Vila Tugendhat se konečně dočká opravy

Unikátní brněnská vila Tugendhat, která je zapsaná na seznamu kulturního dědictví UNESCO, se zřejmě konečně dočká léta odkládané opravy. Radnice města Brna dnes podepsala smlouvu o rekonstrukci se společností Unistav.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brno - vila Tugendhat | Foto: Agentura CzechTourism

Budova ve funkcionalistickém stylu už po léta chátrá, ale práce se oddalovaly kvůli sporům kolem výběrového řízení na projekt opravy. Radní nakonec vybrali návrh firmy Omnia, který stál necelých 10 milionů korun. Celková cena rekonstrukce se ale vyšplhá možná až na 150 milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vile Tugendhat mluvil v poledních Ozvěnách dne architekt Zdeněk Lukeš.

Podle brněnského primátora Romana Onderky potrvají opravy dva roky: "Celková suma je 146 milionů korun a předpokládáme, že získáme dotaci z evropských fondů prostřednictvím ministerstva kultury ve výši 100 milionů korun. Tím pádem na město zůstává zbývající část, necelých 50 milionů."

Jak Radiožurnálu řekl Zdeněk Lukeš, vila Tugendhat je unikátní celou řadou technických prvků: "Je to jednak systém vytápění. Byl tam air conditions systém, což u rodinného domu byla v té době naprostá rarita. Byl tam mechanismus, který spouštěl obrovská okna do zahrady, takže v létě bylo možno doslova propojit exteriér a interiér domu, což je jeden z hlavních principů stavby. Byla tam i celá řada dalších technických fines, například kruhový stůl se dal zvětšovat nebo zmenšovat, byl to systém jako je clona v objektivu."

Vilu si nechali postavit ve třicátých letech manželé Tugendhatovi a ve své době se jednalo o převrat v moderním bydlení. Za války ji zabavili nacisté a v době komunistické éry prošel dům poměrně necitlivou rekonstrukcí. Od roku 2001 je zapsaný na seznamu UNESCO.

Michal Záboj, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme