Víte v Praze o nebezpečném místě pro chodce? Zveřejněte ho na internetu

Dopravní policie se v těchto dnech zabývá nebezpečnými přechody pro chodce, především na silnicích prvních tříd. Podněty může získat i od samotných chodců. Před necelými třemi měsíci vznikl internetový portál chodcisobe.cz, který má nejen upozornit, ale i sledovat nápravu problematických míst.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oprava chodníku

Oprava chodníku | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Portál zatím slouží pro jednotlivé městské části hlavního města, ale zájem o účast už projevili chodci z Brna.

„Do portálu se může přidat jakékoli další město, naprogramuje se jen další vrstva. Podstatné je, aby si v daném městě vzala jeho administraci na starost nějaká organizace, která to místo zná a umí komunikovat s příslušnými samosprávami a úřady. Aby se nestal jen nástěnkou s fotkami, ale aby se s podněty něco dělo. Už jednáme s občany z Brna,“ potvrzuje jedna z organizátorek Petra Lukešová ze sdružení Pražské matky.

Podnět může na portál umístit každý občan, musí jen kritické místo vyfotit nebo nafilmovat. Pak obrázek nebo video jednoduše umístí na internetovou stránku a popíše problém, který v daném místě je. Může se zaregistrovat, ale může vystupovat i anonymně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projekt Chodci sobě přiblížila v Ranním interview jedna z organizátorů Petra Lukešová

„Když má podnět všechny tyto náležitosti, pošleme ho kontaktní osobě na městské části, která má lhůtu 15 dnů na odpověď, co s tím podnětem bude dělat,“ popisuje Lukešová.

Lidé tak můžou sledovat, jak městská část postupuje, mohou se přihlásit k odebírání informací o tom, co se s portálem děje, a mohou hlasovat, pokud se jim místo také nelíbí. Tím se dá sledovat, kolik lidí vidí konkrétní místo jako nebezpečné.

V Česku je téměř 250 nebezpečných přechodů, policie možná některé zruší

Číst článek

Ještě než portál spustili, informovali o něm organizátoři starosty všech 57 pražských městských částí. „Byli jsme příjemně překvapeni, většina z nich naši snahu přivítala. Sdělili nám, že jim chybí podněty od občanů. Zatím měli k dispozici jen statistiky nehodovosti, tedy když už se něco stalo, kdežto my chceme nehodám předcházet,“ upozorňuje Lukešová.

Ve Zlíně zrušili nebezpečný přechod. Lidé s tím nejdřív nesouhlasili

Číst článek

Chodcisobe.cz zatím zaznamenali čtyři vyřešené podněty. Opravy se týkaly vesměs situací, které se daly opravit s malými finančními náklady. Došlo například k opravě přechodu, kde byl deformován vodicí pás pro slepce.

Lenka Šumová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme