V 82 letech zemřel bývalý ministr obrany za KDU-ČSL Vilém Holáň. Působil i v Evropském parlamentu

Ve věku 82 let zemřel v noci z pátku na sobotu bývalý ministr obrany a někdejší místopředseda KDU-ČSL Vilém Holáň. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí lidovců Kateřina Procházková. Holáň byl diplomatem a českým i evropským poslancem. Ministerstvo obrany vedl v letech 1994 až 1996.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ministr obrany a místopředseda KDU-ČSL Vilém Holáň

Bývalý ministr obrany a místopředseda KDU-ČSL Vilém Holáň | Foto: René Volfík | Zdroj: ČTK

Skon Holáně oznámil na twitteru také europoslanec a místopředseda lidovců Tomáš Zdechovský. Svou soustrast vyjádřil rovněž předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti a další místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík.

Holáň v čele ministerstva obrany nahradil svého stranického kolegu Antonína Baudyše, který musel rezignovat. Po dvou letech ho nahradil další lidovec Miloslav Výborný.

V noci na dnešek zemřel bývalý poslanec, ministr a místopředseda @KDU-ČSL Vilém Holáň. R.I.P.🕯

09:14 – 06. 03. 2021

11 107

Členem dolní komory byl Holáň v letech 1996 až 2006, přičemž v Evropském parlamentu byl krátce po vstupu Česka do EU v roce 2004. V roce 1992 byl do rozpadu Československa rovněž federálním poslancem, poté působil na ministerstvu zahraničí.

Ostravský rodák Holáň po maturitě studoval obor matematika na Masarykově univerzitě v Brně. V roce 1959 byl ze studií z politických a náboženských důvodů vyloučen. Následně pracoval jako dělník a posléze technik ve Výstavbě ostravsko-karvinských dolů.

Vysokou školu dokončil v roce 1968 a byl poté zaměstnán jako zdravotnický informatik. V letech 1990 až 1992 byl expertem Světové zdravotnické organizace v oboru zdravotnických informačních systémů v Indii a zemích jihovýchodní Asie.

zum, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme