Někdejší Krejčířova vila v noci hořela, škoda je 20 milionů. ‚Úmysl, nebo nedbalost,‘ říkají hasiči

Někdejší vilu uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích u Prahy zasáhl v noci na úterý rozsáhlý požár. Způsobená škoda někdejší Krejčířovy vily vzrostla na 20 milionů korun. Vyšetřovatel původně odhadoval škodu na pět milionů. Příčinou požáru je nedbalost, nebo úmysl, vyšetřovatelé nalezli ohnisko. Dům, na který byla kvůli Krejčířovým dluhům uvalena exekuce, je neobývaný. V dražbě se neprodal.

Foto a video Černošice (Aktualizováno: 15:27 20. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči zásahem uchránili majetek v hodnotě 40 milionů korun. Na místě zůstává na dohled jedna dobrovolná jednotka. Komu bude vyhořelý objekt předán, zatím není jasné.

O požáru se hasiči podle Kerekové dozvěděli už v 1.55 ráno. A později museli vyhlásit druhý stupeň požárního poplachu. Na místo dorazilo přes padesát hasičů. Museli se také vypořádat s tím, že střecha je rozsáhlá, členitá a nepřehledná. 

Tento objekt je vystavěn velice kvalitně, takže i to nám ztěžovalo hasební zásah, protože složení střešní konstrukce bylo velice pracně zpracované a než jsme provedli prostup do střechy, tak se nám požár rozšířil velice rychle, řekl velitel zásahu Martin Vondra.

Práci hasičům komplikovalo i umístění vily v prudkém svahu. Neměli jsme žádný přístup pro výškovou techniku, takže jsme museli vše dělat ručně z nastavovacích žebříků a díky pohybu po střešní konstrukci, dodal Vondra.

Plameny se hasičům kolem 7.30 podařilo dostat pod kontrolu. Po 11. hodině hasiči oznámili, že požár uhasili, na místě ale zůstane jedna dobrovolná jednotka kvůli dohledu. Při požáru nebyl nikdo zraněn.

Od budovy tak ještě dopoledne stoupal bílý dým a spáleniště bylo cítit i ve vzduchu. „Hasiči pracují v dýchací technice a rozebírají střechu, která byla zasažena v plném rozsahu. Zatím není možné stanovit příčinu požáru, protože není možný vstup do objektu,“ uvedla ráno pro Radiožurnál mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

Kolem 9.00 se na místě sešli vyšetřovatelé, aby začali zjišťovat příčinu požáru. Dům byl odpojený od elektrického proudu i plynu. Příčinou požáru tedy nebyla technická závada například na elektrospotřebiči. Podle Kerekové mohlo jít o nedbalost nebo úmysl.

Nyní je na policii, aby kontaktovala zástupce majitele vily. Ten by si měl objekt převzít. Majitelkou vily je podle údajů v katastru nemovitostí Krejčířova manželka Kateřina.

Zda je objekt pojištěný, není jasné. „Nemovitost může pojistit pouze její vlastník, tedy paní Krejčířová. Soudní exekutorka, která je pověřena dražbou nemovitosti, tuto proceduru tudíž učinit nemohla. Zda paní Krejčířová, na níž je vila napsána, nemovitost pojistila, není soudní exekutorce známo,“ sdělila mluvčí Exekutorské komory Lenka Desatová.

Vila se žralokem

V někdejší rezidenci v Černošicích si podnikatel Radovan Krejčíř nechal vybudovat vnitřní i venkovní bazén, saunu, výtah, squashové kurty, luxusní mramorové schodiště i pověstné akvárium, v němž choval žraloka.

Kdysi luxusní vila řadu let chátrá, několikrát se stala terčem zlodějů či vandalů, před dvěma lety tam pronikla i skupina youtuberů, kteří natočili vnitřek domu.

Černošická městská policie podle starosty Filipa Kořínka (Věci černošické) řešila několik takových případů. Jinak nás ta vila jako město v zásadě nezajímá. Spíše to vnímám jako negativní věc, je to řadu let stará historie a nejsme rádi, že se Černošice s jeho jménem někomu v mysli spojují, řekl Kořínek.

Případný kupec by tedy podle odhadů musel vynaložit další miliony korun na renovaci neudržovaného domu. Zatím žádný zájemce se ale ani při opakovaných dražbách nenašel.

Krejčířův život není v ohrožení, reagovala jihoafrická vězeňská správa na obavy rodiny

Číst článek

V dobách, kdy v ní Krejčíř žil, byla cena nemovitosti odhadována na více než 500 milionů korun. Loni na podzim ji stát neúspěšně nabízel v dražbě za necelých 49 milionů korun.

Exekutoři v roce 2017 vydražili menší Krejčířovu vilu, která je vzdálená několik stovek metrů. Zájemce ji v elektronické aukci koupil za 15,8 milionu korun. Odhadní cena objektu byla o deset milionů vyšší.

Radovan Krejčíř uprchl z Česka před policejním vyšetřováním v červnu 2005 při domovní prohlídce právě černošické vily, v současnosti je ve vězení v Jihoafrické republice.

Česko požaduje jeho vydání, v minulosti na něj vydalo několik mezinárodních zatykačů. V Česku byl pravomocně odsouzen za podvody s akciemi Tepláren Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5 k souhrnnému trestu 10,5 roku vězení.

V případu tunelování firmy Čepro ho český soud poslal za mříže na 15 let, mimo jiné za přípravu vraždy celníka. Do tohoto trestu se započítává i jeho dřívější odsouzení. V JAR si odpykává 35 let vězení za pokus o vraždu, obchod s drogami a únos.

bej, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme