Viník nehody autobusu u Rožmberku půjde do vězení

Devětapadesátiletý řidič škodovky Ladislav Vaněk byl dnes Okresním soudem v Českém Krumlově potrestán za vinu na nehodě rakouského autobusu u Rožmberka nad Vltavou v srpnu 2007 pětiletým vězením. Podle soudce Ondřeje Círka se Vaněk dopustil obecného ohrožení, když riskantně předjížděl. Autobus se uhýbal a skončil pod srázem. Následkem toho se zranilo 28 lidí, 8 z nich těžce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nehoda autobusu (ilustrační foto) | Foto: Hasičský záchr. sbor Zlínského kr.

"Obžalovaný byl usvědčen shodnými výpověďmi 5 osob z protijedoucího vozidla, prakticky stejnou výpovědí řidiče autobusu a těmto výpovědím objektivně odpovídaly stopy na místě dopravní nehody a závěry znaleckého posudku. Naopak zcela jednoznačně důkazy vyvracely verzi obžalovaného i tchýně, která vypovídala v jeho prospěch," uvedl soudce Ondřej Círek.

Od českokrumlovského soudu mohl viník nehody odejít s trestem odnětí svobody od 3 do 10 let a zákazem řízení motorových vozidel. V konečné výši trestu byla podle Círka zohledněna předchozí trestní minulost obžalovaného, opakované postihy pro trestné činy související s řízením motorového vozidla, zranění více osob a potenciální trvalé následky.

Jak dodal soudce Círek, při projednávání mnohým vytanula na mysli tragická nehoda autobusu u Nažidel: "Hrozily samozřejmě podobné následky jako u Nažidel, zmiňoval to i soudní znalec z oboru dopravy. Situace proběhla prakticky stejně, minimálně ve vyjetí autobusu mimo komunikaci, pád ze stráně a přetočení na střechu. Znalec u soudu zmínil, že díky tomu, že řidiči autobusu se v tomto případě podařilo zpomalit na rychlost řádově 11 km/h, kterou dopadl mimo komunikaci, došlo pouze k deformaci střechy a ne k úplnému utržení plata jako u Nažidel, kde rychlost byla zhruba přes 40 km/h a následky nepoměrně tragičtější."

Vaňkův obhájce po líčení uvedl: "Počkáme si na písemné vyhotovení rozsudku a na bližší rozvedení důvodů, které soud vedly k tomuto rozhodnutí. Uložená sazba mě v souvislosti tím, jaké tresty byly uloženy za Nažidla či v tomto týdnu za usmrcení tří osob, překvapila."

Michaela Vrácovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme