Vila prvorepublikového architekta měla být památkou, investor ji však zboural

Soukromý developer přes výslovný zákaz Ministerstva kultury zboural vilu známého prvorepublikového architekta Františka Roitha na pražské Hanspaulce. Dům architekta, který například v Praze navrhnul budovu Ministerstva financí, České národní banky nebo Městské knihovny, úřady nejprve zbořit povolily. Ministerstvo kultury potom ale chtělo dům zachránit - zahájilo správní řízení, které mělo dům prohlásit za památku. Dva dny poté však investor dům zbořil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na pražské Hanspaulce zbořili vilu architekta Františka Roitha | Foto: Michael Pokorný

„Tady v ulici Vostrovské byly vedle sebe dvě podobné vily, jedna už je zbouraná,“ říká Matyáš Roith. Stojí před zbytky základů rozbagrované vily svého pradědy.

Má jako jeho předek stejné řemeslo – je architektem, a proto také dokáže ze zákresů posoudit, co tu má místo prvorepublikové vily vyrůst.

„Porovnávat tu navrhovanou stavbu s tou původní stavbou není moc lehké, protože ta původní stavba byla kompaktní, fazónou místu bližší. Ta navrhovaná vila Vista je architekturou jiného rázu a hmotově teda tu původní stavbu velmi přerůstá, a to jak do zastavěné plochy, tak i výšky,“ hodnotí.

Že se má původní dům bourat, se přitom místní dozvěděli jen náhodou. Jednatel zdejšího občanského sdružení pro Hanspaulku Michael Pokorný proto hned začal jednat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolnosti demolice zjišťoval reportér Petr Sehnoutka

„Ministerstvo kultury velmi rychle zareagovalo a zahájilo správní řízení o prohlášení takzvané Roithovy vily nemovitou památkou. K tomu došlo 25. října 2011,“ říká Pokorný.

Český rozhlas má dokument z Ministerstva kultury k dispozici. Jeho součástí je i toto upozornění:

„Až do ukončení řízení má vlastník povinnost chránit věc před zničením, poškozením nebo odcizením.“

Postup vyšetří magistrát

Vlastníkem nemovitosti je Apartments Prague 6 s.r.o. registrovaná na adrese, kde fyzicky nikdo není. Upozornění ministerstva doručené datovou schránkou si ale zástupce firmy přečetl, a to 27. října. O dva dny později se přesto začalo bourat.

Majitelem společnosti je alespoň papírově advokát Petr Tichý. K tomu, proč jeho firma zbořila vilu přes zákaz ministerstva, se nechtěl vyjadřovat.

Přes opakované dotazy nakonec žádná konkrétní odpověď nedorazila. Vilu zbořila stavební firma Podzimek a synové. Její ředitel Martin Podzimek prý o žádném zákazu nevěděl a odkazuje se na rozhodnutí úřadu pro Prahu 6, který se souhlasem magistrátních památkářů demolici povolil.

Zdeněk Lukeš: Majitelé si neváží cenných staveb

Číst článek

Právě pražský magistrát nyní prověřuje, jestli investor při bourání nepochybil. „Pokud k odstranění toho domu došlo po tomto datu, pak hrozí zahájení řízení a sankce podle zákona. Ta výše sankce může být až dva miliony korun. Jenom pro úplnost chci uvést, že odbor památkové péče se k žádosti ministerstva o vyjádření k tomu prohlášení domu za kulturní památku vyjádřil už dříve negativně, a to i z toho důvodu, že už na podzim roku 2010 připustil závazným stanoviskem odstranění té stavby.“ uvádí mluvčí úřadu Tereza Krásenská.

Pravnuk architekta Roitha se domnívá, že rozhodnutí úřadu může být v každém případě precedentem, a to jak kdyby investor odešel bez trestu, tak i v opačném případě:

„Kdyby to ten investor měl postavit znovu tu stavbu, tak by to byl krutý trest. Nicméně by to byl odstrašující příklad pro další podobné případy.“

Pražští památkáři odmítají pochybení v případě Roithovy vily

Číst článek

Mezitím ale investor získal pro novostavbu územní rozhodnutí. Stavební povolení zatím nemá.

Víte o podobném případu ve vašem okolí? Setkali jste se s podobným postupem developerů? Napište nám na adresu reporteri@rozhlas.cz.

Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme