Víkendový přehled: zemřel Brady, sníh zavalil Evropu, unikátní nahrávka Kryla a Chovancova rezignace

Události tohoto víkendu se přenesly i na sjezdovky a do horských středisek, kde jste možná trávili víkend. iROZHLAS pro vás připravil přehled toho nejzajímavějšího, co uplynulé dva dny přinesly, ať už doma nebo v zahraničí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Víkendový přehled událostí podle iROZHLAS.cz

Víkendový přehled událostí podle iROZHLAS.cz | Zdroj: Koláž Český rozhlas

Zemřel Jiří Brady

V sobotu přišla do Česka smutná zpráva z Toronta. Zemřel pamětník holokaustu a podnikatel českého původu Jiří Brady. Bylo mu 90 let. Za války prošel několika koncentračními tábory. V Kanadě žil od roku 1951. Inspiroval tisíce dětí po celém světě díky knize Hanin kufřík a vzdělávacímu programu ve školách.

Evropa pod návalem sněhu

Rušno bylo na horách, v Česku i v zahraničí u sousedů. V pondělí se nebude lyžovat na Klínovci ani v Božím Daru. Kromě sněžení se totiž očekává silný vítr o síle orkánu, sdělil starosta města. Nebezpečí pádu lavin je nadále enormní také v Rakousku, v sobotu zahynuli pod sněhovou masou tři Němci a jeden člověk se pohřešuje. V neděli přišli ve francouzském středisku Morillon o život dva muži při nepovedeném pokusu o odstřelení laviny.

Kryl jak ho neznáte

VIDEO: Dosud neznámé záběry Kryla. Podívejte se na 50 let staré protirežimní vystoupení z Norska

Číst článek

Norská veřejnoprávní televize zveřejnila na webu pro Česko dosud neznámé záběry z vystoupení písničkáře a básníka Karla Kryla. Přes 22 minut dlouhé video vzniklo před téměř padesáti lety, kdy Kryl v Norsku pobýval na pozvání československých exulantů. Pro server iROZHLAS.cz to uvedl Vojtěch Klimt, předseda Klubu Karla Kryla, který záznam pěti písní objevil. 

Úspěchy v biatlonu

Česká štafeta mužů ve složení Moravec, Krčmář, Štvrtecký, Krupčík dojela v německém Oberhofu čtvrtá! Závod vyhráli s přehledem závodníci Ruska, kteří dojeli s minutovým náskokem na druhou Francii. Třetí skončili rakouští reprezentanti. Neděle tak byla úspěšným dnem pro český biatlon. Ženská štafeta totiž brala bronz.

Po sobotním výbuchu plynu v pařížské pekárně našli tělo již čtvrté oběti, zraněných je přes 40

Číst článek

Výbuch ve Francii

O víkendu pokračovaly v Paříži a dalších městech protesty hnutí tzv. žlutých vest. Proto místní obyvatele znepokojila zpráva o výbuchu v pekárně, během kterého zemřelo několik lidí a který si vyžádal desítky zraněných. Podle závěrů vyšetřování se souvislost s protesty neprokázala, protože šlo o výbuch plynu.

Rezignace Milana Chovance

Polsko zvažuje zákaz výrobků Huawei. Omezení by mohlo platit pro úřady, firmy i občany

Číst článek

„Chtěl jsem to říct dneska kolegům na konferenci, protože oni mi ten mandát dali,“ doprovodil slova o své plánované rezignaci na post poslance v neděli Milan Chovanec z ČSSD. „Nechci ve své podstatě kazit integritu klubu sociální demokracie, protože já se opravdu neumím radovat z toho, že vládneme s ANO, a myslím si, že je lépe odejít,“ podotkl. Více zde.

Kauza Huawei pokračuje

Společnost Huawei možná podnikne právní kroky proti Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který před jejími technologiemi před Vánocemi varoval. V pořadu televize Prima Partie to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Mezitím polská vláda zvažuje zákaz používání produktů čínské společnosti Huawei v celé státní správě.

bar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme