Viník nehody autobusu u Rožmberku půjde do vězení

Devětapadesátiletý řidič škodovky Ladislav Vaněk byl dnes Okresním soudem v Českém Krumlově potrestán za vinu na nehodě rakouského autobusu u Rožmberka nad Vltavou v srpnu 2007 pětiletým vězením. Podle soudce Ondřeje Círka se Vaněk dopustil obecného ohrožení, když riskantně předjížděl. Autobus se uhýbal a skončil pod srázem. Následkem toho se zranilo 28 lidí, 8 z nich těžce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nehoda autobusu (ilustrační foto) | Foto: Hasičský záchr. sbor Zlínského kr.

"Obžalovaný byl usvědčen shodnými výpověďmi 5 osob z protijedoucího vozidla, prakticky stejnou výpovědí řidiče autobusu a těmto výpovědím objektivně odpovídaly stopy na místě dopravní nehody a závěry znaleckého posudku. Naopak zcela jednoznačně důkazy vyvracely verzi obžalovaného i tchýně, která vypovídala v jeho prospěch," uvedl soudce Ondřej Círek.

Od českokrumlovského soudu mohl viník nehody odejít s trestem odnětí svobody od 3 do 10 let a zákazem řízení motorových vozidel. V konečné výši trestu byla podle Círka zohledněna předchozí trestní minulost obžalovaného, opakované postihy pro trestné činy související s řízením motorového vozidla, zranění více osob a potenciální trvalé následky.

Jak dodal soudce Círek, při projednávání mnohým vytanula na mysli tragická nehoda autobusu u Nažidel: "Hrozily samozřejmě podobné následky jako u Nažidel, zmiňoval to i soudní znalec z oboru dopravy. Situace proběhla prakticky stejně, minimálně ve vyjetí autobusu mimo komunikaci, pád ze stráně a přetočení na střechu. Znalec u soudu zmínil, že díky tomu, že řidiči autobusu se v tomto případě podařilo zpomalit na rychlost řádově 11 km/h, kterou dopadl mimo komunikaci, došlo pouze k deformaci střechy a ne k úplnému utržení plata jako u Nažidel, kde rychlost byla zhruba přes 40 km/h a následky nepoměrně tragičtější."

Vaňkův obhájce po líčení uvedl: "Počkáme si na písemné vyhotovení rozsudku a na bližší rozvedení důvodů, které soud vedly k tomuto rozhodnutí. Uložená sazba mě v souvislosti tím, jaké tresty byly uloženy za Nažidla či v tomto týdnu za usmrcení tří osob, překvapila."

Michaela Vrácovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme