Vinaři kritizují chystanou novelu zákona, podvodníky prý nepostihne dostatečně

Někteří vinaři nesouhlasí se změnami, které v zákoně o vinohradnictví a vinařství navrhuje ministerstvo zemědělství. Podle Svazu vinařů nebudou dostatečně trestáni podvodníci. Víno přitom patří mezi zboží, u kterého inspektoři odhalí nejvíc pochybení nebo případů falšování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

víno | Foto: stock exchange

„My jsme v podstatě od 1. 1. letošního roku do 31. října letošního roku odebrali skoro 1300 vzorků vín a záchyt se pohybuje mezi 45-55 procenty,“ popisuje ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martin Klanica.

Kromě chyb v označování nebo technologickém postupu se často objevují i vážné případy pančování. Právě kvůli falšování vznikla na ministerstvu zemědělství novela zákona o vinohradnictví a vinařství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Někteří vinaři kritizují novelu zákona o vinohradnictví a vinařství, nebude prý proti podvodníkům účinná

Vinaři budou mít například povinnost označit sudy jednorázovou kontrolní páskou. Výrobce a dovozce na ní uvede jméno, firmu, sídlo a hlavně evidenční označení. To umožní identifikaci každé pásky, popsal mluvčí úřadu Hynek Jordán.

Ministerstvo zemědělství chce taky omezit prodej sudového vína například v pneuservisech nebo v trafikách. Budou ho tak moct prodávat jen dovozci, výrobci nebo provozovatelé vinotéky.

Zástupci některých vinařů nejsou s podobou novely spokojení. Aby byla účinná, je podle nich potřeba, aby se zapojilo nejen ministerstvo zemědělství, ale i další rezorty jako je ministerstvo financí nebo vnitra.

„V rámci ministerstva zemědělství jsou jenom dvě možnosti, buď to to zakázat, tak jak byl původní návrh, nebo vymyslet jakýsi velký, nabubřelý administrativní systém něčeho. Ale bohužel, protože ingerence státu je v tom relativně malá a všechno záleží na dobrovolném přiznání se všech, tak je to to, co je dneska,“ říká předseda Svazu vinařů Tibor Nyitray.

Ministerstvo zemědělství ale upozorňuje, že novelu kritizují jen určité okruhy vinařů, dodává Hynek Jordán.

„V tomto případě byl kompromis velmi složitý, protože sami vinaři neměli jasno, co vlastně chtějí. Skupina malých měla jiné požadavky než skupina velkých vinařů,“ uvádí.

Novelu musí ještě projednat vláda, parlament a podepsat prezident. Poté ji posoudí Evropská komise. Podle odhadů by mohla začít platit do poloviny příštího roku.

Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme