Jde o ukázku protekcionismu. Obešel demokratické principy, kritizují politici Zemanovu milost

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) odsoudil prezidentskou milost Miloše Zemana. Udělil ji šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, který byl odsouzen za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. Rakušan to považuje za ukázku protekcionismu a selektivního přístupu. „Tento typ prezidentské milosti zpochybňuje její místo v našem právním systému,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz.

Praha (Aktualizováno: 17:44 29. 3. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference vlády.

Ministr vnitra Vít Rakušan | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pražský hrad v úterý zveřejnil zprávu, že prezident Miloš Zeman se rozhodl omilostnit svého podřízeného Miloše Baláka, šéfa Lesní správy Lány. 

‚Je znám jako mimořádně pracovitý a kvalifikovaný.‘ Zeman udělil milost šéfovi Lesní správy Lány Balákovi

Číst článek

„Omilostnit blízkého spolupracovníka odsouzeného za ekonomický delikt je ukázkou protekcionismu a selektivního přístupu. Zarážející je i rychlost, s jakou byla milost udělena,“ komentoval rozhodnutí Vít Rakušan pro server iROZHLAS.cz.

Balák byl minulý týden s konečnou platností odsouzen k tříletému vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Zaplatit by také měl podle rozsudku 1,8 milionu korun a dostal čtyřletý zákaz činnosti. Zeman mu svým rozhodnutím vše prominul.

Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na twitteru uvedla, že historie bude k Zemanovi nemilosrdná. „Miloš Zeman udělením milosti šéfovi Lán Miloši Balákovi zneužil úřad prezidenta a obešel demokratické principy. Jde o vysmívání se všem, kteří zákony dodržují,“ napsala. 

Miloš Zeman udělením milosti šéfovi Lán Miloši Balákovi zneužil úřad prezidenta a obešel demokratické principy. Jde o vysmívání se všem, kteří zákony dodržují.

Prezident se už voličům zodpovídat nebude, ale historie k němu bude nemilosrdná.

17:19 – 29. 03. 2022

137 4386

Zemanovým rozhodnutím byl překvapen i premiér Petr Fiala (ODS). „Obávám se, vzhledem ke všem okolnostem tohoto případu, že tento krok nepřispívá k důvěře občanů v právní systém této země,“ řekl pro Českou televizi. 

Udělení milosti šéfovi lánské Lesní správy Miloši Balákovi je podle Soudcovské unie zpochybněním objektivity českých soudů. „Tohle si mohl pan prezident odpustit. Pakliže tam byly nějaké právní nebo skutkové pochybnosti, tak bylo možno podat dovolání k nejvyššímu soudu, případně se obrátit na ústavní soud, abychom v tom měli jistotu,“ sdělil Radiožurnálu Prezident Soudcovské unie Libor Vávra.

Vít Kubant, zuj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme