Višňová dějištěm technoparty i mše

Nepovolená technopárty u obce Višňová na Frýdlantsku stále neskončila. Někteří účastníci už sice odjeli domů, noví ale prozměnu dorazili na místo akce. Počet lidí na technopárty, která se koná už od pátku nedaleko osady Adělka, se tak stále pohybuje kolem deseti tisíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

technoparty Czechtek | Foto: Radek Petrášek

Odpoledne proběhla v Andělce na Frýdlantsku euroregionální mše ke sv. Anně. Slavnost nazvaná - Vedle sebe, ale spolu - se konala v kostele v blízkosti právě probíhající technoparty. Starostka Višňové Marie Matušková věřila, že se jí podaří účastníky party přesvědčit, aby v době konání mše svou hudbu na 3 hodiny ztišili.

"Letos má nás poctít návštěvou litoměřický biskup.Takže jsem si dala do konfrontace technoparty, věřící babičky, biskupa, koncert vážné hudby po mši - tak jsem byla rozpačitá. Už jsem jednala se spoustou lidí z té technoparty, myslím, že problém chápou," řekla starostka Českému rozhlasu. Mše i následný koncert pro její účastníky se pak skutečně odehrály nerušeně.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Matušková: Technoparty a mše

Mezitím už mnozí účastníci nepovolené technoparty v Andělce u Višňové na Liberecku začali odjíždět domů. Další ale neustále na místo přijíždějí, i když už zdaleka ne v takových kolonách, jako v noci na sobotu.

Czechtek je akce bez jasných pravidel. Účastníci se o místě konání dozvídají až v den zahájení akce prostřednictvím mobilního telefonu. Na internetu se v pátek objevila mapka, který účastníky nasměrovala k malé vesničce Andělka na Frýdlantsku. Z centra konání technoparty v noci pro lepší orientaci přijíždějících tanečníků září k obloze silný světelný zdroj, viditelný do vzdálenosti padesáti kilometrů.

Tradice festivalu se datuje od roku 1996, od té doby na něm pravidelně vystupuje mezinárodní společnost DJ's z Francie, Nizozemí i Čech. První ročník se konal ještě pod názvem Hostomice podle vesničky, v jejíž blízkosti se několikadenní party odehrála, stejně jako následující rok. Protesty tamních obyvatel kvůli hluku a nepořádku pak donutily organizátory přemístit akci jen necelých 15 kilometrů daleko do Staré Hutě u Dobříše. I zde se však udržela pouze dvě sezóny, v této době se o festival poprvé začala výrazněji zajímat policie. Další ročníky, známé již jako Czechtek, našly útočiště v Mimoni (1999), Lipnici (2000) a vloni u Ralska, kam přijelo 12 tisíc lidí.

Milan Kopp, Jiří Svoboda, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme