Stadion Viktorie Žižkov se zatím prodávat nebude, Praha 3 to neschválila. Chybí jí některé záruky

Zastupitelé Prahy 3 ve čtvrtek neodsouhlasili záměr prodat stadion druholigového fotbalového klubu Viktoria Žižkov. Na jednání pouze vzali na vědomí dvě nabídky na odkup, a to od firmy CTR Holding a od samotného klubu a jeho majitele Martina Loudy. Radnice se s Loudou nemůže delší dobu shodnout; pro prodej podle jejího vedení scházejí záruky, že pozemek bude trvale sloužit ke sportu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalový stadion Viktorie Žižkov | Zdroj: Profimedia

Na čtvrtečním jednání byly původně nabídky předloženy pouze pro informaci, místostarosta Štěpán Štrébl (Piráti) však podal pozměňovací návrhy, jejichž přijetí by deklarovalo zájem stadion prodat a pověřilo radu městské části o odkupu jednat. Ty schváleny nebyly. Hlasování předcházela více než dvouhodinová debata.

Majitel Viktorie Žižkov nesouhlasí s nabídkou na pronájem stadionu, od Prahy 3 ho chce koupit

Číst článek

Radnice jedná primárně s Loudou, který se stal majitelem druholigového klubu v lednu. Jednání se však v poslední době zadrhla, podle radnice Louda trvá na odprodeji bez jasných garancí zachování sportovní funkce. Majitel klubu zase odmítá nabídku městské části na dlouhodobý pronájem pozemku se stadionem doplněný veřejnou dotací 25 milionů korun na rekonstrukci.

„Jediné, co po vás chci, je jasná odpověď ano, nebo ne,“ uvedl ve čtvrtek na jednání Louda. Dodal, že s pronájmem na 25 let za korunu ročně by souhlasil, kdyby věřil tomu, že radnice bude schopna se o stadion postarat.

„Ze současné situace jasně vyplývá, že vy toho nejste schopni a nikdy nebudete, protože to už historie opakovaně ukázala,“ uvedl k vedení městské části.

Chybí garance

Starosta Jiří Ptáček (TOP 09) řekl, že odprodej by byl ochotný zvažovat za předpokladu, že bude garantovat využití pozemku pro sport na delší časový horizont. Nyní to však nabídka klubu podle starosty zaručuje jen do roku 2025. Podle Loudy je to dáno tím, že poté bude klub stavět stadion nový.

Popereme se o postup, zainvestuji, aby stadion splnil prvoligové podmínky, říká majitel Viktorie Žižkov

Číst článek

Starosta na to řekl, že nynější nabídka po této lhůtě negarantuje, že nový stadion bude stát na stejném místě jako stávající. „Kdyby ta nabídka zněla, že tedy do roku 2025 a že potom postavíte stadion tam na tom místě, v té Seifertce, tak zas ta debata je jiná. Ale ta nabídka to neobsahuje,“ uvedl Ptáček.

Louda se stal majitelem klubu v lednu, nabídku na odkup předložil radnici v září. Žižkov díky výjimce hraje domácí zápasy druhé ligy na Proseku, jelikož zastaralý areál v Seifertově ulici nesplňuje podmínky k udělení profesionální licence.

Další výjimku však nedostane, pokud na jeho stadionu nezačne rekonstrukce. Řešení problému tak podle majitele klubu spěchá, protože klub by mohl přijít o licenci.

‚Míč je na straně radnice‘

Po jednání ve čtvrtek Louda uvedl, že v lednu musí klub Fotbalové asociaci ČR sdělit, na jakém bude hrát stadionu. „Předpokládám tedy, že (radnice) naši nabídku bezodkladně okomentuje a my ji po vzájemné shodě upravíme. Případně přijde radnice s vlastním návrhem řešení a licenci zajistí sama, přesně tak, jak je to v nájemní smlouvě,“ uvedl.

Viktorii Žižkov se blýská na lepší časy. Fotbalový klub změnil majitele, ten vyhlásil za cíl první ligu

Číst článek

Dodal, že městská část ztratila tři měsíce a míč je na její straně. „Je na čase říci, jak naši nabídku upravit nebo nám předložit oficiální protinávrh,“ sdělil.

S předchozími majiteli klubu měla městská část problémy. S klubem se i soudila kvůli neuhrazenému nájmu. Podle dřívějších vyjádření starosty nový majitel všechny dluhy vůči městské části uhradil.

Stadion má městská část ve správě, jeho reálným vlastníkem je jako u všeho městského majetku hlavní město. V případě, že by se Praha 3 domluvila s klubem na prodeji, tak by jej muselo schválit i celopražské zastupitelstvo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme