Víkendový přehled: brhlíček píše spanilému Orlovi, masivní zatýkání v Moskvě i krušnohorské podzemí

Strávili jste víkend offline nebo jste prostě neměli čas sledovat, co se děje v Česku a v zahraničí? Aby vám nic neuniklo a mohli jste do pracovního týdne naskočit pěkně zčerstva, přináší vám server iROZHLAS.cz přehled těch nejdůležitějších zpráv, které se udály v posledních dnech.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Víkendový přehled 28. července 2019 | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Reuters

Není pochyb o tom, že někdejší náměstek vrchního státního zástupce Libor Grygárek udržoval vztahy s kontroverzními podnikateli a nabízel jim své služby. Jsou náznaky, že za to bral peníze. Neexistují ale důkazy, že v roce 2008 ze známosti pomohl lobbistovi Romanu Janouškovi. A pokud držel ochrannou ruku nad svým známým, podnikatelem Janem Součkem, je takový trestný čin již promlčen. Vyplývá to z usnesení soudu, jímž Grygárkovo stíhání zastavil.

Část kradených dat T-Mobilu koupila agentura STEM/MARK. Obchod měla krýt fiktivní faktura

Číst článek

Část ukradených údajů o zákaznících společnosti T-Mobile koupila agentura pro výzkum trhu STEM/MARK. Zisk citlivých dat, za která firma měla zaplatit nejméně 120 tisíc korun, měla v účetnictví zakrýt fiktivní fakturou. Vyplývá to z rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 10, který má server iROZHLAS.cz k dispozici. Za krádež a prodej dat dostali dva někdejší zaměstnanci mobilního operátora zkraje července podmínku a pokutu.

Moskevská policie v sobotu brutálně zakročila proti účastníkům nepovolené demonstrace za svobodné volby. Zadrženo bylo na 1400 lidí. V ruské metropoli natáčel zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Penze

Zhruba čtyři tisíce Čechů už využily takzvané předdůchody, tedy možnost odejít dříve do penze. Příjem čerpají ze spoření. 

Do penze se naopak nechystá notná část českých strojvedoucích. Důvod? Mašinfírů chybí dopravcům několik stovek a nedaří se je nalákat ani na základní plat blížící se 50 000 korun.

Bouřlivou debatu vyvolal na sociálních sítích názor někdejšího ministra Martina Bursíka (Liberálně ekologická strana, LES), že z Prahy musí v budoucnosti zmizet běžná auta. Rád by rovněž zavedl mýto za vjezd do centra. 

Doporučujeme reportáž z Krušnohoří, které je nově zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Fotili jsme, mluvili s místními - na české i německé straně. 

Minout by vás rozhodně neměl seriál našeho kolegy z Radiožurnálu Ľubomíra Smatany, který navštívil neprobádaná místa. A Jakub Lucký pro změnu přináší reportáže ze skautského Světového jamboree, které letos hostí USA. 

Britové se chystají na brexit

Nová britská vláda se připravuje na brexit bez dohody. Listu The Sunday Times to řekl šéf úřadu vlády Michael Gove. Podle něj Londýn „pracuje s předpokladem, že Evropská unie s Británií novou dohodu neuzavře“.

Je správné využít nacistický výzkum, pokud může zachránit životy? ptá se BBC. Naráží přitom na to, že zpravodajský server washingtonské rozhlasové stanice WTOP se rozhodl připomenout výročí přistání na Měsíci životopisem raketového vědce Wernhera von Brauna. V článku ovšem nebylo zmíněno, šlo o bývalého nacistu. Britský veřejnoprávní server připomíná, že spojenci využívali více projektů nacistického Německa. A že s neetickými praktikami se lze setkat i v současnosti.

Od raket Apollo po léky proti HIV. Vědecký pokrok je často spojen s neetickými praktikami

Číst článek

Z říše zvířat

Lidé versus zvířata. Tak by se dal s trochou nadsázky označit přehled kuriózních případů, který zaznamenaly pojišťovny. Například v Norsku se český řidič snažil rychlým manévrem vyhnout losovi. Ve smyku poté naboural do medvěda, který stál jen o kus dál.

O rizicích spojených s losy ví své i ve Finsku. Žíznivá zvířata se totiž vydávají hledat zdroje vody mimo les. A jen za poslední týden podle policie zavinila na 140 dopravních nehod.

Potíže s mnohem menšími tvory řeší v Las Vegas. Centrum světového hazardu se potýká s invazí kobylek. Podle entomologa jde ale o neškodný hmyz.

Sportovní okénko 

Americký tyčkař Sam Kendricks zdolal při mistrovství USA v Des Moines výšku 606 cm. Výš skočil pod otevřeným nebem jen Ukrajinec Sergej Bubka, který při světovém rekordu před 25 lety překonal 614 centimetrů. 

Brno hostí mistrovství Evropy horských kol, českým bikerům se ale moc nedařilo. Ondřej Cink skončil v cross country mužů dvanáctý, Jitka Čábelická byla mezi ženami třináctá. Tituly si odvážejí Nizozemec Mathieu van der Poel, který válí i v cyklokrosu a na silnici, a Švýcarka Jolanda Neffová.

Stará dáma míří do Paříže. Řeč je o legendární Tour de France, která v neděli dospěla ke svému konci. Nebylo to ale bez obtíží. Páteční etapu muselo vedení zastavit v jejím průběhu, tu sobotní pak zkrátit na polovinu. Ač končí červenec, v Alpách se objevil i sníh. V tuto chvíli ještě peloton cyklistů neprojel cílem, ale vše nasvědčuje tomu, že vůbec první vítězství vybojuje mladičký Kolumbijec Egan Bernal, který tak pro svou zemi zkompletuje triumfy ze všech slavných etapových závodů. 

The new Yellow Jersey. #TDF2019

17:03 – 26. 07. 2019

220 880

miz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme