Zdravotníci, řidiči a učitelé? Rakušan chce v pondělí předložit seznam profesí pro pracovní karanténu

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) předloží v pondělí Ústřednímu krizovému štábu návrh seznamu profesí, na které by měla dopadat pracovní karanténa. Očekává, že nad návrhem se uskuteční debata i s hejtmany. Uvedl to v neděli v diskusním pořadu Partie na CNN Prima News. Upravená verze vyhlášky o povinném očkování proti nemoci covid-19 by potom podle Rakušana měla být známa dřív než 15. února. V polovině února by měla být hotová definitivní verze.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:22 9. 1. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Rakušan

Vít Rakušan | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministerstvo vnitra má vybrat oblasti kritické infrastruktury nezbytné pro chod státu kvůli počínající vlně varianty koronaviru omikron.

Podoba karantény kvůli koronaviru se bude u různých profesí lišit, řekl ministr zdravotnictví Válek

Číst článek

Lidé z vybraných profesí, kterým by v práci vyšel pozitivně antigenní test, by díky pracovní karanténě mohli i nadále chodit do práce. Smyslem je zajištění fungování státu i za situace, kdy v karanténách skončí velký počet lidí.

Podle dřívějšího vyjádření šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy by se mohla týkat i klíčových dodavatelů - například prádelen, které perou pro nemocnice, nebo řidičů, kteří rozvážejí potraviny od výrobců.

Zařazeni by v ní mohli být i pracovníci v provozech, které nelze přerušit jako vysoké pece nebo zemědělské provozy pečující o zvířata. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zmínil také pracovníky v sociálních službách, školství či zdravotnictví.

Válek očekává, že výrazný nástup vlny omikronu se projeví zhruba od 16. ledna a opět poleví ve druhé polovině února.

USA nebo některé západoevropské státy hlásily v souvislosti s omikronem problémy s dopravou či dalšími oblastmi, kde kvůli velkému počtu nakažených a lidí v karanténě chybí pracovníci. Právě na takový výpadek se chce vláda připravit pracovními karanténami.

Povinné očkování?

Česká vláda zároveň řeší vyhlášku o povinném očkování proti koronaviru, kterou s účinností od začátku března schválila bývalá vláda Andreje Babiše (ANO). Podle Rakušana by její obsah měl být známý dřív, než se původně plánovalo. K dříve avizovanému 15. únoru už by měla být hotová definitivní verze.

‚Musíme snížit ten obrovský objem infekcí.‘ Omikron způsobuje v USA výpadky ve školství i zdravotnictví

Číst článek

Skupina 14 senátorů podala k Ústavnímu soudu na vyhlášku stížnost. Mezi nimi je i několik senátorů z klubu STAN. Rakušan v neděli řekl, že jejich návrh nepodporuje.

Současná koaliční vláda Petra Fialy (ODS) plánuje z předpisu přinejmenším vyřadit povinné očkování pro lidi starší 60 let. Novelu vyhlášky předloží ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v závislosti na vývoji epidemie.

Bývalá vláda rozhodla, že se budou muset očkovat například všichni pracovníci ve zdravotnictví včetně studentů, kteří budou chodit na odbornou praxi, policisté, hasiči nebo vojáci.

Podle současného znění schválené vyhlášky musí lidé mít dokončené očkování do 28. února. Pro ty, kteří se ještě očkovat nenechali, to znamená vakcinaci zahájit nejpozději 8. února, aby stihli dostat druhou dávku po 21 dnech.

Lidé, kteří dosáhnou 60 let, se mají podle dosavadního znění vyhlášky nechat očkovat do čtyř měsíců. Dosud neočkovaných lidí v těchto skupinách je podle odhadů asi půl milionu. Od února navíc bude platit očkování dvěma dávkami jen devět měsíců, dál bude nutné přeočkování.

Vláda podle Rakušana čeká s vyhláškou kvůli tomu, aby mohla reagovat na vývoj pandemie. „A chceme právě mít i dobře vyřešenou případnou otázku protilátek, o které pan ministr Válek hovořil, a chceme mít jistotu, že tam neděláme žádnou zásadní chybu,“ uvedl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme