Vinaři vs. mráz: s čelovkou nocují na vinicích a pálí ohně, klíčový je dým

Na jihu Moravy klesly v noci teploty k minus pěti stupňům Celsia. Mrazy vadí ovocnářům a vinařům. Část z nich se proto vydala do terénu a snažila se zachránit, co se dalo. Ve vinicích v Hustopečích u Brna tak zapalovali drobné ohníčky, aby vinnou révu ohřáli.

Hustopeče Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mrazy vadí ovocnářům a vinařům. Ve vinicích v Hustopečích u Brna zapalovali drobné ohníčky, aby ohřáli vinnou révu. | Foto: Štěpánka Kadlečková | Zdroj: Český rozhlas

Hustopečský vinař Pavel Košulič si na noční akci vzal čelovku. Ve tmě mezi řádky vinné révy se proto lépe orientoval a viděl i na rozdělávání drobných ohníčků, které měly zvýšit teplotu proudícího vzduchu. Nad vinohradem se po chvilce vznášel dým.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vinaři bojují s mrazy. Zapalují drobné ohníčky, aby révu ohřáli. Natáčela Štěpánka Kadlečková

„Oblak dýmu napomáhá k tomu, aby se tady změnilo mikroklima. Samotné ohřátí není až tak zásadní, klima ve vinici ten dým mění," vysvětloval Košulič, kolem kterého plápolalo asi čtyřicet ohníčků. „Je to docela sranda kolem toho běhat a přikládat," dodal.

Škody od mrazu byly podle něj loni tak velké, že se jim letos vinaři rozhodli předejít. „Sklizeň byla loni třetinová, takže jsme si řekli, že byť asi něco zmrzne, zkusíme zachránit, co se dá," potvrzuje Košulič.

K rozdělání ohýnků si vybrali mladou vinici. „I kdyby starší vinohrady omrzly, tak obrazí dobře, ale u mladých vinohradů by se mohlo stát, že to zmrzne definitivně," uzavírá hustopečský vinař Košulič. Rozsah případných škod zjistí vinaři až za dva nebo tři týdny.

V terénu nebyl sám. Noc na vinohradech prožili i další jihomoravští vinaři. Stejně jako Košulič měli jediný úkol: zachránit úrodu před mrazy.

 

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme