Vítězem senátních voleb je ČSSD, bude chtít post předsedy

Letošní senátní volby vyhrála ČSSD, získala 12 senátorů. Poprvé v historii tak bude mít sama v horní komoře nadpoloviční většinu 41 hlasů. ODS obhájila jen osm z 18 mandátů. Celkem tak bude mít 25 senátorů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát

Senát | Foto: Tomáš Adamec

O čtyři křesla se zmenší i Klub TOP 09 a Starostové. Mandát obhájili pouze dva jeho členové a jejich frakce bude pětičlenná. Strany vládní koalice tak budou mít v Senátu pouze 30 křesel vzhledem k tomu, že bez senátora zůstanou Věci veřejné.

Senátní volby - výsledky 2. kolo

Statutární předseda strany Bohuslav Sobotka řekl, že lidé rozhodovali především o státním rozpočtu a postavili se proti vládním reformám. Dvanáct nových senátorů umožní ČSSD blokovat v horní komoře parlamentu vládní úsporná opatření.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředsedkyně Senátu za ČSSD Alena Gajdůšková

ČSSD už dala najevo, že bude usilovat o to, aby se její zástupce stal předsedou horní parlamentní komory. O tom, kdo by to měl být, se podle místopředsedkyně Senátu za ČSSD Aleny Gajdůškové bude teprve mezi senátory sociální demokracie jednat.

„O tom rozhodne klub, který se v novém složení sejde v úterý. Samozřejmě jsme o tom už hovořili, rozhodnutí je ale na klubu,“ uvedla Gajdůšková.

Předseda ODS Petr Nečas zdůraznil, že výsledky senátních voleb nezmění vztahy ve vládní koalici tří stran.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ODS Petr Nečas

„Koalice je složená na základě výsledků voleb do Poslanecké sněmovny, na základě koaliční smlouvy, na základě vládního programového prohlášení a to jsou ty klíčové mantinely, ne výsledky komunálních a senátních voleb,“ řekl Nečas.

Předseda ODS současně vyjádřil naději, že už skončí období permanentní předvolební kampaně a bude možné poměřovat politiky podle vykonané práce.

Ke druhému kolu senátních voleb přišlo 24,64 procenta voličů. Celková účast tak byla v porovnání s prvním kolem zhruba poloviční.

Igor Maňour, Lenka Šumová, Jitka Hanžlová, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme