Vitásková byla v kauze solárních elektráren odsouzena na 8,5 roku vězení

Krajský soud v Brně poslal předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou na 8,5 roku do vězení s ostrahou za to, že dvě solární elektrárny na Chomutovsku získaly neoprávněně licenci na provoz. Vitásková vinu odmítá a celou kauzu považuje za vykonstruovanou. Rozsudek není pravomocný. Vitásková už oznámila, že podá odvolání. V žádném případě prý nehodlá rezignovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Vitásková

Alena Vitásková | Foto: Jan Bartoněk | Zdroj: Český rozhlas

V kauze bylo deset obžalovaných. Šest z nich vinil státní zástupce z podvodu a ty zbylé, včetně Aleny Vitáskové, ze zneužití pravomoci.

Vitáskové a dalším sedmi dnes soud udělil tresty v rozmezí 5,5 až 8,5 roku vězení a také vysoké pokuty. Jednání u někdejšího šéfa odboru licencí ERÚ Luďka Pražáka bylo vyloučeno k samostatnému projednání. U bývalé úřednice ERÚ Ilony Florianové soud upustil od potrestání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhodnutí soudu v kauze dvou solárních elektráren na Chomutovsku okomentoval mluvčí Energetického regulačního úřadu Jiří Chvojka

Šéfka Energetického regulačního úřadu schválila podle obžaloby solárním zařízením sporná povolení, a státu tak způsobila škodu v řádu miliard korun. Státní zástupce pro ni proto požadoval devět let vězení.

„Daný skutek tak, jak byl popsán, se vlastně nikdy nemohl stát, protože celá věc je pořád ještě u správních soudů. Teprve až rozhodnou, jak to s licencí a celým správním postupem bylo, by možná měla přijít nějaká trestní věc. Ale takhle opačně je to velmi zvláštní,“ upozorňuje mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Alena Vitásková vypovídala jen na začátku procesu, poté byla až u závěrečných řečí. Neúčastnila se ani dnešního vynesení rozsudku. Vinu, stejně jako ostatní obžalovaní, odmítá.

„V tomto procesu jsem zcela nevinná. Je to vykonstruované, jen aby mě před veřejností poškodil, zneuctil a pošpinil. Asi se počítalo, že to vzdám a z funkce odejdu. Neodejdu,“ prohlásila už dříve Vitásková.

Alena Vitásková | Foto: Český rozhlas

V případě, že bude Vitásková odsouzena pravomocně, skončí v čele Energetického regulačního úřadu bez ohledu na současný spor o to, jestli spadá pod zákon o státní službě. Podle energetického zákona totiž pravomocným odsouzením za úmyslný trestný čin (nebo nedbalostní, který souvisí s výkonem veřejné funkce) přestane splňovat podmínky, které tento zákon stanoví pro předsedu ERÚ.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyni ERÚ Alenu Vitáskovou, poslal Krajský soud v Brně, na 8,5 roku do vězení. Kauzu dlouhodobě sleduje Jana Klímová

Podle energetického zákona může předsedu Energetického regulačního úřadu odvolat jedině prezident republiky. Ten se už v minulosti několikrát za Vitáskovou postavil. V tomto případě prý vyčká na pravomocný rozsudek.

„Rozsudek soudu je nepravomocný. Platí tedy jednoznačná odpověď – pan prezident vyčká pravomocného rozhodnutí soudu,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD řekl, že rozhodnutí soudu respektuje. A dalšího komentáře se zdržel:

„Já jedině musím respektovat verdikt nezávislého soudu a musím počkat, jak dopadne odvolací řízení. Do té doby se nic nemění.“

Škoda údajně za dvě miliardy korun

Solární elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun patří synům miliardáře a podnikatele ve strojírenském průmyslu Zdeňka Zemka st. Soudce Aleš Novotný uvedl, že obdržely licence neoprávněně, a to na základě falešných revizních zpráv.

Vitásková pak zastavila jednání o obnově správního řízení o udělení licence, v němž mohli Zemkové o tato povolení přijít. Dosud kvůli tomu státu podle policie vznikla škoda 300 milionů korun. Za 20 let provozu obou elektráren mohla podle spisu dosáhnout dvou miliard korun.

Elektrárny dostaly licence 31. prosince 2010, tedy pár hodin před prudkým poklesem výkupní ceny energie z českých solárních elektráren. Majitelé solárních elektráren, kteří získali licenci pro jejich provoz do konce roku 2010, měli garantovanou cenu 12 150 korun za megawatthodinu elektrické energie dodané do veřejné sítě. Od ledna 2011 se výkupní podmínky zásadně změnily, za megawatthodinu je držitelům licence vypláceno 5500 korun. Obě částky jsou garantované na 20 let. Podnikatelé proto spěchali, aby dostali licenci pro provoz solárních elektráren ještě do konce roku 2010.

„Dokonce není ani pravdivé to, že by elektrárny pobíraly výhodné ceny roku 2010, protože jim operátor už několik let vyplácí ceny roku 2011, takže i ta virtuální škoda, kterou si pan státní zástupce vymyslel, se vlastně nekoná,“ namítá Chvojka.

Elektrárny si nechali postavit bratři Zemkové. Provozní technici Vladimír Čimpera, Jan Hudeček a Jaroslav Krym jim k tomu koncem roku 2010 vystavili potvrzení a později revizní technické zprávy, z nichž vyplývalo, že obě zařízení jsou dostavěná a schopná provozu. Podle soudce Aleše Novotného ale věděli, že jsou teprve ve výstavbě.

Další technik Karel Šupina vytvořil podle soudu falešné revizní zprávy k provozuschopnosti elektráren, na těch starých údajně přepsal pouze datum. Soudce zdůraznil, že na ERÚ se pak sešly téměř shodné zprávy – původní a padělané i se stejnými chybami Čimpery ohledně délky kabeláže a hodnoty odporu.

Úřednice ERÚ Florianová pak v poslední den roku 2010 tyto chyby nezjistila, doklady zaevidovala a po jednání se svým nadřízeným Luďkem Pražákem licence vydala. Pražákův případ byl kvůli jeho nemoci vyloučen k samostatnému projednání.

Následně Zemkům hrozilo, že o licence přijdou. Tehdejší vedoucí odboru licencí ERÚ Michaela Schneidrová ovšem doporučila šéfce ERÚ Vitáskové, aby zastavila řízení, v němž by se opět jednalo o licencích pro Chomutov, což Vitásková učinila. Podle soudce to udělala za situace, kdy věděla, že jsou pochybnosti o pravosti revizních zpráv, a s vědomím, že Schneidrová udržovala v minulosti přátelské vztahy s miliardářem Zemkem starším.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme