Stavební úřad zahájil správní řízení kvůli nepovolenému bourání chráněné vily na pražských Vinohradech

Stavební úřad Prahy 10 zahájil správní řízení v případu nepovoleného bourání památkově chráněné vily na Vinohradech. Sdělila to starostka městské části Renata Chmelová (koalice Vlasta), která byla na stavbě v pondělí ráno přítomna. Úředníci podle ní nařídili stavbu zajistit a další jednání, která jsou neveřejná, se budou odehrávat na úřadu městské části. Na bourání v pátek odpoledne upozornil radnici anonymní telefonát.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ulici Na Šafránce v pražských Vinohradech začala na konci listopadu 2018 demolice památkově chráněné vily. Snímek je ze srpna. | Foto: Filip Harzer | Zdroj: iROZHLAS.cz

Chmelová upozornila, že nyní je věc v kompetenci stavebního úřadu. Ten spadá pod rozšířenou působnost státní správy a politická reprezentace Prahy 10 tak na další postup nemá přímý vliv. „Je to výkon státní správy, já o výsledcích nevím. Byli vyzvání, aby stavbu zajistili a aby nepokračovali v demolicích. Doufejme, že to poslechnou,“ řekla serveru iROZHLAS.cz.

Původně starostka počítala s tím, že v pondělí po dohodě se stavebním úřadem zveřejní další informace. Jak ale uvedla v telefonickém rozhovoru, informací už není tolik, protože řešení nemá v gesci.

‚Dá se ještě zachránit.‘ Starostka Chmelová chce zastavit bourání vily na Vinohradech

Číst článek

Dům se nachází ve vinohradské vilové čtvrti v ulici Na Šafránce. Podle radnice není součástí loni v únoru vydaného územního rozhodnutí a stavebního povolení demolice budovy. Měla být pouze postupně přestavena. Stavebníkem je firma AWM Bohemia CZ.

Vila z roku 1921

Chmelová o víkendu uvedla, že podle stavebníka se v domě objevily praskliny a krovy střechy byly ztrouchnivělé. Za zbourání vily bez povolení hrozí až dvoumilionová pokuta. Deník N uvedl, že vila se v minulosti nabízela k prodeji za 49 milionů korun. Starostka Chmelová chce tlačit na to, aby majitel uvedl objekt do původního stavu.

Dům z roku 1921 v kolonii Svépomoc od architekta Františka Alberta Libry se nachází na území pražské památkové zóny Vinohrady, Žižkov, Vršovice. „Jde o kolonii vil a je to unikátní v rondokubistickém stylu. Demolicí jedné vily se narušuje celistvost kolonie. Národní památkový ústav by to mohlo zajímat a chci s nimi jednat,“ uvedla Chmelová.

Podle katastru nemovitostí patří společnosti AWM Bohemia CZ, která má sídlo v pražských Kbelích. V předmětu podnikání má provádění a odstraňování staveb a nakládání s nebezpečnými odpady. Na přestavbě podle Deníku N pracuje společnost Hipoz.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme