Víkendový přehled: perný den Čaputové, masivní demonstrace, blackout i šelma na jihu Čech

Třetí červnový víkend v Česku přinesl nejen vedra, která se střídala s bouřkami, ale také další události z domova i ze světa. Server iROZHLAS přináší pravidelný víkendový přehled podle výběru editora.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Víkendový přehled podle serveru iROZHLAS.cz | Zdroj: Koláž iROZHLAS

První den prezidentky

Horké letní počasí, poněkud delší projev předsedy parlamentu, aplaudující lidé v ulicích, ale i neúčast Roberta Fica. Tak vypadal inaugurační den historicky první slovenské prezidentky Zuzany Čaputové, která ve druhém kole březnových prezidentských voleb přesvědčivě zvítězila nad protikandidátem Marošem Šefčovičem. Takto ho zachytila na místě Pavlína Nečásková z Radiožurnálu.

První den Čaputové ve funkci: neplánovaný projev, tykání prezidentce i Fico na svatbě

Číst článek

Bouřky v celé Evropě

Jednapadesátiletý turista z Německa přišel v sobotu o život za prudké bouřky v Horním Savojsku ve Francii, když se v kampingu na jeho obytný vůz zřítil vyvrácený strom. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na záchranáře. Prudké lijáky, krupobití a vichr způsobily také značné materiální škody. Hasiči byli nuceni zasahovat ve stovkách případů.

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm, kroupami a nárazovým větrem proběhly neděli v Moravskoslezském, Olomouckém a v části Zlínského kraje. V sobotu zasáhly bouřky téměř celé naše území. V podvečer se pás táhl od jižních Čech až po sever na Liberecku. Více tady.

Úředníci připraví analýzu lex Babiš

Do Prahy ještě nepřišla česká verze předběžných závěrů auditů možného střetu zájmů Andreje Babiše (ANO) kvůli čerpání eurodotací, na ministerstvu spravedlnosti už ale chystají odpověď. Součástí české reakce totiž bude i právní výklad zákona o střetu zájmů, známého jako lex Babiš. Sepíšou ho právě úředníci spravedlnosti. Jednu analýzu přitom zveřejnili už koncem minulého roku. Tehdy konstatovali, že premiér nemá na rozdělování unijních peněz vliv. Přečtěte si víc v článku Terezy Čemusové.

Proč za nenávistný komentář o dětech nepadl trest? Facebook odmítl dát informace, stojí v rozsudku

Číst článek

Facebook odmítl vydat informace

Zachránil ho Facebook. Platí to o Vítězslavu Kroupovi, obžalovanému kvůli nenávistnému komentáři pod fotografií prvňáků z Teplic. Sociální síť policistům odmítla poskytnout informace o profilu, z něhož komentář přišel. Připojil se totiž z Dánska a tam čeští kriminalisté nedosáhnou. Kroupu se tak s účtem nepodařilo spojit a soud ho kvůli tomu prozatím nepravomocně zbavil obžaloby. A to i přesto, že v Dánsku pracuje.

Šelma na jihu Čech

Policie v sobotu zveřejnila varování, že se od dubna na Jindřichohradecku pohybuje velká kočkovitá šelma, zřejmě puma americká. V dané oblasti se nacházejí minimálně dva chovatelé, kterým by zvíře mohlo patřit. Ani jednomu z nich žádná puma nechybí, zjistil server iROZHLAS.cz. Policie tedy pátrá dál. 

Blackout

Selhání dodávek elektrického proudu v Argentině a Uruguayi zanechalo 48 milionů obyvatel bez proudu. Masivní blackout zasáhl také okolní státy. Celou situaci sledujeme tady.

Hongkong v ulicích

Téměř dva miliony lidí v neděli pochodovaly ulicemi Hongkongu a domáhaly se stažení návrhu zákona umožňujícího vydávat lidi podezřelé z kriminálního činu mimo jiné i do pevninské Číny. Oznámili to podle agentury AFP organizátoři protestu, podle kterých se oproti předchozí neděli počet demonstrantů téměř zdvojnásobil. Úřady zatím odhad počtu účastníků nedělní demonstrace nezveřejnily.

Planetární ochrana

Může se stát, že nebezpečný asteroid překvapí astronomy a třeba za týden se srazí se Zemí? „Může,“ odpovídají v rozhovoru pro iROZHLAS.cz čeští odborníci Nikola Schmidt a Petr Boháček. Právě takové katastrofě se snaží zabránit planetární obrana. Ochrana Země před asteroidy, ve které se Česko angažuje, přitom nespočívá jen v pozorování vesmíru a zkoumání metod, jak srážce s asteroidem zabránit. Jde i o navýsost geopolitické téma. Celý rozhovor tady.

bar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme