Maďarský premiér Orbán se v Praze setká s Babišem i Zemanem. Budou jednat o obraně a evropské politice

Do Prahy v pátek přijede maďarský premiér Viktor Orbán (Fidesz). Dopoledne se setká v Kramářově vile s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Budou jednat o bezpečnosti a obraně, spolupráci v rámci visegrádské čtyřky i o evropské politice. Odpoledne přijme maďarského premiéra podle informací ČTK prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Viktor Orbán navštíví v pátek Prahu, setká se s Andrejem Babišem i Milošem Zemanem. (ilustrační foto) | Foto: Hannibal Hanschke | Zdroj: Reuters

Podle dřívějších plánů návštěvy by se Orbán měl sejít i s šéfy obou parlamentních komor, Radkem Vondráčkem (ANO) a Jaroslavem Kuberou (ODS), a kardinálem Dominikem Dukou.

Znám váš region, vím, co Čechy trápí, říká uchazeč o post předsedy Evropské komise Weber

Číst článek

Babiš pro Orbána chystá pracovní oběd v Hrzánském paláci. „Tématy jednání bude bezpečnost a obrana a spolupráce v rámci visegrádské skupiny. V oblasti evropských záležitostí budou mluvit mimo jiné o otázce migrace, novém víceletém finančním rámci i volbách do Evropského parlamentu,“ uvedl tiskový odbor úřadu vlády.

Babiš navštívil Orbána v Budapešti na konci srpna, zaletěl za ním na zhruba tříhodinovou večeři. Probírali spolupráci visegrádské čtyřky, tedy Maďarska, Česka, Polska a Slovenska, evropskou politiku včetně migrace i ekonomické vztahy. Za velký potenciál tehdy označili zbrojní zakázky. Maďarský premiér si podle agentury MTI po srpnové schůzce se svým českým protějškem pochvaloval možnost jednat o problémech EU s „netradičním“ politikem. Zdůraznil, že jsou potřeba „neotřelé nápady“.

Zeman se s Orbánem setkal naposledy začátkem listopadu v Šanghaji. „Měl jsem také zajímavou schůzku s Viktorem Orbánem, kterému jsem blahopřál ke statečnému postoji v oblasti lidských práv, protože jedno z lidských práv je uchování kulturních kořenů, v daném případě evropských kulturních kořenů,“ prohlásil tehdy český prezident.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme