Kancelář ministra průmyslu se dočkala nového nájemníka.
Podívejte se, kde vládne šéf Havlíček

Hana Mazancová a Filip Jandourek


Spustit prohlídku

Pracovna ministra průmyslu a obchodu byla tehdy oficiálně ještě bez nájemníka. V den, kdy server iROZHLAS.cz kancelář fotil pomocí 360stupňové kamery, si nový šéf úřadu Jiří Havlíček (ČSSD) zrovna z rukou prezidenta Miloše Zemana přebíral jmenovací dekret.

Z Hradu se poté Havlíček přesunul na Dvořákovo nábřeží, kde pouze vyměnil kanceláře – tu náměstkovu, kde do té doby působil, za ministrovu. Pracovnu po svém předchůdci Janu Mládkovi (ČSSD) tak ještě neměl prakticky vůbec zabydlenou, nicméně na stole už na něj čekaly například štosy nových vizitek.

Budova ministerstva stojí mezi Štefánikovým mostem a Anežským klášterem na Praze 1. Na tomto místě je spolu s ministerstvem dopravy a ministerstvem zemědělství součástí trojice úředních budov, které tehdejší Československo nechalo vystavět na upraveném pravém břehu Vltavy.

Konkrétně úřad průmyslu se začal stavět v roce 1928. Zkolaudován byl o tři roky později, než byl původní plán, a sice v roce 1934. Jeho stavba vyšla - v tu dobu na příznivých - 32,5 milionu korun. Návrh vypracoval významný český architekt Josef Fanta. Zvítězil i přesto, že se za umístění hlavního vchodu ze strany nábřeží dočkal kritiky přímo od poroty architektonické soutěže.

Budově dominuje reprezentační schodiště ze žuly a mramoru, ministrově kanceláři zase masivní obložení z dubového dřeva a bohaté intarzie - obrazy tvořené skládáním různě barevných dýh.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

Server iROZHLAS.cz prozatím představil pracovnu ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD). a ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Příště se můžete podívat do kanceláře ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD).