Muž, který měl zapálit České Švýcarsko. Bývalému strážci parku hrozí 15 let vězení

Matěj Skalický mluví s Arturem Janouškem, investigativním reportérem ČRo

Přehrát

00:00 / 00:00

PŘEPIS ROZHOVORU

22. 6. 2023 | Praha

Kdo je Jiří L. a proč - podle vlastního tvrzení - zapálil loni v létě České Švýcarsko? Šlo o sériového žháře? Co všechno má podle policie na svědomí? A co mu za to hrozí? O příběhu muže, který prý způsobil největší požár v historii Česka se zajímal Artur Janoušek, investigativní reportér Českého rozhlasu.

Editace: Kristýna Vašíčková
Sound design: Zuzana Marková
Podcast v textu: Marek Jakšič
Hudba: Martin Hůla

 

 

Zpravodajský podcast Vinohradská 12 poslouchejte každý všední den od 6.00 na adrese irozhlas.cz/vinohradska12.

Máte nějaký tip? Psát nám můžete na adresu vinohradska12@rozhlas.cz.

Ty jsi zjistil nové podrobnosti o případu žháře, který měl loni v červenci zapálit Národní park České Švýcarsko. Jak ses k těmhle informacím dostal?
My jsme při pátrání po totožnosti toho muže oslovili několik desítek lidí. Lidi z Krásné Lípy, odkud pochází a kde měl úředně trvalé bydliště. Mluvili jsme s jeho sousedy, s lidmi z Rumburku, kde bydlí jeho otec. A ostatně jsme mluvili právě i s jeho otcem. Mluvili jsme s lidmi ze Správy Národního parku České Švýcarsko, protože tam jednu dobu pracoval. Mluvili jsme taky s lidmi ze zařízení pro drogově závislé White Light v Rumburku, protože tam pracoval taky a mluvili jsme s policisty, s hasiči, s vyšetřovateli hasičů, se státním zastupitelstvím. Základní ale bylo, že jsme se v jeden moment dostali k dokumentům, kde bylo přesně popsáno, co on měl podle svých slov v tom Národním parku České Švýcarsko udělat. Co konkrétně zapálil a jakým způsobem ty požáry zakládal. To bylo stěžejní, protože to byla jeho slova, to byl autentický záznam toho, co on měl provádět.

Kdo je Jiří L.?

Jiří L., to je podezřelý muž, který se přiznal k tomu, že měl zapálit České Švýcarsko. A to, co teď budeme zmiňovat v tomto rozhovoru, všechno vychází z jeho výpovědi pro policii a z toho, co o něm policie tvrdí.
Ano. Je to tvrzení policie, které je ovšem založené na jeho výpovědích. Jsou to jeho slova, která policisté přepsali do protokolů.

Tak pojďme představit Jiřího L. Co to je za člověka?
Jak už jsem říkal, v minulosti pracoval v Národním parku České Švýcarsko. Pracoval tam nejprve jako dobrovolný strážce. V roce 2013, když jeho kolega - profesionální strážce - šel na rodičovskou dovolenou, tak za něj zaskočil. Takže v tom roce 2013 byl jeden rok profesionálním strážcem a pak se zase vrátil a byl v uvozovkách jen tím dobrovolným strážcem. Oni dobrovolní strážci to sice dělají zdarma, nemají žádnou mzdu, ale musí splňovat kritéria, aby vůbec i toho dobrovolného strážce mohli dělat.

Že je tam nějaký list podmínek, například bezúhonnost?
Ano, to tam je taky. Tohle dělal vlastně až do roku 2018, kdy musel z toho Národního parku odejít.

"Musel odejít" neznamená, že dal výpověď, ale že ho vyhodili, je to tak?
My jsme se na to ptali mluvčího Národního parku České a Švýcarsko Tomáše Salova. A on nechtěl přímo říct, jak to bylo, nechtěl mluvit o konkrétním bývalém zaměstnanci. Řekl, že to bylo na dohodu, ale zmínil to, že v jeden moment přestal splňovat podmínky. Myslím, že doslova řekl, že přestal být způsobilý.

„Ne, to vám nemůžu říct tyto věci, to bych vám neřekl u kteréhokoli zaměstnance, protože to jsou věci osobního charakteru. Prostě tam ztratil v nějakém okamžiku způsobilost vykonávat toho dobrovolného strážce.“

Tomáš Salov, mluvčí Národního parku České Švýcarsko (Archiv Artura Janouška, 2023)

Když se podíváme do těch kritérií, o kterých jsem mluvil, tak tomu strážci musí být minimálně 21 let, musí mít dobrý zdravotní stav. A pak tam je podmínka té bezúhonnosti. Přímo tam je napsáno, že nesmí být pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin. A my jsme zjistili, že právě v tom roce 2018 o tu bezúhonnost přišel. V roce 2018 ho Okresní soud v Děčíně potrestal za pokus o znásilnění.

To se stalo v červenci v roce 2017, kdy měl jako pracovník centra pro drogově závislé White Light v Rumburku napadnout kolegyni. Jak jsem říkal, ti dobrovolní strážci nebrali žádnou mzdu, takže on někde pracovat musel. A pracoval v tom White Lightu. A tam napadl kolegyni, podle rozsudku okresního soudu v Děčíně to bylo poměrně dramatické. Držel ji tam nějak za krk, ona se mu vysmekla, volala z okna o pomoc. On ji potom táhl zpátky. Tak to nějak je v rozsudku.

Ale vy jste se na to i ptali, ne? Ty jsi říkal, že jste na tom místě byli…
Ano, ptali jsme se vedoucího té pobočky White Light v Rumburku. Ten ale nechtěl o té události vůbec mluvit, přitom jí byl přítomen - v tom případu byl veden jako svědek. Ale nechtěl to nijak komentovat právě proto, že šlo o bývalého zaměstnance. Takže nás odkázal na soud a na tyto orgány a sám o tom mluvit nechtěl.

Jiří L. byl odsouzen za pokus o znásilnění. Soud ho poslal na dva a půl roku do vězení. Podmíněně tento trest odložil na zkušební dobu tři a půl roku a ten rozsudek byl pravomocný. On se neodvolal, ten rozsudek tedy nabyl právní moci, a v tom okamžiku tudíž přestal splňovat tu podmínku, že nesmí být pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin. Tedy tak, jak je to stanoveno v kritériích pro výkon práce toho dobrovolného strážce Národního parku.

A čtyři roky poté dochází k tomu, že tento muž podle svých vlastních slov zapálí České Švýcarsko. Jak k tomu dojde, když jde o bývalého dobrovolného strážce toho Národního parku?
On podle policie i podle toho, k čemu se přiznal, zapálil ten park loni v červenci. To je ten historicky největší požár v Česku. Ale nejen to, letos v dubnu měl způsobit sérii menších požárů.

Sériový žhář

Takže jde vlastně o sériového žháře...
Ano, podle policie i podle toho, co on o sobě sám řekl. Bylo to letos v dubnu, kdy se objevovaly menší požáry, shořely krmelce, myslivecké posedy, ale shořela i rekreační chata za dva miliony. Z té se poté požár rozšířil na nedalekou rozhlednu na Vlčí hoře. Ta byla částečně poničena, tam je škoda zhruba srovnatelná. Takže to sice byly menší požáry, ale také v celkové škodě přes pět milionů korun. A bylo to právě v době, kdy se Jiří L. ztratil.

Letos v dubnu?
Ano. Jeho otec šel na policii a nahlásil, že naposledy viděl svého syna 2. dubna. Třetího dubna v jeho domku syn poškodil kamna, akvárium, napsal mu výhružný dopis a zmizel. A o té doby ho otec neviděl. Den poté to, že svého syna pohřešuje, oznámil na policii. A právě v té době, toho 3. dubna vzplál první posed. Čtvrtého dubna potom vzplála ta chata a takhle to pokračovalo. Byla to série požárů, která trvala několik dnů. Postupně tedy shořely tři posedy, dva krmelce, chata a ta rozhledna. A policistům bylo jasné, že ty požáry zakládá někdo, kdo se v tom parku dobře vyzná. Kdo ví, kde co je a co má zapálit. Takže na jednu stranu pátrali po žháři, na druhou stranu pátrali po pohřešovaném 36letém muži, jehož zmizení nahlásil otec.

A to se jim spojilo...
A když zjistili, že ten pohřešovaný je člověk, který v minulosti pracoval v tom Národním parku České Švýcarsko jako strážce a velmi dobře ho zná, tak se jim to spojilo, zaměřili se na něj a on se nakonec přiznal k tomu, že zapaloval ty posedy, tu chatu a krmelce letos v dubnu. 

Dokonce popisoval, jak přišel k tomu prvnímu posedu, zapálil tam matraci, slezl dolů a díval se, jak plameny pohlcují ten posed, a odešel. Druhý den si přinesl k rekreační chatě seno a líh. Tam v nějakém přístavku ten požár založil a tam shořela komplet celá chata. Od té se to potom rozšířilo i na tu rozhlednu. Takhle to detailně popsal policistům. Když zapaloval krmelce, zapálil většinou to suché seno uvnitř krmelce, ale když tam nebylo, tak pro ty případy s sebou v batohu nosil třeba časopis, aby to měl čím založit. Tohle pak všechno policistům popsal a nakonec se přiznal i k tomu, že loni v červenci zapálil to České Švýcarsko.

A když se tedy přiznal k tomu požáru loni v červenci a byl velmi detailní v tom popisu, jak zakládal požáry letos, popsal policistům i to, jak došlo k tomu, co se stalo loni?
V dokumentech, které jsme získali, je popsáno, že si opět do lesa přinesl líh, nasbíral suché klestí a dokonce řekl, že hledal místo, které bude nejvhodnější k tomu, aby se ten požár dobře rozhořel. Takže ještě hledal místo, kde bude ten požár nejlíp hořet, a tam to zapálil.

Proč to udělal? Nevymýšlí si? Existují nějaké znalecké posudky? Na to jestli to, co říká, je pravda a zda se tedy dobereme toho, proč to dělal?
Oni ho policisté nechali prověřit psychologem, aby zjistili, jestli si nevymýšlí a také kvůli tomu, jestli je příčetný a je schopen úkonu trestního řízení. My ten posudek nemáme, ale už z logiky věci, když ho soud poslal do vazby, tak pravděpodobně příčetný je. Nicméně momentálně ještě pořád vzniká takový větší a detailnější posudek, takový jeho psychologický profil.

V těch dokumentech, které jsme získali, se píše jenom to, co zapálil a jak konkrétně požáry zakládal. Není tam nic o tom, proč to dělal. Nicméně když jeho otec nahlašoval jeho zmizení, tak zmínil, že syn má psychické potíže. Přímo tam dokonce zmínil schizofrenii s tím, že to prý mají v rodině. Ale zároveň řekl, že tu schizofrenii on nemá diagnostikovanou, nemá ji potvrzenou a nikde se neléčí. Ale zmínil ty psychické potíže. Když jsme toho otce vypátrali a požádali jsme ho o rozhovor, tak odmítl. Jen řekl, že jsou to všechno nesmysly a že syn nic nezapálil. Ptali jsme se na ty jeho údajné psychické potíže, o kterých sám mluvil na policii, ale to začal zlehčovat. Říkal, že jeho syn byl v té době snad jen trochu nervóznější.

Když jste pátrali, byli jste v těch místech a bavili jste se s těmi lidmi z jeho okolí, nenašli jste někoho, s kým třeba v minulosti pracoval v tom Národním parku? Že by o něm řekl něco víc a mohli bychom se k tomu motivu dostat touhle cestou?
My jsme oslovili několik lidí z Národního parku. Většina se k tomu nechtěla vyjadřovat, protože šlo o bývalého zaměstnance a protože se to vyšetřuje a je to citlivé téma. Našli jsme ale jednoho...

Nějakého parťáka, ne?
Ano, parťáka, se kterým on přímo pracoval ve dvojici. Bylo to v tom roce 2013.

Nějaký jeho kamarád?
Nevím, jestli kamarád, ale jeho v té době blízký kolega. Chodili do té služby ve dvou, takže se dobře znali. Leccos o něm mohl říct a nakonec byl i ochotný to říct. Byl to Václav Nič, který ho jako letitý profesionální strážce vedl.

Bylo to v tom roce 2013, kdy jiný profesionální strážce šel na tu rodičovskou dovolenou, jak jsme o tom mluvili. A místo něj zaskočil právě Jiří L. Chodil na ty hlídky právě s Václavem Ničem. Ten o Jiřím L. řekl, že byl vynikající profesionální strážce, že byl horlivý, spolehlivý, dokonce řekl, že byl spolehlivý až moc.

„Já jsem mu dělal vedoucího rok a půl vlastně. Byl spolehlivej, nemůžu říct, že ne. Byl naprosto spolehlivej, byl až moc spolehlivej.“

Václav Nič, profesionální strážce NP České Švýcarsko (Archiv Artura Janouška, 2023)

Řekl, že v jeden den měli za úkol likvidovat nějaký nepůvodní porost nad Hřenskem. Myslím, že to byl zrovna jedlý kaštan, nebo kaštanovník setý, který měli vytrhávat. A Jiří L. to prý dělal tak horlivě, že se dostal až na skálu a spadl z ní. Zachránilo ho to, že dopadl nějakému trhovci za stánek do nějaké hromady papírových krabic.

„To prostě byla jeho zodpovědnost. To chtěl, ale neodhadl to.“

Václav Nič, profesionální strážce NP České Švýcarsko (Archiv Artura Janouška, 2023)

Jinak o něm mluvil dál jako o profesionálovi, který si plnil svoje úkoly skvěle. Říkal, že třeba nachodil 20 kilometrů za den a neměl s tím vůbec žádný problém. Chodil do služeb i s německými kolegy, s německými strážci. Zmínil taky pár nedostatků. Že třeba neuměl řídit auto. Řidičák sice měl, ale bál se mu svěřovat služební auto, protože tam vždy hrozilo, že nabourá.

Škody po loňském požáru Českého Švýcarska

Arture, připomeňme, co všechno při tom obrovském požáru loni lehlo popelem a co za to Jiřímu L. hrozí.
Shořelo osm domů - rekreačních chat i obytných domů v obci Mezná. Shořely kilometry dřevěných stezek, zábradlí, krmelce, posedy.

„Je vyhlášena nucená evakuace pravého břehu řeky Kamenice střední části Hřenska.“

(CNN Prima News, 26. 7. 2022)

„Vyhlášený je zvláštní stupeň požárního poplachu.“

(ČT24, 24. 7. 2022)

V tom parku to nejsou jen stromy a další porost, ale byly tam i turistické altány na posezení a to všechno shořelo. Hřiště pro děti v soutěskách. Poničená byla třeba i střecha čističky odpadních vod. Naučné cedule a třeba i čidlo pro měření pohybu turistů, abyste viděli, kolik jich tam je, to vše bylo zničené taky. A zničené byly i vysokozátěžové bariéry. To jsou takové ty ocelové sítě, které jsou napnuté...

Proti kamení, že?
Ano. Ty mají za úkol zachytávat padající kameny nebo i větší skalní bloky nad Hřenskem. To je poničené taky, nebo spíše je omezená jejich účinnost. Mluvčí Národního parku Tomáš Salov nám hned po tom požáru říkal, že tyhle sítě zafungovaly velmi dobře už při tom požáru, protože zachytávaly hořící kmeny, které padaly nad Hřenskem. A je dost možné, že tímto způsobem zabránily rozšíření požáru na Hřensko. Je možné, že tyto sítě zachránily Hřensko od požáru.

A potom ta devastace přírodní krajiny a tak dále. To všechno loni byla katastrofa. A jaký teď existuje možný trest pro toho člověka, který ten požár založil?
On byl obviněn z obecného ohrožení a z poškození cizí věci. Za to mu hrozí celkem 15 let vězení. Ta škoda je obrovská. Když se měla vyčíslit, tak jen za ten loňský požár to bylo přes 272 milionů korun. Jen tak pro připomenutí, ten požár zachvátil 1100 hektarů území. S plameny bojovalo 6300 hasičů. Možná si posluchači vzpomenou na to, že se tam střídala letadla ze Švédska, z Itálie, ze Slovenska, z Polska. A hasila z vaků ten požár, který trval několik týdnů. Myslím, že to trvalo dva nebo tři týdny. Takže ten zásah byl velmi nákladný. A navíc k tomu loňskému požáru ještě přibylo těch sedm menších. Takže dohromady je ta celková škoda zhruba 278 milionů korun.

Obvykle bych se tě u obviněného zeptal, co na to říkal. Tak tady je to asi jasné. Prostě přiznal vinu. Přiznal se k tomu, že ty požáry založil. Předpokládám, že se přiznal u všech...
Ano.

Zeptám se ale jinak. Vyjadřoval se nějak pro média jeho advokát, nebo to odmítl?
Tím advokátem je Jan Menš, ale vlastně se nijak nevyjádřil. My jsme ho kontaktovali, on ale řekl, že to nebude komentovat, že žádné vyjádření neposkytne. A zmínil to, že je vázán mlčenlivostí.

Takže ten případ má teď na stole kdo? Ty jsi říkal, že se čeká na nějaký větší posudek...
Ano, čeká se na ten detailní znalecký posudek. Teď to řeší krajská kriminálka. Má to na starosti Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem. Podle našich informací vyšetřovatelé hasičů už policii předali svoji kompletní zprávu, jak to vzniklo ten požár, jak se šířil a tak dále. A teď už je to na policii.

V podcastu byly dále využity zvuky z archivu Artura Janouška, z České televize, CNN Prima News a dokumentu Boj o Hřensko.

Matěj Skalický

Související témata: Vinohradská 12, požár, požár v Hřensku, České Švýcarsko, žhář, žhářství, Artur Janoušek