Vít Bárta je zpátky ve Věcech veřejných, chtěly ho tam kraje

Bývalý ministr dopravy, poslanec a šedá eminence Věcí veřejných Vít Bárta je opět plnohodnotným členem strany. Členství ve věcech veřejných přerušil poté, co byl zatím nepravomocně odsouzen za korupci. Grémium Věcí veřejných Bártu pověřilo koordinací odborných komisí strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Bárta u soudu | Zdroj: ČTK

Soud Bártovi za uplácení kolegů uložil osmnáctiměsíční trest s podmíněným odkladem na 2,5 roku. Vít Bárta se kvůli rozsudku vzdal místa předsedy poslaneckého klubu Věcí veřejných a pozastavil členství ve straně. Poslancem zůstal.

Po návratu Bárty do strany údajně volaly regiony a stranické grémium návrh jednomyslně podpořilo. Bývalý místopředseda strany Tomáš Jarolím tvrdí, že bude rozhodnutí grémia respektovat. To, zda návrat Bárty Věci veřejné poškodí, se podle něj ukáže teprve časem.

„Považuji Víta Bártu za velice schopného člověka. Já osobně s tím problém nemám, ale nevím, jestli s tím nebude mít problém strana, straníci. A hlavně veřejnost. Ale to se teprve ukáže. Pokud jsme toto rozhodnutí udělali, tak si za ním budeme muset stát,“ uvedl Jarolím.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci ve Věcech veřejných mluvil na Radiožurnálu komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček

Strana se potýká s problémy po odchodu značné části členů včetně poslanců v čele s Karolínou Peake, která založila nové uskupení LIDEM.

Premiér a šéf ODS Petr Nečas řekl, že je mu jedno, zda Bárta ve straně je nebo není.

„Není to koaliční strana a oni měli před volbami i po volbách, i v rámci vládní koalice, ve které působili, vždy plná ústa boje proti korupci. Já myslím, že spíše než slova, konkrétní činy vždycky vypovídají o tom, kdo co myslí vážně. Je to jejich rozhodnutí jako suverénní politické strany, já ho beru na vědomí a nemám k němu žádný komentář,“ řekl Nečas.

Podle předsedy poslanců TOP 09 a Starostů Petra Gazdíka Věci veřejné rozhodnutím vrátit Bártu do strany prokázaly, že ve skutečnosti je to on, kdo je řídí:

„Svědčí to o tom, že ten člověk má stále ještě zásadní vliv a že to není strana, ale spíše jeho firma.“

'Schopný odborník'

„Bylo to na základě podnětů z místních klubů. Podněty přišly i písemně, přišly z jižních Čech, z Moravy. Vít Bárta si sám pozastavil členství a grémium to tehdy vzalo na vědomí. Včera jsme si ho pozvali jako hosta a on souhlasil se svým návratem do strany Věci veřejné,“ vysvětluje místopředsedkyně Věcí veřejných a manželka Víta Bárty Kateřina Klasnová.

Podle Klasnové je Bárta ve straně oblíbený a lidé ho vnímají jako schopného, dokonce dostal některé nominace na předsedu strany a to dokonce ještě v době, kdy nebyl členem strany.

Přehrát

00:00 / 00:00

S místopředsedkyní Věcí Veřejných Kateřinou Klasnovou mluvila Milada Richterová

„Všichni si uvědomují, v jakém je Vít Bárta stavu, že ho čeká odvolací soud. Všichni si ale zároveň uvědomují rychlost justice. Odvolací řízení se může táhnout a může se odvolávat ještě několik let. Dělala jsem si z toho legraci, že šampaňské za to, že má Vít Bárta všechny soudy za sebou, můžeme bouchnout až v důchodu,“ pokračuje Klasnová a dodává:

„Považuji za velkou devizu mít Víta Bártu zpátky, už jen proto, že se v rámci Věcí veřejných zabýval ekonomickými tématy. Když se nám rozdělil poslanecký klub a část poslanců odešla za Karolínou Peake, tak jsme samozřejmě pocítili určité ztráty osobností, které nám zaštiťovaly odborná témata.“

Předseda Věcí veřejných Radek John grémiu strany oznámil, že bude znovu kandidovat na předsedu. Klasnová si podle svých slov ještě rozmyslí, zda bude po boku Johna obhajovat post místopředsedkyně, nebo bude kandidovat na předsedkyni strany. Strana si nové vedení zvolí 23. června.

Milada Richterová, Veronika Sedláčková, Jan Piroch, Martina Spěváčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme