Virus H1N1 zatím není nebezpečnější než sezónní chřipka

Žáci z chebského gymnázia mají chřipkové prázdniny. Karlovarský kraj rozhodl o dočasném uzavření školy. Gymnázium totiž vykazuje vysoký počet virových onemocnění. Ve třech případech byl potvrzen virus prasečí chřipky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařské vyšetření

Lékařské vyšetření | Foto: Tomáš Adamec

Dalších zhruba 270 studentů má různá respirační onemocnění. Doma zůstanou i žáci olomouckého gymnázia. Jeden student se zde nakazil virem A/H1N1, vedení školy proto dalo studentům do úterý ředitelské volno. Tyto případy nejsou bohužel ojedinělé.

Dnes ráno zemřel jeden ze šesti pacientů nakažených prasečí chřipkou v pražské vinohradské nemocnici. Muž trpěl akutní formou leukémie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O epidemii prasečí chřipky mluvila na Rádiu Česko vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková.

Podle vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Martiny Havlíčkové je zatím epidemie prasečí chřipky pouze na začátku: "Nemocnost je zatím epidemická. Očekáváme určité změny, ale zatím jsme nepřekročili epidemický práh. Čekáváme, že bude narůstat počet pozitivních pacientů."

Virus H1N1 ale zatím není tak nebezpečný, jak se původně očekávalo. "Prasečí chřipka je zatím s tzv. sezónní chřipkou porovnatelná. To je zpráva, která je v celku dobrá. Přestože to je nový kmen a má charakter pandemického kmene, není významně více patogenní než sezónní chřipka."

Koncem listopadu se v Česku proti viru prasečí chřipky začne očkovat. Zatím ale není rozhodnuté, jak bude očkování probíhat, zda bude naočkováno půl milionu lidí ve dvou dávkách nebo milion lidí jednou dávkou.

"To je otázka, která ještě není úplně dořešena. Je to z toho důvodu, že se budeme jako členský stát EU řídit tím, co doporučuje evropská léková agentura," vysvětluje Havlíčková.

V lednu může přijít vlna běžné chřipky

Vědci z Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí varují, že by po vlně prasečí chřipky mohla v lednu přijít epidemie běžné sezónní chřipky a Marek Zeman, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, s jejich obavami souhlasí.

"Já si myslím, že ano. Otázkou je zda po nebo před. Protože u nás už se rozběhla sezónní chřipka a prasečí s ní jde v ruku v ruce. Chřipka H1N1 je jedním typem chřipky, který je zřejmě stejně tak nebezpečný, jako jiný typ chřipky. V podstatě i onemocnění tzv. běžnou sezónní chřipkou může být u vážně nemocných pacientů smrtelné. Z tohoto hlediska se neděje nic až tak nenormálního."

Milan Kopp, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme