Viktoriagruppe žaluje Česko. Chce přes 50 milionů korun za skladování nafty

Insolvenční správce firmy Viktoriagruppe žaluje Správu státních hmotných rezerv. Požaduje dva miliony eur, tedy asi 56 milionů korun, jako doplatek za skladování nafty v německém Krailingu. Podle správce byly stanovené poplatky pod cenou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlaky s českou naftou se ze skladů Viktoriagruppe vrací zpět do Česka. | Zdroj: ČTK

Česko mělo ve skladech firmy Viktoriagruppe uloženou naftu za více než miliardu. Po vyhlášení její insolvence se k ní přitom nemohlo dostat. Zprávu o tom, že insolvenční správce firmy žaluje český stát v úterý zveřejnila Česká televize.

Strany se na převozu paliva dohodly letos v létě. Do Česka zatím přijelo dvanáct vlaků s naftou. Poslední by měl dorazit v polovině příštího roku. Předseda SSHR Pavel Švagr dříve uvedl, že má být celkem vypraveno na sedmdesát vlaků.

Část nafty z německých skladů je zpět v Česku. Do Třemošné u Plzně dorazil první vlak

Číst článek

Dopravu do ČR zajišťuje státní distributor paliv Čepro a smluvním dopravcem je ČD Cargo. Podle Švagra přeprava nebude stát více než šedesát milionů korun. Česko může mít část zásob nafty uskladněnou v Německu na základě dodatku smlouvy z roku 2004, který SSHR uzavřela v roce 2010.

Správa tehdy argumentovala tím, že stát uskladněním části zásob nafty v Německu ušetří desítky milionů korun. Švagr v minulosti několikrát uvedl, že předchozí vedení správy ale neodhadlo všechna potenciální rizika, která z kontraktu vyplývala.

David Černý, Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme