Nejvyšší soud zamítl dovolání České televize. Ta musí zaplatit Vitáskové odškodnění 80 000 korun

Nejvyšší soud odmítl dovolání České televize (ČT) ve sporu s bývalou šéfkou Energetického regulačního úřadu Alenou Vitáskovou. Pravomocný rozsudek přiznal Vitáskové 80 000 korun jako odškodnění za výrok, který odvysílala ČT v Událostech o jejím trestním stíhání. Nejvyšší soud rozhodoval bez veřejného jednání, odůvodnění zatím není dostupné. Výsledek sdělil Michael Květ, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 4. Rozhodnutí nabylo právní moc během srpna.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší soud odmítl dovolání České televize ve sporu s bývalou šéfkou Energetického regulačního úřadu Alenou Vitáskovou | Foto: Petr Lemberk/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Vitásková původně žádala půl milionu korun za dva různé výroky, druhý z nich však byl podle verdiktu únosnou mediální zkratkou. Obvodní soud přiznal Vitáskové nejprve 20 000 korun, odvolací Městský soud v Praze ale odškodnění zvýšil o 60 000 korun.

„Nelze tolerovat takovéto nepřesné informování o trestních řízeních. Je potřeba být v tomto profesionální,“ uvedl loni předseda odvolacího senátu městského soudu Tomáš Novosad.

Vitásková dostane od státu za trestní stíhání 600 000 korun. Žádala miliony, proto zvažuje dovolání

Číst článek

Žalované výroky zazněly v hlavní zpravodajské relaci ČT 8. ledna 2018. Televize uvedla jednak to, že Vitásková „měla připustit přidělení licencí elektrárnám, které ale neměly nárok na vyšší výkupní ceny elektřiny“, a pak to, že zastavila správní řízení, ve kterém měly být licence odebrány.

První z výroků přitom podle odvolacího soudu neměl žádný reálný podklad. Soud odmítl argumenty ČT, že šlo o jisté zjednodušení a že je potřeba vzít v úvahu i kontext reportáže. Druhý z výroků naopak podle odvolacího soudu ve svém základu odpovídal realitě, i když Vitásková byla stíhaná pouze za nápomoc k zastavení daného správního řízení.

Vitásková čelila obžalobě v kauze solárních elektráren Zdeněk Sun a Saša Sun. Elektrárny získaly licenci na výrobu těsně před koncem roku 2010, tedy ještě za vysoké výkupní ceny, ačkoliv nebyly dokončené.

Bývalá šéfka energetického úřadu si nejprve vyslechla trest 8,5 roku vězení, nakonec ale byla zcela osvobozena. Své stíhání označila za součást kampaně s cílem poškodit úřad i ji osobně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme