Nevinní, rozhodl soud o mužích z Balkánu. Měli plánovat přepadení vily expolitika Blažka

Pražský vrchní soud ve čtvrtek potvrdil nevinu členů skupiny z Balkánu. Muži podle obžaloby připravovali před čtyřmi lety přepadení pražské vily bývalého politika Rudolfa Blažka z ODS. Kriminalisté do gangu nasadili policejní agenty. Podle soudu ale policisté muže k činu naváděli. Rozsudek je pravomocný. Lze proti němu podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.

Praha (Aktualizováno: 14:17 25. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý politik Rudolf Blažek | Foto: Veronika Hlaváčová

Pražský vrchní soud odůvodňoval rozhodnutí jen krátce, odkazoval v něm na soud nižšího stupně. Ten loni v květnu muže osvobodil proto, že se neprokázal jejich úmysl.

Chtěli přepadnout Blažkovu vilu, kde měly být stamiliony. Soud nyní pětičlenný gang cizinců osvobodil

Číst článek

Policie mezi cizince nastrčila své agenty, kteří měli Balkánce k přepadení navádět. A právě kvůli tomu nešlo podle soudu prokázat, jestli by pachatelé vyjeli přepadnout vilu i bez jejich provokace.

Florio Selmanaj, kterého obžaloba označila za hlavního organizátora, je s rozsudkem spokojený. „Soudce rozhodl správně,“ řekl Selmanaj, který se po skončení soudu objímal s dalšími třemi osvobozenými cizinci.

Posledním obžalovaným byl policista a fotbalový rozhodčí Zdeněk Vaňkát. Podle obžaloby byl napojen na policejní vysílačky a gang by upozornil v případě problémů. Před soudy se ale jeho napojení na zbytek skupiny neprokázalo.

Také Vaňkát byl s verdiktem spokojený. „Je to americká kovbojka, která byla nějakým časem před soudem doběhnutá a nemohla podle mě obstát. Jeden velký nesmysl,“ prohlásil Vaňkát. Žalobce odmítl osvobozující verdikt komentovat.

Policie zadržela balkánskou skupinu přímo při cestě do vily někdejšího politika Rudolfa Blažka. U sebe měla kukly, rukavice nebo poutací prostředky.

Muži pocházejí z Kosova, Albánie nebo Makedonie. Tři vinu už dříve odmítli, dva se částečně přiznali. Údajně dostali informaci, že má někdejší náměstek pražského primátora doma v trezoru přes 220 milionů korun.

Blažek u soudu už dříve řekl, že trezor používal na zbraně. Vyloučil, že by vlastnil stamiliony korun.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme