Vinu za tragédii na prostějovském přejezdu zřejmě nese řidič Tatry

Zdravotní stav tří průzkumníků z elitní prostějovské jednotky, kteří byli těžce zraněni při včerejší nehodě, je stabilizovaný. Měli by být už mimo hlavní nebezpečí. Při tragédii na železničním přejezdu ve Vrahovicích na předměstí Prostějova pět vojáků zahynulo, zraněno bylo celkem osm lidí, z toho šest vojáků. Trať z Olomouce do Prostějova se už podařilo zprovoznit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tatra po nehodě | Foto: Vladislav Galgonek

Tři těžce zranění vojáci jsou v péči lékařů olomoucké fakultní nemocnice, jejich stav popsala Českému rozhlasu mluvčí Hana Matulová. "Všichni tři zranění jsou stabilizovaní a můžeme říct, že mimo hlavní nebezpečí ohrožení života. Jejich zdravotní stav však i nadále zůstává velmi vážný."

Tragická nehoda se stala včera před polednem. Jedenáct profesionálů 601. skupiny speciálních sil z Prostějova se vracelo ve vojenské Tatře z výcvikového prostoru Hamry do Prostějova. Na železničním přejezdu do vojenského automobilu narazil rychlík.

Drážní inspekce už ukončila ohledávání místa nehody v Prostějově - Vrahovicích. Z údajů na rychloměru lokomotivy vyplývá zejména skutečnost, jakou rychlostí strojvůdce jel a zda dával před přejezdem znamení. Ředitel kanceláře drážní inspekce Jan Kučera říká, že předpisy ze strany Českých drah porušeny nebyly.

"Strojvedoucí těsně před srážkou jel rychlostí 90 kilometrů v hodině, to znamená, že nepřekročil povolenou rychlost. Navíc z toho rychloměru jednoznačně vyplývá, že dával návěst Pozor, čili houkal."

Podle policie za tragédii s největší pravděpodobností může řidič vojenského auta. Přijíždějící vlak zřejmě přehlédl, tvrdí mluvčí prostějovské policie Alena Slavotínková.

Uzavření nehody je však ještě otázkou několika týdnů. Policie nyní čeká na výsledky pitvy obětí nehody a na závěry soudních znalců. Ti mají mimo jiné posoudit míru výhledu na železniční přejezd z místa, odkud vojenská Tatra vyjížděla.

Provoz v úseku Prostějov - Olomouc už železničáři obnovili. Jak Radiožurnálu řekl Pavel Tesař z tiskového oddělení Českých drah, soupravy na důležité trati mezi Brnem a Olomoucí začaly jezdit krátce po půlnoci. Vlaky jsou ale zatím taženy dieselovými lokomotivami.

"Provoz elektrických vlaků předpokládáme až za několik týdnů, protože došlo ke značnému poškození sloupů trakčního vedení a bude nutné vybudovat nové betonové základy pro tyto sloupy. Vzhledem k tomu, že k vlakům, které přijedou do stanice Prostějov, budou muset být přidávány dieselové lokomotivy, může dojít k určitému zpoždění vlaků, ale předpokládáme, že tato zpoždění budou minimální."

Rodinám vojáků, kteří srážku Tatry s rychlíkem nepřežili, pomáhá speciální armádní komise. Podle mluvčího Vojenského zpravodajství Ladislava Štichy se komise stará o lékařskou, psychologickou a případně i materiální podporu.

Petr Doležel, Marika Táborská, Jana Gáborová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme