Višňová je kvůli velké vodě uzavřená

Višňovou na Frýdlantsku voda uzavřela ze všech stran. Řeka Smědá na horním toku stále stoupá, v obci jsou proto všichni v pohotovosti. Rozvodněná řeka už zalila několik domů v nedaleké obci Poustky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voda z vydatných dešťů zatopila část obce Pertoltice na Českolipsku.

Voda z vydatných dešťů zatopila část obce Pertoltice na Českolipsku. | Zdroj: ČTK

Policie pouští do Višňové pouze místní obyvatele. Na cestě je ovšem půl metru vody, takže bezpečně projede jen hasičská technika. Hasiči mají připravené taky tři čluny pro případ, že by v noci museli někoho převážet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Povodňovou situaci na severu Čech sleduje reportér Lubomír Smatana

Hasiči taky doporučili zaměstnancům továrny JUTA, aby opustili pracoviště. Zaměstnanci výzvy okamžitě vyslyšeli a z místa rychle odešli.

„Okamžitě všechno sbalili a po zkušenostech ze srpna mazali pryč. Teď už je tu jenom pár lidí, kteří jsou mimo vodu a mimo nebezpečí,“ přibližuje údržbář Lubor Běloch, který bydlí opodál.

Tři desítky lidí z Višňové zřejmě stráví i další noc mimo svůj domov. Rozvodněná Smědá sice jejich příbytky zatím přímo neohrožuje, hasiči ale nechtějí riskovat, aby je nemuseli evakuovat v noci. Ještě pořád není totiž jisté, jestli hladina řeky v noci stoupne.

Špatná zpráva je i to, že v Raspenavě je už třetí stupeň povodňové aktivity a voda se žene právě na Višňovou. Krátce před druhou hodinou začala také na Liberecku řeka Jeřice ohrožovat obyvatele v Mníšku u Liberce. Obec se připravuje na evakuaci některých rodin. V Pernolticích u České Lípy je pod vodou asi 20 domů.

Třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení, platí v Libereckém kraji také na řekách Řasnici ve Frýdlantu, Jeřici v Mníšku a Ploučnici ve Stráži pod Ralskem a v České Lípě. Ve středních Čechách je stav ohrožení na Mrlině ve Vestci na Nymbursku a Jizeře v Bakově. Na Královéhradecku pak platí na Cidlině v Jičíně a na Labi v Brodu.

Ploučnice má kulminovat v noci

Na Děčínsku už hladiny některých řek začaly klesat. Řeka Ploučnice naopak stoupá a přináší tak víc vody i do Labe. Na ústeckém vodočtu zatím platí první stupeň povodňové aktivity.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Josefa Suka z Heřmanova na Děčínsku

V děčínské místní části Čertova voda už řeka zatopila pobřežní komunikaci do Dolního Žlebu. V Benešově nad Ploučnicí začali lidé stavět ke svým domům pytle s pískem. Ploučnice tam má kulminovat v nočních hodinách. Částečně pominula hrozba rozlití některých místních toků.

„Nemá smysl se bát, protože s tím nic neuděláme. Akorát jsme ucpali odpady, aby to nepřiteklo odpadem a jinak nic,“ tvrdil majitel rodinného domu Karel Mrázek. Jeho rodina se přitom ještě nevypořádala se škodami po velké loňské povodni.

Igor Maňour, Josef Suk, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme