V 82 letech zemřel bývalý ministr obrany za KDU-ČSL Vilém Holáň. Působil i v Evropském parlamentu

Ve věku 82 let zemřel v noci z pátku na sobotu bývalý ministr obrany a někdejší místopředseda KDU-ČSL Vilém Holáň. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí lidovců Kateřina Procházková. Holáň byl diplomatem a českým i evropským poslancem. Ministerstvo obrany vedl v letech 1994 až 1996.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ministr obrany a místopředseda KDU-ČSL Vilém Holáň | Foto: René Volfík | Zdroj: ČTK

Skon Holáně oznámil na twitteru také europoslanec a místopředseda lidovců Tomáš Zdechovský. Svou soustrast vyjádřil rovněž předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti a další místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík.

Holáň v čele ministerstva obrany nahradil svého stranického kolegu Antonína Baudyše, který musel rezignovat. Po dvou letech ho nahradil další lidovec Miloslav Výborný.

V noci na dnešek zemřel bývalý poslanec, ministr a místopředseda @KDU-ČSL Vilém Holáň. R.I.P.🕯

09:14 – 06. 03. 2021

12 110

Členem dolní komory byl Holáň v letech 1996 až 2006, přičemž v Evropském parlamentu byl krátce po vstupu Česka do EU v roce 2004. V roce 1992 byl do rozpadu Československa rovněž federálním poslancem, poté působil na ministerstvu zahraničí.

Ostravský rodák Holáň po maturitě studoval obor matematika na Masarykově univerzitě v Brně. V roce 1959 byl ze studií z politických a náboženských důvodů vyloučen. Následně pracoval jako dělník a posléze technik ve Výstavbě ostravsko-karvinských dolů.

Vysokou školu dokončil v roce 1968 a byl poté zaměstnán jako zdravotnický informatik. V letech 1990 až 1992 byl expertem Světové zdravotnické organizace v oboru zdravotnických informačních systémů v Indii a zemích jihovýchodní Asie.

zum, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme