Utajení svědci, vysvětluje soud, proč zastavil stíhání v kauze úniku odposlechů ‚Mazánka‘ a ‚Kolibříka‘

Soud vyčetl obžalobě v kauze exministra dopravy Víta Bárty a bývalého policisty Jana Petržílka, že se opírá v podstatě výhradně o výpovědi anonymních svědků. Podle něj to odporuje principům férového procesu. Proto trestní stíhání obou mužů zastavil, sdělila v pátek mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Usnesení není pravomocné. Případ se týká vynesení odposlechů někdejšího pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Bárta na archivní fotografii | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Obžalobu soud neveřejně projednal ve středu. O den později vyšlo najevo, že stíhání zastavil. Zdůvodnění svého kroku poskytl soud v pátek.

Soud zastavil stíhání Víta Bárty s Petržílkem za únik odposlechů. Neprokázalo se, že skutek spáchali

Číst článek

„Vzhledem k tomu, že k odsouzení obžalovaného nemůže podle ustálené judikatury dojít výlučně a ani v převážné míře na základě výpovědí takzvaných utajených svědků, dospěl soud k závěru, že důkazy předložené obžalobou nejsou v žádném případě dostatečným podkladem pro projednání a rozhodnutí věci,“ vysvětlila Puci.

Ostatní důkazy založené v trestním spise byly podle soudu jen „velmi nepřímé“.

Soud zvažoval, zda stíhání zastavit, nebo zda obžalobu podruhé vrátit k došetření. Druhá varianta by podle něj nebyla efektivní.

„S ohledem na dlouhý časový odstup je těžko představitelné, že by policejní orgán byl schopen zajistit nějaké další důkazy,“ doplnila mluvčí.

Státní zástupce si proti rozhodnutí může podat stížnost do tří dnů ode dne, kdy mu soud usnesení doručí.

Mazánek a Kolibřík

Obžaloba viní bývalého předsedu Věcí veřejných Bártu a někdejšího zpravodajce Jana Petržílka ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. Muži čelí stíhání od roku 2013.

Vynesl odposlechy Kolibříka s Mazánkem? ‚Svědek mě ani nepopsal,‘ brání se obviněný policista

Číst článek

Kriminalisté tvrdí, že Bárta jako majitel bezpečnostní agentury ABL navedl tehdejšího agenta Bezpečnostní informační služby Petržílka, aby vynesl citlivé dokumenty. Oba muži vinu odmítají.

Přepisy nahrávek, v nichž se Janoušek s Bémem oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“, zveřejnila v březnu 2012 Mf Dnes. Z odposlechů vyplýval Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením. Deník tehdy uvedl, že nahrávky pořídila Bezpečnostní informační služba v roce 2007. Soud loni vrátil obžalobu k došetření, protože mu vadilo, že byla v utajeném režimu. Podle něj to porušovalo Bártovo a Petržílkovo právo na obhajobu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme