Vítězem sněmovních voleb ČSSD; pravice v šoku

Největším vítězstvím levice od roku 1946 skončily letošní volby do Poslanecké sněmovny. Vyhrála je ČSSD před ODS a KSČM. Koalice skončila čtvrtá, právě s ní chtějí ale sociální demokraté jednat o vytvoření vlády. Další subjekty nepřekročily pěti procentní hranici. Voleb se zúčastnilo necelých 58 procent voličů. Jediná KSČM v porovnání s minulými sněmovními volbami posílila, a to výrazně na úkor ostatních parlamentních stran.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

konečný výsledek

konečný výsledek | Foto: Jan Rosenauer

Vítěznou stranou voleb je ČSSD se ziskem 30,20 % hlasů. Na druhém místě získala ODS 24,47 % hlasů, na třetím KSČM 18,51 %. Do sněmovny se také dostala Koalice se ziskem 14,27 % hlasů. Ostatní subjekty nepřekročily zákonem požadovanou pěti procentní hranici pro účast v Poslanecké sněmovně.

Kandidáti Lidového domu zvítězili ve 12 krajích ze 14. Nejvíce, 36,13 procenta získali v Moravskoslezském kraji. V pořadí druhá ODS porazila socialisty s 33,83 procenta jen v Praze a těsně v Libereckém kraji. V těchto dvou krajích byli sociální demokraté druzí. ODS se jako druhá umístila v osmi krajích. Na Vysočině, v Olomouckém, Moravskoslezském a Ústeckém kraji ji předstihla KSČM. Koalice KDU-ČSL a Unie svobody-DEU skončila ve většině krajů jako čtvrtá. V Karlovarském kraji dokonce nezískala ani jednoho poslance.

A jak se počty hlasů odrazily v rozdělení mandátů? ČSSD 70 křesel, ODS 58, komunisté 41 a Koalice 31 mandátů. Žádná strana tedy není sama schopna sestavit většinovou vládu. Koaliční většinu může sestavit ČSSD a ODS dohromady s 128 křesly a ČSSD s Koalicí, které mají celkem 101 mandátů. Málo pravděpodobná menšinová vláda samotné ČSSD s podporou KSČM by mohla využít síly 111 mandátů. Menšinová středopravá vláda ODS a Koalice by ve sněmovně měla podporu 89 poslanců.

V. Špidla a P. Buzková slaví vítězství | Foto: René Volfík

Sociální demokracie oslavovala své vítězství ve sněmovních volbách až do nedělních ranních hodin. Předseda ČSSD Vladimír Špidla je se ziskem 30,2% spokojený a občanům slíbil plnou odpovědnost za čtyřletou budoucnost naší země. S komunisty ve vládě Špidla nepočítá, ale s jejich podporou při prosazování zákonů ano. Připomněl, že voliči rozhodli o změně politické struktury a některé programové věci se podle něho podaří snáze prosadit. KSČM se však chystá jednat se sociálními demokraty o povolební spolupráci. Prohlásil to její šéf Miroslav Grebeníček .

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Špidla s komunisty nepočítá

Jen nejtěsnější většinu by ve sněmovně měla středolevá vláda ČSSD a Koalice, tedy 101 křesel. Právě o takové chce Vladimír Špidla jednat. Komentátoři vidí faktor nestability takového kabinetu nejen v nutnosti tiché podpory komunistů, ale i v tom, že se nedá přesně odhadnout budoucí postoje dvou nezávislých poslanců zvolených za Koalici: Táni Fischerové a Svatopluka Karáska.

Nabídku oficiální cestou na rozhovory o nové vládě ale Koalice od lídra Lidového domu Vladimíra Špidly ještě nedostala. Zaznělo to v sobotu večer od místopředsedy US-DEU Ivana Pilipa po společném zasedání obou předsednictev Koalice.

Volby do sněmovny byly také ve znamení malé účasti voličů. Od roku 1989 je dokonce nejnižší. Letos si k volebním urnám našlo cestu 58 procent voličů (asi 4, 7 miliónů lidí), což je o 16 procent méně než před čtyřmi lety. V roce 1998 se parlamentních voleb zúčastnilo 74,03 procenta voličů, o 2,38 procenta méně než v roce 1996.

Předseda ODS Václav Klaus volební neúspěch přiznal, ale zatím neuvedl, zda na něj bude reagovat rezignací na svou stranickou funkci. Uvedl jen, že chce zvážit, jaký má na volebním výsledku své strany podíl. "Je naprosto evidentní, že tyto volby jsou pro ODS neúspěchem ... Mně nezbývá, než uznat vítězství sociální demokracie," prohlásil.

V. Klaus po zveřejnění předběžných výsledků | Foto: Petra Mášová

Za vítěze voleb pak Václav Klaus označil KSČM. Připomněl, že prohrály především strany Koalice, na druhém místě ODS a také sociální demokracie tratila. "Hlavním důvodem bylo, že se vedla zběsilá bitva o interpretaci toho krásného desetiletí 90. let, které někteří ze zájmu aby oni získali co nejvíce hlasů, pošlapávali maximálním způsobem, a myslím si, že žně toho sklízejí komunisté. Je to strašně smutný výsledek pro celou naší zemi," prohlásil Klaus.

Unionisté budou mít problém sestavit ve sněmovně samostatný klub. Podle jednacího řádu dolní komory totiž musí mít klub nejméně 10 poslanců. Volby znamenaly i neúspěch pro některé výrazné tváře US-DEU. Hrdě přijali porážku například místopředsedové Ivan Pilip a Pavel Pešek. Lídr Koalice v Plzeňském kraji - poslanec Unie svobody-DEU Stanislav Volák - z politiky dokonce odchází zcela. Ačkoli byl v čele kandidátky, dostali se před něj preferenčními hlasy další dva kandidáti. Do poslaneckých lavic naopak znovu zasedne Vladimír Mlynář. Čtvrté místo Koalice je však podle něj velkou porážkou.

Debaklem pro komunisty je naopak výsledek voleb českých občanů volících v zahraničí na našich zastupitelských úřadech. Podle jejich volby by se komunisté vůbec do sněmovny nedostali. V zahraničí byla byla nejúspěšnější stranou Koalice KDU- ČSL a Unie svobody-DEU. V zahraničí ji volilo 33,99 voličů. Druhá skončila ODS s 27,71 procenta hlasů a třetí ČSSD 25,33 procenta. KSČM v zahraničí volilo jen 2,75 procenta lidí.

Prezident Václav Havel zahájí první orientační konzultace s předsedy ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU v neděli odpoledne. S Vladimírem Špidlou, Václavem Klausem, Cyrilem Svobodou a Hanou Marvanovou se postupně sejde na Pražském hradě. Představitele KSČM nepozval. Podle prezidentova mluvčího Ladislava Špačka totiž připadají v úvahu jen konzultace s těmi stranami, které by se mohly podílet na příští vládě.

Během několika desítek hodin osloví šéf ČSSD Vladimír Špidla Koalici - a vyzve ji k jednáním o společné vládě. Řekl to v neděli ráno Radiožurnálu s tím, že právě lidovci a unionisté jsou pro něj nejpravděpodobnějším patnerem v budoucím kabinetu.

Milan Kopp, Lenka Šumová, Aleš Heřmánek, Helena Šulcová, Pavla Kvapilová, Eva Hůlková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme