Vinaři si s registracemi dávají načas

Všechny vinice o celkové nejnižší ploše tisíc metrů čtverečních musejí být do letošního 20. srpna. Ukládá to novela zákona o vinohradnictví a vinařství. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský v Brně má zatím na svém registračním místě dosud přijali zhruba 9 tisíc žádostí, což jsou 3 až 4 tisíce žadatelů - vinařů. Povinnou registraci ale nechávají vinaři až na poslední chvíli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle novely musí být do 20. srpna letošního roku nově zaregistrovány všechny vinice o celkové ploše nejméně tisíc metrů čtverečních u jednoho majitele. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský v Brně má zatím podle Františka Havíře - na registračním místě dosud přijali zhruba 9 tisíc žádostí, což jsou 3 až 4 tisíce žadatelů - vinařů. "Očekáváme žádosti zhruba od deseti tisíc vinařů, což by mohlo být asi 40 tisíc žádostí na registraci vinice. I když tu vinici měl zaregistrovanou podle starého zákona, tak podle této novelizace musí každý vinař každou vinici znovu nechat zaregistrovat. Vinici je možné zaregistrovat kdykoli později, problém je v tom, že zákon ukládá nám jako ústavu abychom všem těm, teří se nebudou držet paragrafu 17, ve kterém je ta povinnost registrace uvedena, uložili pokutu do sto tisíc korun."

Vinaři ale nechávají vyřizování až na poslední chvíli: "Před měsícem prakticky činnost našeho oddělení spočívala v tom, že jsme se jen připravovali a čekali na žádosti. Teďka už se žádosti hromadí, takže z těch 9 tisíc žádostí máme zaregistrováno 3 tisíce, protože nejsme už schopni to kapacitně zvládat." Vinaři ale mohou být bez obav, rozhodující je termín přijetí žádosti 20. srpna.

Všechny vinice budou zaregistrovány i po 20. srpnu, ale už s pokutou. "Výše této pokuty se bude odvíjet od společenské nebezpečnosti chování - od výměry a počtu nezaregistrovaných vinic - ale také od zpoždění k termínu 20.8."

A proč by měli vinaři své vinice zaregistrovat? Mimojiné proto, že po vstupu České republiky do Evropské unie končí možnost obnovy případně rozšiřování vinic nad ty, které budou registrovány. "Z vinic, které nebudou zaregistrovány, nebude možné vyrábět kvalitní jakostní vína a vína s přívlastkem."

Markéta Kaclová, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme