Víkendový přehled: Čaputová porazila Šefčoviče, tečka za sjezdem KDU-ČSL a finálová porážka Plíškové

Víkend pomalu končí. Pokud jste neměli čas sledovat, co se v Česku a ve světě dělo, nabízí vám server iROZHLAS.cz přehled událostí, které by vám neměly uniknout, nebo co zajímavého se na našem serveru v sobotu a v neděli objevilo.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Víkendový přehled 31.3.2019

Víkendový přehled 31.3.2019 | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Vítězství Čaputové

Slováci ve druhém kole zvolili nového prezidenta, tedy spíše prezidentku. Zuzana Čaputová porazila Maroše Šefčoviče. Hlas jí dalo 58,4 procent příchozích.

Volby v číslech: Čaputová vyhrála ve městech i na venkově, Šefčovič ji porazil jen na východě

Číst článek

„Ďakujem, köszönöm, dakuju, šumni, děkuji, paľikerav,“ zahájila svůj vítězný projev. Uvedla, že se i nadále bude snažit přesvědčit i ty, kteří jí hlas nedali nebo k volbám nepřišli. 

„Přátelé, budu šťastná, když si dnes řekneme, že je to lepší, než jsme si mysleli. Možná jsme si mysleli, že spravedlnost a férovost v politice je jen intelektuálním tématem, a vidíme, že je touhou mnoha lidí v naší společnosti,“ hodnotila výsledek.

Zuzana Čaputová vyhrála v 50 a Maroš Šefčovič ve 29 okresech, před 14 dny přitom Čaputová zvítězila v 71 okresech. Více volebních dat a podrobností najdete v našem přehledu. 

Poslední místopředseda

KDU-ČSL má zcela nové vedení. Předsedu Marka Výborného a většinu místopředsedů zvolili lidovci už v pátek, ale na posledním z místopředsedů se nemohli shodnout. Nakonec až v sobotu uspěl náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

Lidovci také na sjezdu odsoudili vypovězení Tchaj-wanu z jednání na ministerstvu průmyslu poté, co o to požádal čínský velvyslanec. Ministryni Martu Novákovou vyzvali k rezignaci. Na závěr ještě malé upozornění, oficiální název strany je od soboty KDU-ČSL. Už ho nebude třeba rozepisovat na volebních lístcích.

Volby na Ukrajině

Volby na Ukrajině: zbývá sečíst poslední okrsky. Zelenskyj získal důvěru více než 5,5 milionu obyvatel

Číst článek

Volí se i v neděli. Ukrajinci vybírají z 39 prezidentských kandidátů. Favorité jsou podle průzkumů tři: komik Volodymyr Zelenskyj, současný prezident Petro Porošenko a bývalá premiérka Julija Tymošenková. Volby sledujeme online.

Volit mohou i Ukrajinci žijící v zahraničí s výjimkou Ruska. V Česku je možné hlasovat v Praze a v Brně. Zejména v Praze se tvořily velmi dlouhé fronty.

V Turecku se konají sice jen komunální volby, ale mohou naznačit, jak je na tom s popularitou prezident Erdogan. Hrozí, že jeho strana ztratí vládu nad Ankarou a Istanbulem. 

Analýzy o neziskovkách

Přes 370 000 zaplatil Úřad vlády za rozbory financování neziskových organizací ze státního rozpočtu. Ty se přitom podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu liší o více než tři miliardy korun oproti informacím ze státního rozpočtu. Úřad vlády se hájí tím, že byla použita jiná čísla. 

Kolik stát posílá neziskovkám? Analýzy, za které dal Úřad vlády 370 tisíc, se lišily o tři miliardy

Číst článek

ODS zase trápí, jak odvolat Václava Klause mladšího z čela sněmovního výboru pro školství. Občanští demokraté se dovolávají politických dohod o rozdělení sil ve sněmovně. Má to ale háček, oni sami se jimi v předchozím období v případě poslankyně Zelienkové neřídili.

Plíšková titul z Miami nemá

Ve sportu se udála celá řada události. Přestože nevyhrála, vybrali jsme finálový zápas Karolíny Plíškové na turnaji v Miami. Australance Ashleigh Bartyové podlehla 6:7 a 3:6. Přesto se ve světovém žebříčku posune na čtvrté místo, těsně za Petru Kvitovou.

Se sportem velmi vzdáleně souvisí i bizarní příběh jednoho hamburgeru. Ten se na padáku snesl na hřiště fotbalistů Colchesteru United v Anglii. Ukázalo se, že ho do stratosféry vyslal youtuber, který jeho let snímal kamerou. 

A na závěr vědci a zvířata. Tasmánští čerti se začínají vyrovnávat s nádorovým onemocněním, které decimovalo jejich řady. Odolnější je podle vědců jejich imunita a začala se měnit i jejich DNA.

cen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme