Vítěze tendru na transportéry doporučí armáda za týden

Vítěze výběrového řízení na nové obrněné transportéry doporučí meziresortní výběrová komise příští týden. Informoval o tom náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Ministerstvo obrany ale žádné oficiální informace podávat nebude, protože konečné slovo bude mít vláda. Její rozhodnutí očekává armáda v první polovině února.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obrněné transportéry USMC | Foto: US NAVY

Ministerstvo obrany dnes potvrdilo dřívější informace Radiožurnálu, že rakouská zbrojovka Steyer ze soutěže neodstoupila a koncem loňského roku podala svojí definitivní cenovou nabídku společně s finským výrobcem Patria. Šéf resortu Karel Kühnl dodává, jaký bude další postup: "Nabídky splňují přesně podmínky, které byly zadány. Komise dá doporučení, ministerstvo na jeho základě dá jednoznačný materiál do vlády, rozhodne vláda."

Obě nabídky splňují podle Kühnla jak technická kritéria, tak i finanční limit, který stanovilo ministerstvo na pětadvacet miliard a 400 milionů korun. Náčelník generálního štábu Pavel Štefka říká, co bude při rozhodování o vítězi klíčové: "Všechny parametry jsou samozřejmě důležité, ale cena je rozhodujícím parametrem."

Podle důvěryhodných informací požadují Rakušané za dohromady 234 obrněnců zhruba o jednu miliardu korun méně než Finové, konkrétně třiadvacet miliard a 600 milionů korun. Oficiálně to ale zatím stále nechce nikdo potvrdit.

Kromě ceny hodnotící komise posuzuje i technické parametry a nabídku offsetových programů, tedy podíl českých firem na výrobě transportérů a další doprovodné zakázky.

Milan Kopp, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme