Zemanův expertní tým se zabýval vztahem V4 a Evropské unie. Odsoudil také ‚zelený fanatismus‘

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana v neděli na zámku v Lánech za účasti premiéra Andreje Babiše (ANO) řešil postavení České republiky vůči Evropské unii. Zabýval se strategií visegrádské čtyřky při dalších vyjednáváních s Evropskou komisí, informoval na twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 16:15 13. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Babiš po schůzce v souvislosti s tureckou ofenzivou v Sýrii znovu kritizoval Evropskou unii za to, že je v zahraniční politice podle něj neakční a neakceschopná. Účastníci nedělní schůzky diskutovali i o postavení nové Evropské komise, jejíž fungování od 1. listopadu je ohroženo po neschválení kandidátů Francie, Maďarska a Rumunska.

Prouza: Visegrádu chybí společná pozitivní agenda. Všechno neguje a nepřichází s alternativou

Číst článek

Premiér v České televizi znovu odsoudil tureckou vojenskou operaci na severovýchodě Sýrie. Je ale přesvědčen o tom, že situaci bylo možné předejít, kdyby s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem světové mocnosti aktivně vyjednávaly.

Turecko zahájilo operaci v příhraničí Sýrie ve středu. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker poté vyzval Ankaru k zastavení operace, Francie tureckou ofenzivu odsoudila a spolu s Británií a Německem vyzvala ke svolání Rady bezpečnosti OSN. Český premiér soudí, že Evropa kromě výzev a odsouzení neudělala nic.

Zemanův tým také podle Babiše mluvil o podpoře vstupu zemí západního Balkánu do Evropské unie, energetické bezpečnosti, finančním rámci EU, brexitu, migraci či klimatických závazcích. Účastníci schůzky také odsoudili „zelený fanatismus, který je novým náboženstvím a může ohrožovat ekonomický rozvoj evropských zemí,“ uvedl Ovčáček.

Zeman si zve své poradce, odborníky a členy vlády na pravidelné porady do lánského zámku, schůzky se konají zhruba jednou měsíčně. Například v září s prezidentem jednal ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) a další zástupci hospodářského sektoru o energetice, investicích nebo exportu.

2/2 Expertní tým se zabýval strategií Visegrádské čtyřky při dalších vyjednáváních s Evropskou komisí. Odsoudil zelený fanatismus, který je novým náboženstvím a může ohrožovat ekonomický rozvoj evropských zemí.

14:49 – 13. 10. 2019

15

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme