Unikátní pohled do ministerských pracoven.
Valachová řídí školství z paláce ‚paní kněžny‘ Boženy Němcové

Hana Mazancová a Filip Jandourek


Spustit prohlídku

Server iROZHLAS.cz přináší druhý díl seriálu ministerských pracoven. Svou kancelář tentokrát představí šéfka školství Kateřina Valachová (ČSSD). Z historické budovy Rohanského paláce, kde se dříve nacházel i divadelní sál, rozhodovala například o kariérním řádu učitelů či o jednotných přijímacích zkouškách na střední školy.

Budovy ministerstva školství lemují část Karmelitské ulice v Praze, která spojuje Malostranské náměstí s Újezdem. Většina tamních domů, budovaných převážně ve středověku, se po roce 1420 začala přestavovat na paláce. Samotný Rohanský palác vznikl spojením tří měšťanských domů v roce 1571, později byl připojen ještě čtvrtý. Přestavby se ujal legendární architekt Bonifác Wohlmut.

Po roce 1800, kdy už dům fungoval jako jeden palác, sloužil například i jako sídlo Kateřiny Vilemíny Zaháňské. Ta se proslavila jako paní kněžna z románu Babička od Boženy Němcové. Ostatně sama šlechtična spisovatelku dlouhodobě podporovala a často s ní byla v kontaktu.

Ministerstvo školství si část paláce začalo pronajímat už v roce 1919. Podobně jako Nostický palác ministerstva kultury byl ale objekt v roce 1945 zkonfiskován. V paláci se dochovala spousta původních architektonických prvků jako podlahy, dveře a okna či štuky. Ostatně i kamna v pracovně ministryně Valachové jsou původní.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

Server iROZHLAS.cz prozatím představil pracovnu ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). Příští díl uvede kancelář ministra obrany Martina Stropnického (ANO).