistát. Nejen to zaznělo v neděli ráno ve vysílání Radiožurnálu a objevilo se v online reportáži. Sníh napadl přes noc a způsobil především dopravní komplikace. 

Pražanům se také naskytla poměrně vzácná příležitost vidět (nebo spíš slyšet) zimní bouři. 

Naopak na Moravě aktuálně stále hrozí vylití řek z koryt. Na východě Moravy, hlavně na jižní a střední Moravě, se kvůli tání sněhu a dešti zvedly hladiny některých řek, hlavně v povodí Moravy, Bečvy, Olše a Ostravice.

Sledování Kuciaka

Italská televize zveřejnila snímky Kuciaka před vraždou. Měl je na objednávku pořídit exšéf kontrarozvědky

Číst článek

Italská televize Rai zveřejnila záběry ze sledování novináře Jána Kuciaka před tím, než byl zavražděn. Fotografie měl pořídit bývalý šéf kontrarozvědky, který reportéra sledoval na objednávku podnikatele Mariana Kočnera. Jána Kuciaka spolu s jeho snoubenkou někdo zavraždil před necelým rokem v jeho domě. Motivem měla být Kuciakova novinářská činnost.

Kritici rozdávali ceny

Poprosil jsem nebe a české kolegy o odpuštění, říká oceněný herec Huba o roli Masaryka

Číst článek

Nejlepším českým filmem roku 2018 bylo podle filmových novinářů drama režiséra Roberta Sedláčka Jan Palach. Jeho producenti v sobotu na slavnostním večeru v pražském Divadle Archa převzali Cenu české filmové kritiky. 

Ocenění za nejlepší režii dostal Olmo Omerzu díky road movie Všechno bude. Nejlepší scénář napsali podle kritiků Tomáš Pavlíček a Lucie Bokšteflová ke komedii Chata na prodej. Celkem získalo cenu osm titulů ze 14 nominovaných.

Protesty ve Venezuele 

Dosavadní venezuelský prezident Nicolás Maduro navrhl posunout parlamentní volby v zemi z roku 2020 na letošek. Reagoval tak na opoziční protesty, které se snaží potlačit, a zastavit tak aktivity předsedy parlamentu Juana Guaidóa, který se minulý týden prohlásil úřadujícím prezidentem, uvedla agentura AP. Maduro před svými stoupenci v Caracasu uvedl, že návrh ještě musí schválit ústavodárné shromáždění, složené výhradně z jeho stoupenců.

Bourání Transgasu

Demolice Transgasu je pro jednoho z architektů Václava Aulického osobní tragédií. Aspoň tak hodnotil ve vysílání Českého rozhlasu Plus bourání souboru budov, na jejichž návrhu se podílel. Byl u prvního kopnutí do země, otevření a podívat se prý půjde i na demolici. Své pocity přirovnal k úmrtí v rodině. Majitel komplexu, developer HB Reavis chce na místě vybudovat administrativní centrum podle návrhu architekta Jakuba Ciglera. Celý rozhovor tady.

Pokračování vyšetřování

Když je Samková zdravá, je k neporažení. ‚Myslím, že se dá pořád posunovat,‘ říká její trenér

Číst článek

Vyšetřovatel musí znovu otevřít případ policisty z linky 158, který poslal pomoc tonoucímu o desítky kilometrů jinam, než bylo potřeba. Muž poté zemřel. Policistu vyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů, ale konstatovala, že za smrt nemůže. Státní zastupitelství však minulý týden její rozhodnutí zrušilo: inspekce podle něj musí prověřit, jestli policista i další operátoři neměli zavolat místní dobrovolné hasiče.

Tajemství zlaté Samkové

Eva Samková potvrdila titulem mistryně světa, že je jednou z největších osobností historie snowboardcrossu. Za poslední rok pro ní bylo nejhorším výsledkem v elitní konkurenci třetí místo z olympijských her v Jižní Koreji a v americkém Utahu česká závodnice potvrdila, že pokud nemá zdravotní problémy, jen těžko ji soupeřky můžou na trati porazit.

bar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme